«Співвідповідальність задля прориву»: Павло Шеремета розповів полтавцям як збільшити ВВП країни до 10,5%

Що стоїть на заваді економічного прогресу: корупція, ментальність чи невміння виробляти якісний, конкурентоспроможний продукт? Людяність, стратегія та способи, завдяки яким можна привабити в місто інвестиції: чи поєднувані це речі? Незвична теорія розвитку країни, підсилена мотивуючими прикладами успішного бізнесу від П. Шеремети.    

За ініціативи та сприяння полтавського осередку Української Академії Лідерства (10-ти місячної навчальної програми, котра допомагає молоді знайти своє призначення, пізнати країну та світ, усвідомлено обрати майбутню професію та розкрити лідерські якості) в ПУЕТ відбулася відкрита лекція екс-міністра економічного розвитку та торгівлі. Говорили про успішне ведення бізнесу в Україні, основні проблеми зменшення обсягів іноземних інвестицій та стратегію особистих та суспільних кроків для створення інноваційного прориву у країні.

Класична модель росту ВВП

Праця + капітал = економічний ріст

«Прогноз по праці для України поганий: кількість населення знижується, відповідно кількість праці, що вливається в економіку, теж. Плюс – високий міграційний чинник, урбанізація», - аналізує П. Шеремета.

Екс-міністр за чинником праці порівнював Україну з Малайзією (котра забезпечує зростання робочої сили за рахунок високої народжуваності) та Польщею (зростання чинника праці за рахунок притоку робочої сили з України).

«Якщо Україна хоче зростання ВВП на 2,5% вона має забезпечити рівень інвестицій у 35%. Інвестиції можемо мати прямі (з ними зараз проблемно, бо корупція, війна та не прописані закони, що захищають право власності), або ж внутрішні заощадження, що має вищий рівень економічної ефективності. Утім, через високий рівень корупції заощадження поки нереальне явище для України. Єдина країна, яка готова інвестувати в економіку України без застережень – Китай. Їх не лякає ні війна, ні корупція», - пояснює П. Шеремета.

Отож, щоб досягти економічного зростання, Україні треба активізувати «зсув реальності». Для цього треба синхронізувати поміж собою три фактори: ментальність, людяність та дієві інструменти.

Ментальність

Типовим прислів’ям, за яким звикли аналізувати мислення українців, завжди було: «Моя хата скраю, нічого не знаю», або ж «Найбільше щастя - коли у сусіда хата згоріла». Ментальність людей прогресивної, економічно-розвинутої країни, має бути синонімом бажання змін.

«Якщо компанія не хоче, якщо людина не хоче, то вилікувати економіку не вийде. Це не єдиний елемент цієї ментальності. Але разюча відмінність України від тих країн, де я жив та працював, у тому, що, наприклад, Сінгапур розумів, що виходу нема: якщо вони не розвинуть потужну економіку, вони залишаться в болоті, і їх з’їдять два ворожі сусіди. Пд. Корея була б уже стерта з лиця землі Пн. Кореєю. В Польщі (я цитую Р. Сікорського) – «ми готові були гризти траву, щоб вступити в ЄС і в НАТО, тому що в нас на глибокому генетичному рівні є пам’ять про розділення Польщі», - наводить низку прикладів П. Шеремета.

Не існує інших рецептів: поки ми самі не захочемо, нічого не матимемо. Бо як завжди: ми шукаємо винних у своїх бідах, або ж пояснюємо те, що чогось не маємо тим, що поганий уряд, поганий президент, погані інвестиції, погані клієнти, бо не купують. А наші успіхи, навпаки, ми трактуємо нашим генієм, нашими вміннями й нашим бажанням. Психологи це називають «помилкою атрибуції». Й Україні потрібно від цього позбавлятися, вибудовувати інше ставлення до життя, продукувати іншу ментальність.

Людяність

Стратегія сама по собі є, в першу чергу, людським інструментом. Але стратегія лякає людей. Бо для того, щоб їй відповідати, треба різко змінювати модель поведінки. Хочете спробувати? Для початку, влаштуйте собі перевірку: дайте кілька обіцянок і спробуйте їх виконувати протягом 9 тижнів. Неухильно.

