• Головна
  • На Полтавщині школам Опанаса Сластіона можуть надати статус культурної спадщини
10:57, 28 липня 2017 р.

На Полтавщині школам Опанаса Сластіона можуть надати статус культурної спадщини

На Полтавщині школам Опанаса Сластіона можуть надати статус культурної спадщини

Шість земських шкіл на Полтавщині за проектами архітектора Опанаса Сластіона можуть набути статусу щойно виявлених об'єктів культурної спадщини. Обласна консультативна рада прийняла пакет облікових документів від керівників проекту "Школи Лохвицького земства". Тепер їх занесуть до Реєстру об'єктів культурної спадщини.

Архітектор із Києва Іван Биков вважає дерев'яні школи, побудовані за проектами Опанаса Сластьона, унікальними. Їх спорудили протягом 1910-1916 років на території Сумської, Чернігівської та Полтавської областей.

"Лохвицкое земство принимает совершенно революционное решение. Строить школы в сельской местности в украинском национальном стиле. Эту идею вынесла еще Олена Пчилка. Мать Леси Украинки. И Сластион разрабатывает несколько типовых проектов. Потом их модернизирует", - говорить архітектор і реставратор Іван Биков.

Школи можна розпізнати за шестикутними вікнами, цегляним оздобленням у вигляді вишивки. Всередині приміщень були дерев'яні перегородки, щоб класи перетворити в зал. Сластьон розробив типовий проект земських шкіл. Через ремонти приміщення, які збереглися до нашого часу, різняться. Наприклад, тільки школа в Яблунівці Лохвицького району досі має вежу.

"Раньше на селе был только один вертикальный высотный акцент. Это купола и колокольни храмов. А Сластион стремился, чтобы люди ходили не только в церковь, но и в школу. Чтобы школу было видно издалека", - зазначив Биков.

На розгляд консультативної ради керівники проекту "Школи Лохвицького земства" подали шість комплектів облікової документації для державного реєстру. Приміщення розташовані у Пирятинському, Лохвицькому та Чорнухинському районах. Це дасть змогу у майбутньому надати їм статусу пам'ятки архітектури.

"Облікова документація, або паспорт на пам'ятку, історична довідка, акт технічного стану об'єкта культурної спадщини чи то пам'ятки. Це об'ємні документи. Де зазначається дійсно все: від історичних моментів до перспектив. Що планується зробити з цим об'єктом", - зазначив член консультативної ради з питань охорони культурної спадщини Віталій Павлов.

Зберегти те, що вціліло. А за можливості – реставрувати. Така мета проекту. Із понад півсотні знайдених шкіл близько двох десятків уже стали пам'ятками архітектури.

"Для цього треба мати час, треба мати гроші і треба мати тих науковців, на місцях. Й інколи ще наші райони, міста, ОТГ вони трошечки боязливо до цього відносяться, бо не розуміють цієї схеми. Головне - це складові елементи, які входять в охорону. Тобто оце все треба не загубити", - говорить начальник відділу охорони культурної спадщини управління культури Полтавської ОДА Валентина Вождаєнко.

Також консультативна рада прийняла від Івана Бикова облікову документацію міністерської школи та будинку земського лікаря, розташованих у селищі Чорнухи.

Довідково: Опанас Георгійович Сластіон (2 січня (14 січня) 1855, Бердянськ, Запорізька область - 24 вересня 1933, Миргород, Полтавська область) - український маляр і графік романтично-народницького напряму, етнограф, архітектор і педагог.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Полтава #ОпанасСластион #школы #культурноенаследство
Оголошення
live comments feed...