• Головна
  • На Полтавщині на кір захворіли 22 особи
09:16, 12 січня 2018 р.

На Полтавщині на кір захворіли 22 особи

На Полтавщині на кір занедужали 22 особи, лікарі закликають вакцинуватись, аби убезпечитись від тяжких наслідків. Медпрацівники б’ють на сполох, адже не такий страшний кір, як його ускладнення – корьові пневмонія, бронхіт, енцефаліт та менінгіт. В Україні вже є смертельні випадки від кору.

Із початку епідемії кору в Україні в області на кір захворіли 22 людини, із них 18 випадків лабораторно підтверджені. Ще 5 випадків – чекають результатів, але за симптомами і перебігом хвороби лікарі діагностують кір. Причому на кір захворіли як діти (17), так і дорослі (5).

Про це розповів Ігор Пирогов, представник Департаменту охорони здоров’я з питань материнства і дитинства Полтавської ОДА.

Епідемія почалась влітку 2017 року.

– На Полтавщині 3 випадки кору зафіксували в червні, у жовтні – 1, у листопаді – 6, а в грудні найбільше – 12 випадків. На щастя, ніхто не мав тяжких ускладнень, – констатує Ігор Пирогов.

Кір – вірусне інфекційне захворювання, яке супроводжується інтоксикацією організму, лихоманкою, плямисто-вузликовим висипаннями, ураженням дихальних шляхів, запаленням кон’юнктиви. Спалахи кору виникають переважно в осінньо-зимовий період. Підйом рівня захворюваності спостерігається кожні 2-4 роки. Найбільш часто зустрічається кір у дітей до 9 років, дорослі менш схильні до захворювання. Після одужання в організмі формується довічний імунітет до вірусу кору. Вірус кору передається повітряно-крапельним шляхом при кашлі, чханні. Інкубаційний період захворювання складає до 21 доби. Інфікувати оточуючих хворий може починаючи з останніх 2-х днів інкубаційного періоду до 4-го дня висипань.
 За даними Центру громадського здоров’я, кількість хворих в Україні за 11 місяців  2017 року збільшилася у 43 рази, в порівнянні з аналогічним періодом у 2016-му. Всього в Україні було виявлено 3382 випадки захворювання на кір.
31725.jpg

31725.jpg

Ілюстрація – hromadske.ua
31726.jpg

31726.jpg

Ілюстрація – hromadske.ua

Причиною спалахів кору називають відмову від вакцинації.

Однак гарантії, що вакцинована людина не захворіє, немає, особливо в дорослих, але легше перенесуть кір, запевняють лікарі. Чим далі від останньої ревакцинації, тим більше шансів заразитись кором. Вважається, що якщо в 1 рік і в 6 діти були щеплені, то вони захищені від кору до 18 років.

До 9 місяців малюк має материнський імунітет, який його захищає. Далі до року – небезпечний період, діти цього віку у зоні ризику захворіти на кір. У рік дитина отримує щеплення КПК. Потім щеплення повторюють у 6 років.

31727.jpg

31727.jpg

Кір у дитини. Фото – www.likar.info

У багатьох країнах світу ревакцинація вже дорослого населення проводиться кожні 10 років, в Україні цього немає. За кордоном не пускають на роботу людей, котрі не мають щеплень.

Вакцини є

Як розповів Ігор Пирогов, в області нині немає проблем з вакциною від кору. Щеплення безкоштовне.

Надія Ярошенко, педіатр з Полтави каже, що після масових захворювань на кір в Україні, деякі батьки погодились вакцинувати своїх дітей.

– Приміром із 9 дітей, котрі не мали ніяких щеплень, 5 вакцинували саме від кору (КПК – кір, паротит, краснуха), – каже Надія Іванівна. – Але загалом тенденції поки що немає, відмови від щеплень залишаються.

Якщо ж батьки не мають довіри до державних поліклінік де проводять вакцинацію, то є альтернатива – приватні клініки, які мають ліцензію на проведення вакцинації.

У клініці «Мій лікар» у Полтаві вакцинуватись від кору обійдеться 700 гривень (огляд лікаря та саме щеплення).

– Нині вакцини немає, чекаємо партію, але коли точно вона надійде, сказати не можемо, – розповіли в закладі. – Досі були охочі вакцинуватись, і всі дози використані. Мали вакцину «Пріорікс» (Бельгія).

– Нині приходила родина, яка хоче вакцинувати і підлітка 14 років, – розповіла Алла Московченко, педіатр вищої категорії. – У них є малеча і підліток, тож дбають, аби діти були вакциновані. Мама дітей пам’ятає, що в її дитинстві від кору вакцинували і в 14 років, тому вирішила порадитись нині з лікарями, як діяти. 