Павло Шеремета стверджує, що перевіряв теорію на собі. Доводить: «Неможливо». Каже: «Людина не є раціональною істотою. А вся економіка базується на припущенні, що людина є раціональною істотою. Тому довгострокова стратегія на 20-30 років лякає людей. Ефективним є формат шестимісячних проектів. Приклад – «ProZorro».

Дієві інструменти

Кожна стратегія потребує інструментарію, завдяки якому вона стає ефективним, дієвим, реально втіленим проектом.

«Стратегія для міста, більш ніж проста: зняти точки болю та знайти способи привабити туристів», - дає прості інструменти підняти економіку маленького міста, схожого на Полтаву, екс-міністр.

Що можна зробити в місті?

1.Розробити брендові навчальні проекти: створити та популяризувати конкурентні університети, на їх базі проводити урбаністичні екскурсії, обміни студентами, досвідом та навчальними програмами.

2.Пошук в місті рішень. Відповідей на «точки болю»: що найбільше болить полтавцям? Що їх найбільше хвилює? Обурює? Важливо вміло розіграти конкуренцію між підприємцями.

«Міський голова відповідає за містянина від пологового будинку до цвинтаря. Дитячі садочки, інфраструктура, екологія – для того, щоб досягти економічного розвитку, треба одна за одною знімати точки болю», - коментує П. Шеремета.

3.На рівні підприємств. Торгівля.

«Я великий прихильник вільної торгівлі. Я не вірю, що протекціонізм врятує економіку України. Це буде шкодити. Чому? Ми всі звикли до російського ринку. Ми звикли спілкуватися тією мовою, ми знаємо їхні смаки. Звісно, європейський ринок значно важчий. Але якщо ми зможемо завоювати європейський ринок, хоч на 5-7-10% - це повністю перекриває ці трати, які є. Так, це важко й дуже страшно. Але треба зціпити зуби й працювати на якість. Я часто показую студентам, як молдовські фермери дякують норвезькою мовою за те, що у Норвегії купують їхнє вино. Складність Європи в тому, що там не є одна мова. Там треба вчити мови, дізнаватися про їхні смаки. Так, смаки Ісландії відрізняються від смаків Греції. Так, це багато роботи. Так, відділ збуту треба перетворювати на ринок продаж. Я ненавиджу слово «збут», бо збувати можна було в пострадянські країни, на інші ринки треба продавати. Так, це зусилля. Але інші країни, інші компанії це роблять. Вірю, що Україна також зможе», - говорить більш широко про близьку тему лектор.

П. Шеремета наводить кілька показових прикладів:

Негативний. «Запорізький завод важкого кранобудівництва: Малайзія закупила у них 60 кранів протягом трьох років. Україна за 20 років купила один. Завод може виробляти 40 кранів на рік. В мене питання: куди дівати інші 39 кранів? Моя відповідь: у світ! На мою думку смішно захищати нашу невидиму промисловість. Навпаки, їй треба відкривати можливості по всьому світу».

Позитивний. «Мережа «Сільпо»: попри великий асортимент, люди продовжують йти по свіже м’ясо, свіже молоко, білий сир, трави, яйця, мед на базар. Комусь у «Сільпо» прийшла в голову ідея зробили «Лавку традицій». Тепер тут продають все те, по що люди люблять ходити на ринок. До речі, там є й полтавський бренд «Іван-чай» – полтавський трав’яний чай. В 20 г упаковках вони продали 4 т чаю через «Сільпо».

Це є типовий зсув реальності, відчуті точки болю споживачів. І таких прикладів – безмежна кількість: клініка Заблодського, коворкінги різних рівнів, Український католицький університет тощо.

«Театр пива» у Львові. Який є одночасно рестораном, пивоварнею, оркестром, театром, дистрибуцією, експортом (Німеччина, Чехія, Бельгія). Це туристичне неймовірно креативне рішення. Розсунуто межі ринку»,- продовжує захоплено П. Шеремета .

