Перукарня-примара на Половках: чи знайде суддя адміністративного суду вихід із замкнутого кола?

Учора в Полтавському окружному адміністративному суді в чергове намагалися з’ясувати, хто ж має право власності на приміщення перукарні по вул. Великотирнівській. Спір навколо цієї цирульні триває більше 10 років і станом на сьогодні вже схожий на екранний трилер, аніж на справу, якій можна дати визначення категоріями здорового глузду.

1995 рік, або як все починалося

До 1995 року перукарня займала територію у 500 кв. м та була у підпорядкуванні міськпобуткомбінату. Завідуючою «території краси» була така собі С. Горшкова. Потім вона почала оформляти документи на приватизацію майна. Зібрала колектив і запропонувала кожному стати власником частки перукарського бізнесу, створити командитне товариство.

Для довідки. Команди́тне товари́ствотовариство, в якому разом з одним чи більше учасників, які здійснюють від імені товариства підприємницьку діяльність і несуть відповідальність за зобов'язаннями товариства всім своїм майном, є один чи більше учасників, відповідальність яких обмежується вкладом у майні товариства (вкладників).

Як стверджують колеги С. Горшкової, перукарі, що пропрацювали тут по 2-3 десятиліття, говорила вона складно та солодко:

«Я навіть квартиру купила на Половках. Бо вірила, що це тепер моє, а значить є гарантія стабільності, що воно залишиться моїм дітям та внукам. Ізначально ми погоджувалися на те, що кожна з нас матиме рівну частку. Але виявилося, що вже тоді нас обманули».

Документи підписали. Але за ними фактичною власницею перукарні стала С.В. Горшкова, бо вона була єдиним учасником командитного товариства і їй належало 72,5%, решті ж 25 перукаркам перепало трохи більше, аніж по 1% і вони стали вкладниками перукарні. Утім, про ці всі обставини перукарі дізнаються пізніше, десь приблизно за рік після підписання документів, коли отримають лист з повідомленням від банку, що перукарня збанкрутувала. До того ж, радітимуть співвласності (новому явищу в важкі пострадянські часи), віритимуть С. Горшковій, котра буквально за рік зуміла продати 300 кв.м. перукарні, залишивши колегам менші 200.

10 років у судах. Підступність адвоката

За фінансові махінації С.В. Горшкова опиниласяпід вартою. Місце директора посіла одна з перукарок Євгенія Піщанська. Тоді перукарки спільним коштом зробили у цирульні ремонт та погасили великий борг за комунальні послуги. Є. Піщанська каже:

«Коли її посадили, слідчий сказав: «Проведіть збори, оберіть директора». Мене вибрали. Мені слідство віддало документиі я набула права вчиняти дії від імені юридичної особи. Поки не прийшов у минулому році Іванов і не сказав: «Я тут власник, йдіть звідси».

Адвокат Олег Іванов на горизонті у перукарок з’явився несподівано. Це сталося після того, як С. Горшкова померла у СІЗО і 72,5% перукарні перейшли у спадок нікому невідомому до того моменту родичу небіжчиці, громадянину РФ Сулеїну О.В. Фактично, цей росіянин набував права на частку в майні перукарні. Жінки ж хотіли вберегти своє, тому за допомогою звернулися до адвоката О. Іванова, якого їм порекомендували (хто саме, не уточнюють). Іванов поводив себе гідно, зумів добитися прихильності й довіри від вкладників. Вони надали йому для ознайомлення оригінали документів. А вже через деякий час довідалися, що О. Сулеїн продав свою часткуО. Іванову і останній має намір викинути їх на вулицю. Одна з перукарок, Людмила Таранушенко, згадує:

«Іванова порекомендували як грамотного юриста, який зможе допомогти з документами. Ми йому показали документи, щоб він підказав нам, як зробити так, щоб це зданіє було наше. Він спочатку гладко стелив, а потім прийшов і сказав: «Каждий деньги зарабатує, як може чи по хорошому, чи по поганому, це зданіє буде моє». Погрожував. Нас обманули».

Перукарня-примара, або у чому суть судової тяганини сьогодні?

Вже більше восьми місяців справа перукарні у суді. У листопаді 2017 р. її закрили, бо вона не підсудна адмінсуду. Перенаправили до господарського суду.

"Нами була оскаржена ця ухвала, апеляційний суд задовольнив її й повернув у адміністративний суд для розгляду", - каже один із представників інтересів перукарів, юрист В. Кущинський.

