Чи можливо перетворити Полтаву на енергоефективне місто?

Днями активісти громадських організацій «Еколтава» та «Екоклуб» презентували публічний аналіз Плану дій сталого енергетичного розвитку (ПДСЕР) м. Полтава до 2020 року. Яку оцінку поставили експерти нашому плану? Чи є доступні шляхи його реалізації? Чи можуть найближчим часом екоактивісти чекати підтримки втілення плану від міської влади?  

Міська рада Полтави підписала Міжнародну угоду мерів та на початку 2017 року прийняла головний енергетичний план міста. Він зобов’язує Полтаву знизити викиди СО2 на 22,4% до 2020 року. На думку експертів, це амбітна ціль, яку можна досягнути впровадженням заходів з енергозбереження, збільшенням генерації «зеленої енергії», розвитком громадського транспорту та вело інфраструктури, збільшенням кількості зелених зон. Виконання Плану також дозволить скоротити залежність від російського газу, що в умовах воєнної агресії з боку східних сусідів є вкрай важливим. Українці гостро відчули цю залежність останнього опалювального сезону завдяки урядовій акції “Прикрути!”. Щоб вона не набула постійного характеру, курс країни має бути на енергоефективність.

Як бачимо, швидке та ефективне втілення плану підсилене потужною мотивацією. Утім, у Полтавській міськраді спрацьовує ментальне: "Поки грім не гряне, мужик не перехреститься". Мало того, що дієвого сприяння розробники плану від влади не відчувають, так їм ще й встромляють палки в колеса: цей звіт, із супутньою прес-конференцією мали слухати у приміщенні міськради, але за два дні до зазначеної дати голові правління ГО «Еколтава» Юлії Мельник зателефонувала одна із заступниць мера, Ольга Борисенко і скасувала захід. Мовляв, він не на часі, а вона дуже зайнята. Таке ставлення обурило гостя із Рівного, координатора проектів ГО «Екоклуб» Дмитра Сакалюка:

«Я хотів би закликати міську раду бути більш відкритою, тому що громадські активісти вони не чорти, і ми робимо це все не через те, щоб показати, що той план поганий, а той хороший, ми це робимо для того, що хочемо жити в своїх містах, в якісних умовах. Я займаюся енергоефективністю тому, що в моєї бабусі в селі була річка, в якій я купався, ловив рибу в дитинстві. На сьогодні її не існує, вона пересохла. Лісів у яких я збирав гриби половини немає. Та й гриби перетворюються на монстрів, або ж вони просто не виживають. В мене дворічна донька, і я хочу, щоб вона побачила хоча б те, що бачу я. І, власне, те, що ми робимо, ми робимо заради того, щоб жити якісно».

Аналіз ПДСЕР: на що варто звернути увагу громаді?

В ході громадської оцінки, що відбувалась за спеціально розробленою методикою, енергетичному плану міста було присвоєно 8 балів з 24-х можливих. Першим, на що звертають увагу активісти, у плані немає інформації про те, скільки місто споживало енергії у 2011-2015 рр, що передують року розробки ПДСЕР. Це не дає можливості оцінити тренди - збільшили чи скоротили полтавці споживання енергії. Перевагою є те, що в плані врахували викиди від усіх видів громадського транспорту, у той же час оминули сектор промисловості - викиди від великих заводів залишилися поза увагою. Влада Полтави ставить собі амбітну ціль - до 2020 року скоротити викиди вуглекислого газу у повітря на 22,4% у порівнянні з 2010-м, базовим роком. І збирається витратити на це починаючи з 2017 року 3,6 млрд грн. Це прекрасна сума. Єдиний недолік, у ПДСЕР не вказано, звідки ці кошти будуть залучені в такому розмірі. Є лише припущення.

Якими шляхами маємо йти до втілення ПДСЕР в життя?

За задумом розробників до 2020 року змін має зазнати зовнішнє освітлення, система постачання теплової енергії, а також водопостачання. Передбачені також інвестиції у енергоефективність житлового сектору, бюджетних закладів, міського транспорту. За розрахунками, найбільший ефект матимуть заходи реалізовані у житловому секторі (утеплення, заміна освітлення, встановлення ІТП) - 74% скорочення викидів СО2 від загальної кількості викидів у ПДСЕР. Проте, вони потребують і найбільших витрат - майже 85% від загальних інвестицій, що має залучити місто. Натомість, чітких цілей по залученню фінансування у цю сферу у плані немає, в місті також відсутня програма з енергозбереження та енергоефективності. А реальність така, що на підтримку “Теплих кредитів” для ОСББ у 2018 році виділили лише 100 тис грн! Тому, очікувати масового утеплення полтавських багатоповерхівок та встановлення індивідуальних теплових пунктів не варто. Хоча саме ці заходи дозволили б суттєво скоротити витрати енергії в місті та платити лише за те тепло, яке фактично споживає будинок. Ще одним недоліком енергетичного плану є відсутність прогресивних заходів зі скорочення викидів СО2 у місті.