І в компаніях, і в містах, і в міністерстві є необхідність перетворення оцих всіх ідей на проекти, проекти – на результати. Але важливо зробити архітектуру проекту, де залучені всі зацікавлені сторони, які грають на позитив, де мінімізовані кримінальні комерційні інтереси, де залучена громадськість, де залучені волонтери, активісти, викладачі менеджменту просунутих закладів, які можуть створити цю архітектуру. Тоді Україна буде здатна зробити економічний прорив.

Яка ментальність нам потрібна, щоб здійснити цей прорив?

1.Відчуття небезпеки і повага до закону (пряма залежність: не варто порушувати закон, бо мене можуть ув’язнити).

2.Контроль імпульсів (мало відчувати небезпеку, небезпека існує для того, щоб людина могла проконтролювати свої імпульси).

«Яскравий приклад – корупція (у владі ти можеш заробити – це бажання заробити є непереборним – треба встановлювати контроль духовний, моральний). Друге – ми переспоживаємо. Україна – країна суцільних свят та вихідних. Відсвядкувавши Великдень ми наближаємося до 1 травня. Ще один імпульс - апатія і зневіра. Так легше. Сказати «все пропало й від мене нічого не залежить» - легко. А працювати заради змін – важко. Але мені більше подобається відчуття, коли ти лягаєш ввечері геть стомлений, але класно від того, що було натхнення, благословення, ти стомлений але повний енергії на наступний день. Ти робиш «сродне діло» - те, до чого лежить твоя душа, і те, в якому ти досяг успіху, те, в якому ти приносиш користь іншим», - надихає власним прикладом П. Шеремета.

У нашого покоління є просто неймовірна можливість написати себе в історію назавжди, як покоління, що витягло Україну з економічної прірви, розвинуло економіку, з 2,5% до 10,5%. Україна має шанс довести, що демократія та східне слов’янство поєднувані. Ми можемо взяти інноваційністю, творчістю. У світ треба стукати з хорошими проектами і ініціативними командами.

ДЛЯ ДОВІДКИ. Павло Шеремета — менеджер-економіст, засновник Києво-Могилянської бізнес-школи та її декан протягом 1999 — 2008 років, екс-очільник Київської школи економіки (2012 — 2014), міністр економічного розвитку і торгівлі (лютий — вересень 2014-ого), засновник та директор Школи управління УКУ (2014 — 2015 рр.). 

З 2017 року — керівний партнер компанії «Прорив.in.ua».

Павло Шеремета отримав ступінь з МВА у бізнес-школі Університету Еморі (Атланта, США). Він — випускник програм із менеджменту у Гарвардській школі бізнесу, Інституту стратегії блакитного океану в Бізнес-школі INSEAD, Міжнародній Китайсько-Європейській бізнес-школі та Центрі розвитку лідерства Джека Уелча в General Electric.