24 квітня в адміністративному суді відбулося перше слухання. Позивачі (тобто перукарі та їхні представники) з’явилися у суді в повному складі. Відповідачем мав бути Державний реєстратор Чутівської РДА та КП «Реєстратор» Полтавської обласної ради, але на засіданні вони не з’явилися. Натомість у залі був новоспечений керівник і власник перукарні, що тепер носить назву «Іванов – фірма «Свагі», Олег Іванов. Поводився нахабно, з журналістами спілкуватися відмовився, судді Л. О. Яресько ж пояснив ситуацію так:

«Коли я придбав корпоративне право на майно товариства, й почав реорганізацію з командитного товариства на повне, мав двохмісячний термін на повідомлення керівників, працівників про це, й про звільнення. Я призначив Піщанську в березні місяці 2017 р. на посаду директора своїм наказом на два місяці».

Утім, як пояснює представник позивача, адвокат Віта Мосієнко, єдиною особою, яка мала право здійснювати юридичні дії щодо товариства (державну реєстрацію) була Є. Піщанська, як чинний директор підприємства, обраний загальними зборами. А в документах фігурує взагалі невідома особа, дехто Мартиненко (що на той час представляв інтереси О. В. Сулеїна).

«Предметом оскарження цієї справи є саме дії державного реєстратора, щодо внесення змін з приводу юридичної особи. Зокрема, щодо зміни складу учасників, виключення Піщанської Є. Д. і інших вкладників зі складу вкладників (оскільки взагалі за законом не передбачено здійснювати виключення вкладників). Ми просимо визнати протиправними рішеннядержавного реєстратора, щодо державної реєстраціїзмін, зокрема, й до установчих документів, на підставі яких було внесено зміни до складу учасників. Участь у товаристві не успадковується. Успадковується саме частка в майні, але не участь в товаристві. Це було предметом розгляду інших судових справ, зокрема, представник третьої особи (О. Іванов) позивався до суду щодо включення його до складу засновників, але це не передбачено законодавством та установчими документами», - каже В. Мосієнко.

У перекладі з юридичної мови на людську, маємо кілька висновків:

1.Стороння людина (якими є, фактично, й Мартиненко, й Іванов) не мала повноважень вносити зміни у державну реєстрацію підприємства.

2.О. В. Сулеїн успадкував матеріальну вартість частки С. Горшкової, але за законом, права учасника командитного товариства не успадковуються. Фактично, знову все зводиться до того, що жодних перереєстрацій він здійснювати не мав права.

3.Купивши у Сулеїна його частку, О. Іванов хотів здійснити реєстраційні дії у Полтаві, звертався до державних реєстраторів міського управління юстиції. Але тут йому відмовили. Представник інтересів позивача Т. Дейнека каже:

«Зараз закон дозволяє вчиняти реєстраційну дію на території області. Тому вони пішли в Чутівський район. Там змогли це зробити. Заплутаний протокол і те, що подала особа, яка не мала взагалі повноважень таке робити, не мала відношення – оце ми оскаржуємо».

Адвокат В. Мосієнко підтверджує цю думку документами з іншого судового провадження:

«Це вже була не перша спроба передати командитне товариство Горшкової. В 2015 році була ще спроба, був аналогічний пакет документів, в Полтаві їм відмовили, й є підтвердження адмінсуду, що відмова була правомірною. Після того, вони беруть оцього Сулеїна, включають його як учасника, бо він ніби то успадкував, і як вони вважали, мав на це право. І потім він продає свою частку Іванову. А Іванов потім вирішив, що йому непотрібно командитне товариство, бо йому непотрібно 25 вкладників. І він їх по виключав. А це взагалі законодавством не передбачено. Не можна!».

10 місяців О. Іванов намагається перетворити всіма правдами та неправдами командитне товариство на повне. На цей час відключив у перукарні електропостачання, перукарі не можуть працювати. За законом, їх не можуть звільнити, але й працювати не дають.

«Зараз така ситуація, що ніхто не може стати учасником. Замкнуте коло. Приміщення юридично правильно продати не можна», - підсумовують юристи.

Між тим, суддя Л. Яресько затребувала у якості доказу рішення про призначення Є. Піщанської, щоб пересвідчитися, що саме вона з 1996 року є директором товариства, хоча дані про те, що вона була керівником, містилися в ЄДР. Окрім того, суддя наразі оцінює пакет документів – чи правильно вчинив реєстратор, чи ні. Наступне слухання у справі має відбутися 10 травня, о 10 год.

Ольга Гладченко

суд перукарня захоплення
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
О 19:00 кореспондент 0532.ua відвідав дільницю 531203, розташовану у приміщенні Полтавської гімназії №17. Всього тут мали проголосувати 2428 виборців, проте станом на 19:00 свої голоси віддали менше 1000 тисячі. Голова комісії відзначає, що полтавці активно ішли голосувати із самого ранку, а от вдень дільниця практично пустувала. Трохи пожвавилися виборці близько до вечора, але вже очевидно, що явка навряд чи  перевищить показник у 50 відсотків. При цьому...
Спорт
21-го липня у Полтаві провели міжнародний фанатський турнір із футболу, присвячений пам'яті бійця "Азову" та ультраса "Ворскли" Антона "Сіфа" Грицая. Антон Грицай пішов на війну добровольцем і загинув 28-річним у лютому 2015-го року під час Широкинської операції. На честь воїна та відданого ультраса "Ворскли" у Полтаві щороку проводять фанатські турніри. Цього року участь у них взяли команди фанів не лише із України, а й з Білорусі та Молдови. Також до Пол...
Пригоди
Станом на 17:30 поліцейські на Полтавщині зафіксували 54 повідомлення про можливі виборчі порушення. Найбільше повідомлень було про незаконну агітацію – до поліції надійшли вже 14 таких звернень. Два факти, які сталися у Лубенському районі, мали ознаки адміністративного порушення. Відносно порушників поліцейські склали протоколи за статтею 212-10 КУпАП «Порушення обмежень щодо ведення передвиборчої агітації». Про це повідомили у поліції Полтавської області...
Пригоди
Інцидент трапився 21-го липня на ДВК №531216, розташованій на проспектів Першотравневому. До кабінки голосування зайшла дівчина, а потім там спрацював спалах камери. Дівчину затримали для пояснень працівники поліції. Про це повідомили представники «Опори». Вони нагадали, що фотографування бюлетеня у кабінці для голосування може розцінюватися як спосіб підтвердження під час підкупу виборців. Нагадаємо, у день виборів на Полтавщині працюють 2700 поліцейських...
Спорт
21-го липня у Полтаві на картодромі «Лтава» пройшов третій етап швидкісних кільцевих перегонів UNITED TIME ATTACK SERIES. Нагадаємо, цього року їх проводять у двох містах – Кам’янському та Полтаві. На третій етап до Полтави приїхали більше 70-ти пілотів із різних міст України: Києва, Харкова, Дніпра, Сум, Донецька, Запоріжжя та, звісно, Полтави. Подивитися на швидкість автомобілів та майстерність пілотів прийшли сотні полтавців, які, незважаючи на липневу...
Кримінал
О 3:00 21-го липня до поліції у місті Кременчук надійшло повідомлення від перехожого. Він розповів, що вулицею міста ходить невідомий чоловік і розповідає, що убив власну дружину. Правоохоронці виїхали на місце події і за адресою, де проживає 51-річний чоловік, знайшли тіло 47-річної жінки із слідами насильницької смерті. Зараз у поліції проводять комплекс оперативно-слідчих дій. Про це повідомляють у поліції Полтавської області. Раніше на Полтавщині отрим...
Кримінал
Учора, 20-го липня неподалік від Верховної Ради України на вулиці Грушевського поліцейські затримали 22-річного жителя Полтавської області, який себе підозріло поводив. Під час обшуку правоохоронці знайшли у затриманого гранату та запал до неї. Про це повідомляє видання «Кременчуцький телеграф» із посиланням на прес-службу поліції Києва. На місце події викликали слідчо-оперативну групу. Працівники Печерського управління поліції вилучили гранату та направил...
Суспільство
У день виборів, 21-го липня, усі дільниці на Полтавщині відкрились та працюють у штатному режимі. Лише у Кременчуці одна із ДВК через помилку членів комісії відчинилася із затримкою у 5 хвилин. Про це повідомляють у поліції Полтавщини. Під час голосування у області порядок на дільницях та у населених пунктах охороняють понад 2700 поліцейських. Близько 1800 із них охороняють виборчі дільниці, понад 600 поліцейських забезпечують правопорядок у населених пунк...
Спорт
Не забудьте, що сьогодні у Полтаві проводять високошвидкісні перегони UNITED TIME ATTACK SERIES. На картодромі "Лтава" о 12:00 почнуть змагатися більше 70 пілотів  із Полтави, Києва, Харкова, Дніпра, Сум, Донецька, Запоріжжя та інших міст України. Приходьте - буде швидко і гаряче! Що? ІІІетап UNITED TIME ATTACK SERIES Де? СТК Лтава, вул. Комарова 1 Коли? 21.07.2019 О котрій? 12:00 Раніше на картодромі провели чемпіонат України з мотогонок.
Новини по темі
Низька явка і мало молоді – Полтава пасивно голосує на парламентських виборах (ФОТО)
На Полтавщині в день виборів працюють 2700 поліцейських
У Полтаві стартували вибори. Як це було?
Сьогодні – день виборів. Що взяти із собою на дільницю і чого там не можна робити?
Після тяжкої хвороби помер журналіст Дмитро Демиденко
Дайвер із Полтави у Туреччині занурився в «Париж» (ФОТО, ВІДЕО)
У Полтаві діти зіграли у Angry Birds у парку Незалежності (ФОТО, ВІДЕО)
Цього дня в Україні відзначають День шахів, у США – посадку «Аполлона» на Місяць, а у Німеччині – заснування марки BMW
Полтавські комунальники отримали нові автопідйомники
Стало відомо, що сталося із дівчатками-двійнятами, від яких на Полтавщині відмовилася мати