18:30, 3 травня 2018 р.
Міжнародний День матері не за горами. Ми дізналися, як його відзначали наші предки та з чим ходили в гості в цей день
Щорічно у другу неділю травня українці відзначають День матері. До цього часу вважається, то традиція його святкування пішла з легкої руки американки Анни Джервіс, яка рано втратила матір. Втім, українці з давніх часів шанували культ матері й своєрідно відзначали це свято. Ми зібрали історичні дані та розповіді старожилів як це відбувалося.
З самого ранку було прийнято поклонитися матері й давньому символу плодючості - квітучому дереву яблуні. Це завдання покладалося саме на дорослих дітей. До нього промовляли наступне замовляння: «Спасибі тобі, Земле, за те, що рід людський увічнила: бабусю у вишню возвела, матінку яблунею назвала, а сестру з калиною поєднала».Біля крони дерева закопували шматочок хліба, гроші й зерно, щоб родина довіку була у спокої, достатку та доброму здоровʼї. Після цього діти мали вшанувати матір хлібом та подарунками. Тому, відчинивши двері в оселю промовляли: «Пороги, пороги, із вас-дороги! Дозвольте ступити, матір обійняти, Сиву голубоньку поцілувати».Мати зустрічала дітей, скропляючи їх свяченою водою: «Вода до ніг - на долю, вода до рук - на щастя, вода на поріг, щоб у достатку жив наш рід»Після цього діти вручали свої подарунки. Син як правило дарував хусточку, чобітки або черевички в залежності від достатку його власної родини. Мати з великою пошаною приймала дарунки і клала їх на стіл поряд з хлібом, промовляючи: «Нехай люди бачать, а онуки вчаться, матір поважають - честь бережуть».
Наступною після брата свій подарунок найріднішій у світі людині мала презентувати донька. Вона вже встигала до свята вишити своїми руками сорочку для мами. Що цікаво, робити це мала почати у Чистий четвер, щоб та слугувала оберегом від злих сил. Також особливо уважно дівчина мала підбирати кольори для свого виробу. Перевага надавалася білим і жовтим ниткам, а чорний взагалі був заборонений. Окрім дітей не забував привітати господиню оселі її чоловік. Він дарував на щастя-долю намисто з коралів (щоб квітла та не тьмяніла врода жіноча), ложку(щоб завжди смачно куховарила) та сон-траву як символ життєвої наснаги та родинного затишку. Найоригінальніші чоловіки обсипали своїх коханих квітом яблуні, щоб возвеличити її в материнстві. Ті діти, які не могли цього дня відвідати матір, передавали іншим чином свої вітання, а вдома ставили перед образом Богородиці свічку і просили за її здоровʼя: «Вічко, свічечка, світи, На матінку укажи, В щасті-долі щоб жила, Здоров’ячко берегла».
Шкода що давні традиції поваги та шани до матері поступово від ходять у минуле. Проте, в цей день варто привітати матусю хоча б квітами, солодощами та теплими словами.
Юлія Самозвон.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Спецтема
Оголошення
10:14, 12 грудня
22
01:33, 3 грудня
143
15:22, 2 грудня
09:17, 11 грудня
15:46, 2 грудня
live comments feed...