На Львівщині відкрито пам`ятник полтавцю

Нещодавно у містечку Нові Стрілища Жидачівського району на Львівщині відкрито пам`ятник славному сину полтавської землі Дмитрові Карпенку (Яструбу), командиру Української Повстанської Армії, першому кавалеру Золотого Хреста Бойової Заслуги І класу.  

На жаль, з цілком відомих причин, дані про нього неповні. Дмитро Карпенко (псевдо «Яструб», «Лютий») народився 1917 року в Полтаві. Закінчив Київське піхотне училище. 

На початку війни капітан Червоної Армії Дмитро Карпенко обороняв Одесу у складі Південного фронту і потрапив у полон до німців. Після втечі з полону 1943 року він потрапив до ОУН.

Навесні 1943 року провід ОУН на Одещині направив на Долинщину групу підпільників родом зі Східної України. Поміж них був і Дмитро Карпенко. Тут, у військовій школі «Тигри», він викладав основи тактики і політичну підготовку. «…Десь під сороківку, вищий середнього зросту, з легко заокругленим орлиним носом, енергійний, скромний, товариський, меткий, швидкоговіркий гарним полтавським діалектом…» Мабуть за ніс він отримав псевдо "Яструб". У приватних розмовах він кілька разів проговорився, що родом з Полтави.

З початком 1944 р. він очолив сотню (роту) «Сіроманці» в складі ВО-3 "Лисоня" групи УПА-Захід.  У короткому бою біля Болохова сотня розгромила каральний загін гітлерівців. Це був перший бій Карпенка-Яструба у ранзі сотника.

Справжня повнокровна війна розпочалася навесні 1944 року – з боями сотня пройшла рейдом до Рави-Руської. У червні 1944-го «Сіроманці» прийняли на себе удар німецьких військ біля села Карів неподалік Рави-Руської (нині – Львівська обл.).

Найбільш уславлений бій командир Яструб провів 30 вересня 1944 р. під c. Угневом (Львівська область) проти переважаючих сил НКВС. "Сіроманці" відбили 22 ворожі атаки і вирвалися з ворожого оточення.

Вночi 17 грудня 1944 року «Сіроманці» атакували райцентр Нові Стрілища. Спалено будинки райвідділів НКДБ, НКВС, парткому, тюрми та iн. Звiльнено 40 в'язнiв, вбито 45 ворогiв. У повстанцiв 5 вбитих. В цьому бою загинув геройською смертю командир "Сіроманців" Дмитро Карпенко. Його поховали на цвинтарі присілка Кам'янка Рогатинського району Івано-Франківської області. 

Заслуги Дмитра Карпенка-«Яструба» гідно оцінило керівництво УПА: навесні 1945 року постановою УГВР він був посмертно удостоєний найвищої відзнаки в УПА – Золотого Хреста бойової заслуги І класу. А ще через 63 роки, 2008-го, ім’ям «Яструба» назвали зірку із сузір’я Скорпіона.

І ось в канун річниці прийняття Декларації про суверенітет України, коштом і зусиллями Товариства пошуку жертв війни "Пам`ять" на місці загибелі полтавця йому відкрили пам`ятник у вигляді обеліска із знаком Золотого Хреста Бойової Заслуги.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі