• Головна
  • Вся правда про те, як сходити на пікнік і не підхопити кліща, у нашому інтервʼю
15:17, 24 квітня 2018 р.

Вся правда про те, як сходити на пікнік і не підхопити кліща, у нашому інтервʼю

Вся правда про те, як сходити на пікнік і не підхопити кліща, у нашому інтервʼю, фото-1

Настала тепла пора року, яку ми довго очікували. Адже це величезний шанс кожному оздоровитись на лоні природи, в живописних куточках Полтавщини та за її межами. Але тепло приносить і певні ризики. На одному із них хочеться зосередити особливу увагу. Зокрема, мова буде йти про іксодовий кліщовий бореліоз, або так звану хворобу Лайма. Як уберегтися від нього розповіла лікар-епідеміолог відділення особливо небезпечних інфекцій ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України» Валентина Шаповал.

- Яка зараз ймовірність підхопити хворобу Лайма для людей, які зібралися відпочити на природі?

Справа в тому, що якраз під час весняно-літнього періоду активізується життєдіяльність кліщів, які є носіями особливо небезпечної хвороби Лайма. Завдяки щорічним дослідженням, які проводились державною санепідслужбою області, а нині це проводить ДУ «Полтавський обласний лабораторний центрМОЗ України», вже виявлено природніх осередків у понад 180 населених пунктах, практично на всіх адміністративних територіях нашої області, і, безперечно, кількість їх зростатиме завдяки епізоотологічних обстежень та природних умов, які створились на території області. Тобто ризик завжди існує всюди, якщо ми неуважно відносимось до себе, перебуваючи на природі.

- Чи зростає кількість хворих на цю недугу на Полтавщині за останній час?

На жаль, кількість випадків хвороби Лайма постійно зростає. Наприклад,якщо у 2010 році в області було зареєстровано 9 випадків, у 2016 році – 126, то у 2017 – 213. А на початку весни цього року вже зафіксовано 9 випадків у Полтаві і Гадяцькому, Диканському, Кременчуцькому та Миргородському районах. Випадки хвороби Лайма за останні 8 років зареєстровано у всіх регіонах. Найбільше у Полтаві – 335, Лубенському – 70, Н.Санжарському – 46, Полтавському – 40, Миргородському та Козельщинському по 21, що свідчить про позитивні тенденції щодо діагностики та відповідної роз’яснювальної роботи серед населення, яке все частіше звертається за лабораторним дослідженням до лікувально-профілактичних закладів області та Полтавського обласного лабораторного центру.

- Як виявити хворобу на ранніх стадіях, існують якій клінічні симптоми?

При укусі кліщів людина може інфікуватися збудником (спірохетою) особливо небезпечної інфекційної хвороби Лайма. Зараження цим збудником може призвести до захворювання, яке характеризується різними клінічними проявами, серед яких найбільш характерним є ураження шкіри, нервової системи, опорно-рухового апарату, серця.

Через несвоєчасне звернення за медичною допомогою виникають хронічні прояви хвороби, довготривала непрацездатність, інвалідизація і можливі летальні випадки. Отже, кліщі в теплий період року несуть для людей велику загрозу, в цей час вони надто агресивні. В більшості випадків присмоктування кліща залишається непоміченим. Але потім на місці прикріплення кліща виникає свербіж, болючий запальний процес у вигляді кільцевого почервоніння. Якщо ж організм людини не справляється, хвороба може переходити в інші стадії, вражаючи різні органи та системи організму, а це вже велика загроза для життя людини.

- Що робити, щоб не допустити зараження?

Варто приділити увагу індивідуальному захисту у місцях, де можуть бути кліщі. Зокрема, одягати світлий однотонний одяг із довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла, щоб було легше помітити повзаючих кліщів. Голову потрібно прикривати головним убором. Само- та взаємоогляди необхідно обов’язково проводити під час прогулянки через кожні 2 години та ще раз - вдома. Одяг необхідно вдома уважно оглянути та відразу змінити.

- Яка перша допомога, якщо кліщ все ж таки присмоктався?

Якщо кліщ все ж таки присмоктався, необхідно негайно звернутися до медичних працівників. За відсутності такої можливості видалення проводятьсамостійно. Для цього потрібно замастити кліща олією (не заливати, щоб не задихнувся), повільно видалити його разом із хоботком, розхитуючи кліща з боку в бік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, взяти його пінцетом або петлею з нитки. Після видалення кліща, місце присмоктування замастити 3% розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення треба ретельно вимити руки з милом, кліща спалити або віддати на дослідження, а потім обов’язково звернутися за медичною допомогою до лікувально-профілактичного закладу.

- Хто окрім медиків повинен попіклуватися про те, щоб зменшити захворюваність на хворобу Лайма на Полтавщині?

Статистика та епідеміологічні розслідування свідчать, що практично 50% випадків хвороби Лайма припадає на дітей.

Враховуючи це, необхідно якісно підготувати всі оздоровчі табори області, прибрати їхні території, не допустити їх забур’янення, щоб не було умов для нападу кліщів. А в кожному населену пункті органи місцевої влади та місцевого самоврядування, власники підприємств, установ і організацій різних форм власності мають гарантувати належний санітарний стан територій, оздоровлення лісів паркового типу, упорядкування територій населених пунктів, оздоровлення насаджень прорідженням, розчищення від сушняку, бурелому, пнів, безплідної порослі молодих дерев і чагарників, ліквідувати сміттєзвалища і підтоплення підвалів, систематично викошувати газони та очищати від рослинності водойми.

Читайте також, чому важливо вакцинуватися вже зараз

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Вакцинація.кліщі #хворобаЛайма #профілактика
Оголошення
live comments feed...