Батьки не дарма бояться вакцинувати: причини є

І не щепленим жити страшно, і щепленим, як виявляється. Бо ж якщо провести щеплення неякісною вакциною (яку зберігали не так, як слід), то й захисту людина не матиме,бо вакцина втрачає свої якості.

В Одесі вже зафіксовані 5 смертей від кору (троє дітей і двоє дорослих). Загалом Одещина має вже більше 1000 випадків захворювання на кір. Одна з причин – невакцинація, хоча медики у звітах подавали гарні результати  і високий відсоток щеплень. Однак пізніше розслідування в цій сфері показали, що ці результати були сфабриковані, насправді відмов було багато, щеплення не робили, статистичні дані були сфабриковані.  

Одна з причин відмов батьків від вакцинації – недовіра до лікарів та вакцин. Цьому є підґрунтя. Зі своїх джерел  нашому виданню стало відомо, що в Івано-Франківській області порушували холодовий ланцюг зберігання та транспортування вакцин. Температура повинна бути від +2 до +8 градусів, якщо виходить за цей коридор, то вакцина стає непридатною. Однак такою вакциною щеплювали дітей.

Подібні випадки траплялись і в інших регіонах. Таке ставалось на вихідних, коли відключали світло і холодильник кілька днів не працював. Тому вакцина ставала непридатною. За зберігання вакцини у належних умовах мають нести відповідальність спеціальні люди, але так буває не завжди, на жаль.

Знаючи про такі випадки в Україні, на Полтавщині для медпрацівників первинної ланки (медсестер, лікарів) провели 11 тренінгів, де розповіли вкотре про суворе дотримання норм і правил вакцинації. На заняттях побували і медпрацівники дитсадків та шкіл.

Вакцинують дітей як у поліклініках, амбулаторіях, так і у садках та школах.

– Ми організовуємо виїзні кабінети (згідно з наказом МОЗ

Наказ 1095 МОЗ). У їх складі лікар, медсестра, реєстратор. Тому маємо право проводити щеплення у навчальних закладах. Вакцину транспортуємо з дотриманням норм, – розповів Ігор Пирогов.

Епідемії кору в Полтаві та області з вуст очевидців

– 1996 року я була студенткою і лежала в інфекційному відділенні 1-ої міської лікарні Полтави. На щастя, кір перенесла нормально, захворювання було середнього ступеня тяжкості. Зі мною у боксі лікувались й інші, з тяжкою формою, їм ставили крапельниці, була дуже висока температура, – пригадує Ольга, полтавка. – Тоді в гуртожитку та в інституті багато хто захворів на кір, про який досі мало чули.

Алла Московченко, педіатр, котра працювала в 1990-их у поліклініці дільничиним педіатром та в період епідемії якраз в інфекційному відділенні. Вона розповіла:

– Я пам’ятаю в Полтаві епідемії 1985-1986 років, та 1996-1997 років. От нині пригадую, що перших пацієнтів в останню епідемію почали привозити під новий рік ще 95-го, весь 96-ий тривала епідемія і закіничлась аж у 1997-му. Хворіли багато дорослих. Тоді в дитячому інфекційному відділенні (боксах) лежали дорослі, лікували їх педіатри, бо ж це дитяче захворювання. Пацієнтів за 30 років було багато, найстаршу жінку пригадую, їй 54 роки (у Києві нині зафіксували кір у 66-річного чоловіка). У багатьох дорослих діагностували корьові бронхіти, пневмонії, енцефаліти. Пам’ятаю, що трьох точно переводили у реанімацію. Чи були тоді смертельні випадки, не знаю, не пам’ятаю такого. Як допоміжний засіб, хворим кололи протикорьовий гамаглобулін (препарат з крові тих, хто хворів на кір і має антитіла), його було в достатній кількості. 

– Сенс вакцинуватись від кору нині є, бо імунітет почне вироблятись на 7-10-ий день після щеплення, – каже Алла Московченко.

За словами Ігоря Пирогова, питання вакцинації дорослих не вирішене на рівні держави, в поліклініки надходять вакцини лише для дітей. Дорослі можуть за власні кошти купувати вакцини від кору й робити щеплення, порадившись з лікарем.

Півтора роки тому Федір Лапій, головний імунолог Києва, говорив РБК-Україна, що «чим більше в Україні з’являється не щеплених  від кору дітей, тим більше їх хворіє.

– За статистикою,  приблизно один випадок на тисячу хворих приводив до ураження нервової системи у вигляді енцефаліту і одного смертельного випадку. Тому чим більше у нас буде хворих на кір, тим більше буде уражень нервової системи і більше смертних випадків.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Полтава
Оголошення
live comments feed...