На думку активістів, це можуть бути:

● організація відділу енергоменеджменту та запровадження енергомоніторингу в усіх бюджетних установах Полтави (першочергово).

«ПДСР це класно, але інвестору, який прийде в місто, також важливо знати з ким працювати. Коли він приходить в Хмельницький, він знає, що там фаховий енерговідділ, який може якісно працювати, зробити розрахунки, контактувати з мером, і не треба буде 5 листів писати, 10 дзвінків робити. Наше побажання таке, щоб побільше було запитів стосовно енергетичної політики в місті. Зима вже скоро. Й вона буде проходити щороку. І щороку ми говоримо про великі платіжки, неперспективні будинки, але за помахом чарівної палички проблему не вирішиш. Зараз кожен зі свого боку повинен робити те, що може. Громадськість – має робити –запит на пріоритет енергозбереження в місті, місто повинно розуміти, як ми можемо бути привабливим містом для інвесторів. Мешканці міста мають робити запит на інструменти для покращення енергоефективності. Поки немає цього запиту, влада думає зазвичай, що це непотрібно людям. Все залежить від нашої спільної кооперації», - каже Юлія Мельник.

● запровадження Револьверного фонду - фінансового механізму для впровадження заходів з енергозбереження у житловому секторі;

● значно більша грошова підтримка державної програми «Теплих кредитів» та інші фінансові механізми для ОСББ.

● міська програма підтримки кредитування/субсидування купівлі приватних СЕС до 30 кВт.

● міська програма розвитку громадського та вело транспорту тощо. Як же досягти запланованих 22 % скорочення викидів та де знайти на це гроші? У основному енергетичному плані Полтави розробники не вказують чітких дій для залучення фінансування та додаткових інвестицій для досягнення своїх зобов’язань.

Є лише припущення щодо можливості залучати грантові та кредитні кошти. Проте, маючи більш чіткі та прогресивні плани, фаховий енергоменеджмент - значно легше залучити необхідні інвестиції зовні, не навантажуючи міський бюджет. Чим зараз активно займаються такі міста, як Луцьк, Житомир, Хмельницький, Кременчук і Миргород, про успіхи яких можна почитати в українському медіа-просторі.

Хто відповідальний за реалізацію запланованого?

Відповідальними виконавцями ПДСЕР визначено комунальні установи “Полтаватеплоенерго”, ПАТ “Полтавагаз”, “Полтававодоканал”, ПАТ “Полтаваобленерго”, КП “Міськсвітло”, КП “Полтаваелектроавтотранс”, а також структурні підрозділи виконавчого комітету Полтавської міської ради. Варто зазначити, що процес розробки ПДСЕР Полтави не передбачав громадських обговорень та не був представлений доступною мовою для широкого загалу. За правилами європейської ініціативи “Угода мерів”, муніципалітети повинні звітуватися про виконання ПДСЕР раз на 2 роки. Оскільки ПДСЕР м. Полтава прийнятий у 2017 році, то ще жодного звіту не було оприлюднено. Проте, “Еколтава” сподівається, що на початку 2019 року він буде підготовлений та опублікований на сайті Полтавської міської ради та офісу “Угоди мерів” в Україні.

Розробка та прийняття ПДСЕР – це вже перемога і важливий крок для розвитку Полтави. Проте, документ потребує уточнень та доопрацювань, постановки більш чітких цілей та індикаторів досягнення. Він має бути не просто документом для донорів, а перш за все робочим документом для нас самих. Це дасть змогу ефективно залучати зовнішнє фінансування, суттєво скоротити витрати з міського бюджету та вкладати ці кошти у розвиток соціальної, культурної сфери та благоустрій міста. Великий переломний момент буде тоді, коли міста зрозуміють, що енергетичний план це не для угоди мерів, не для донорів, це перш за все для нас самих. Тому він має бути реальним, робочим інструментом, з яким працюватиме міська рада. Це все одно, що розпорядок дня: я його напишу для себе, тому що хочу бути ефективнішою, організованою, успішною. Чи я його напишу для мами, бо вона так хоче й вона мені дасть 5 грн. на морозиво», - підсумовує Юлія Мельник.

Ольга Мороховська, використано матеріали та графіку ГО «Еколтава»

ефективність енергетика планміста
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
97 переглядів в січні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Спорт
Наприкінці 2018-го року у двох футболістів полтавської "Ворскли" завершилися контракти. Із Михайлом Сергійчуком клуб не став продовжувати співпрацю і він отримав статус вільного агенту. Іншим футболістом був Денис Васін, який пропустив кілька місяців через важку травму на зборах у Словенії. Після відновлення футболіст повернувся до загальної групи, полетів на збори до Туреччини разом із основним складом. А сьогодні, 17-го січня, на офіційному сайті "Ворскл...
Суспільство
Багато полтавців збираються традиційно занурюватися у ополонку на Водохреще, 19-го січня. Аби святковий відпочинок не завершився небажаними пригодами, слід дотримуватися головних правил під час зимового занурення. Їх перелік у відео на своїй сторінці у "Фейсбук" перераховує Головне управління ДСНС України у Полтавській області. Занурюватися необхідно  у спеціально обладнаних ополонках біля берега, де присутні рятувальники та медичні працівники. До ополонки...
Суспільство
За прогнозом синоптиків сьогодні у Полтаві – від -4 до -10 градусів морозу. І доки полтавці, кутаючись у теплий одяг, уважно оминаючи будинки із небезпечними бурульками, біжать по своїх справах, їм підіймають настрій невтомні та безстрашні вуличні музики. Адже одна справа – грати на вулиці влітку, коли тепло і комфортно. І зовсім інша – взимку, у мороз, коли пальці за кілька хвилин зводить від холоду. Кореспондент 0532.ua сьогодні зняв на відео трьох вулич...
Суспільство
П'ять років роботи ВБФ «Допомоги та розвитку HELPGROUP» готували і розвивали нас для чогось більшого і значимого, сьогодні ми хочемо повідомити Вам про наш проект! Вам траплялося бачити дитину або дорослого з дитячим церебральним паралічем (ДЦП) і кожен з нас розуміє, на скільки важливо для цих людей мати підтримку, доступну реабілітацію, соціальний і педагогічний супровід. Великою проблемою для батьків і дітей з особливими потребами, є географічна, матері...
Спорт
Про зміни у тренерському штабі молодіжної команди «Ворскли» повідомив сьогодні, 17-го січня, офіційний сайт клубу. Замість Олександра Омельчука тренером молодіжного складу тепер працюватиме 45-річний Віталій Косовський. Із ним уклали 1,5-річний контракт. Косовський відомий, насамперед, як футболіст своїми виступами за київське «Динамо». Був частиною славнозвісної команди Лобановського, яка у 90-ті роки вражала своєю грою всю футбольну Європу. За «динамівці...
Пригоди
Резонансна ДТП сталася 16-го січня неподалік від села Коноплянка Великобагачанського району. На трасі Київ-Харків-Довжанський зіткнулися дві вантажівки: DAF, яким керував 55-річний житель Харківської області, та Renault Magnum, за кермом якого знаходився 30-річний житель Пирятинського району. Внаслідок зіткнення водій-харків’янин отримав травми і його госпіталізували до районної лікарні. Іншому водію надали допомогу на місці аварії. Про це повідомляє офіці...
Новини компаній
Технології постійно розвиваються, вони роблять наше життя комфортніше, безпечніше і цікавіше. Медицина також не стоїть на місці. Сучасний безконтактний термометр для вимірювання температури - це пристрій, який в недалекому майбутньому замінить всі ртутні і електронні термометри в кожній родині. Чому ртутні та електронні термометри відходять у минуле? Ртутні моделі йдуть в минуле з кількох причин: незручність вимірювання, треба довго чекати на результат, а...
Суспільство
15-го січня «Полтавський автоагрегатний завод» рішенням Господарського суду Полтавської області визнали банкрутом. Підприємство має загальну заборгованість перед кредиторами у сумі 761 мільйон 290 тисяч. Інформацію про банкрутство підтвердив директор заводу Андріан Литовченко у коментарі інтернет-виданню «Зміст». За словами директора, колектив підприємства буде збережений, люди працюватимуть у торговому домі. Проможливе банкрутство Полтавського автоагрегат...
Суспільство
Учора, 16-го січня, полтавська суддя Лариса Гольник у Лондоні отримала нагороду від Blueprint for Free Speech – відомої міжнародної неурядової організації. Ларису Гольник відзначили спеціальною премією як суддю-викривача. У коментарі зазначили, що її відзначили за силу і чесність у боротьбі із корупцією у судовій системі. Про це повідомив чоловік судді, Ігор Гавриленко, на своїй сторінці у «Фейсбук». У 2016-му Лариса Гольник записала на приховану камеру ро...