Ольга Мороховська

економіка розвиток ШереметаПавло УАЛ
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
У більшості областей України сьогодні закриття купального сезону 2019. Втім, фактично, сезон закрився ще раніше, адже температура води  не сприятлива для купання вже близько двох тижнів. На Полтавщині цьогоріч під наглядом ГУ Держпродспоживслужби перебувало 28 пляжів. Більшість з них були облаштовані відповідно до вимог законодавства . Згідно з результатами досліджень, виконаних ДУ «Полтавський ОЛЦ МОЗ України» вивчено  52 проби води поверхневих водойм, в...
Суспільство
У Полтаві  акція відбувається вперше, а в Україні – третій рік поспіль. Минулого року у столиці на марш зібралися понад шість тисяч людей. Марш збирає тих, хто бореться за права тварин. Говорить Людмила Хоменко, координатор акції. « - Є десять вимог, які ми оприлюднюємо. Це, зокрема, заборона дельфінаріїв, дослідів над тваринами, тестування косметики на тваринах, використання тварин під час жебракування. Окреме питання – повна відповідальність господарів....
Культура
Уже вдруге голова Товариства філателістів Полтавщини Національної спілки філателістів України Михайло Валентинович Меллін передав у дар Полтавському краєзнавчому музею добірку конвертів першого дня зі спецпогашеннями, марки України та полтавський картмаксимум, випущені з нагоди 250-річчя з Дня народження основоположника нової української літератури, геніального полтавця Івана Петровича Котляревського. На картмаксимумі й одному із конвертів, як і на марці,...
Кримінал
Під час патрулювання районом інспектори Семенівського відділення поліції зупинили автомобіль «ВАЗ», який за попередньою інформацією перевозив наркотичну сировину. В салоні автівки знаходились двоє місцевих жителів 29-ти та 30-ти років. На місці події слідчо-оперативна група задокументувала факт наявності в багажному відділенні автівки шести мішків з верхівками та листям рослин за зовнішніми ознаками схожих на наркотичний засіб «канабіс». Вилучена речовина...
Суспільство
«Фестиваль думок – чудова нагода, аби зустрітися з мешканцями міста, поспілкуватися з ними , донести все те, над чим ми зараз працюємо. Почути їхню думку – правильно ми рухаємося чи не правильно? Хотілося б почути , наскільки проєкти нашого закладу цікаві полтавцям, чи бачать вони у них якусь перспективу? Ми запросили цікавих спікерів , у тому числі нашого європейського експерта» - говорить директор Полтавського інституту розвитку міста Юрій Левченко. Він...
Культура
1830-й рік - Між британськими містами Ліверпуль і Манчестер відкрилось регулярне залізничне пасажирське і вантажне сполучення. Трасу обслуговувало вісім паровозів з двигунами конструкції Джорджа Стівенсона, в котрих використовувалась технічна новинка - котел і піч з великою нагрівною площею, що забезпечувало тривалу і неперервну роботу парової машини, швидкість до 60 км/год, і можливість відмовитись від стаціонарних машин-тягачів, котрі раніше використовув...
Екологія
Погоду сьогоднішнього дня формуватиме атмосферний фронт, котрий вчора увечері перебував над Європою. Про це пише у своєму метеоблозі синоптик Наталка Діденко: " - Атмосферний фронт поки що перебуває  над Польщею, Німеччиною. Завтра буде в нас. На сильні дощі не розраховуємо, переважно невеликі. Перед фронтом ще по-літньому тепло, за фронтом - вже +17, +20 градусів.Зміна погоди може вплинути на голову, працездатність, сон" - пише Наталка. Раніше У Полтаві п...
Суспільство
Всесвітня організація охорони здоров'я надала Україні 200 ампул проти дифтерії, але їх вистачить лише на один день, якщо почнеться епідемія. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив лікар, кандидат медичних наук Євген Комаровський. "У серпні добра ВООЗ надала нашій країні 200 ампул противодифтерійного антитоксину. У народу може скластися враження, що 200 ампул/доз ліків - це для лікування або порятунку 200 хворих. І це багато, якщо врахувати, що за рі...
Спорт
Сьогодні в Україні відзначають День фізичної культури і спорту. Офіційно його заснували в 1994 році. Для усих причетних - це свято здорового способу життя і радості, що її дарує спорт. Україна вписала у історію  спорту яскраву сторінку.  Широко відомим  було  ім’я  Івана Піддубного. Чимало  перемог здобули українські спортсмени, виступаючи  у складі збірних команд СРСР. Легендами є стрибун Сергій Бубка (35 світових рекордів), футболісти Олег Блохін Ігор Бє...
Новини по темі
Сьогодні на українських пляжах завершується купальний сезон
У Полтаві пройшов перший марш за права тварин (ФОТО)
Під час «Фестивалю думок» у Полтаві говорили про інтегрований розвиток міста до 2030 року
Якщо в Україні буде епідемія дифтерії, ліків вистачить лише на день - лікар Комаровський
У гаманцях полтавців скоро може з'явитися монета номіналом 5 гривень
Україна приєднується до Міжнародного дня безпеки пацієнтів
Полтавців запрошують на заходи від Представництва ЄС в Україні
У Полтаві в парку Перемоги змонтують унікальний дитячо-спортивний майданчик за 1,5 мільйони
Почесні грамоти, грошові сертифікати та вручення нагороди «Почесний громадянин міста Полтава»: працівників спортивної галузі та спортсменів привітали з професійним святом
У Полтаві прохають відремонтувати дорогу на вулиці у Рибцях