• Головна
  • Верифікація по-новому: полтавців можуть позбавити субсидій і пенсій
10:06, 12 червня 2017 р.

Верифікація по-новому: полтавців можуть позбавити субсидій і пенсій

Верифікація по-новому: полтавців можуть позбавити субсидій і пенсій

У цьому році в Україні стартує новий етап верифікації одержувачів соціальної допомоги.

У міністерствах фінансів і соціальної політики підготували два нових законопроекти, які забезпечать ревізорам доступ в оселі українців, а чиновникам дозволять ефективніше перевіряти добробут громадян.

За весь час Незалежності в країні так і не створили єдиний реєстр пільговиків і пенсіонерів, а в населених пунктах досі ведуть паперовий документообіг.

Якщо виявляється, що людина неправомірно отримувала субсидію, пенсію або будь-яку іншу соціальну допомогу, повернути гроші можна лише через суд.

Для працівників соціальної служби, які незаконно призначили цю допомогу, або українців, які отримували гроші, ніяких штрафів і санкцій законодавством не передбачено.

З огляду на те, що на соціальну сферу  щорічно витрачаються сотні мільярдів гривень, відсутність жорсткого контролю призводить до зловживань.

Українці приховують частину свого доходу і оформляють субсидії, отримують соціальну допомогу і користуються пільгами.

Торік на соціальний захист витратили 258 мільярдів гривень, це 31% від загального бюджету країни.

«Основним механізмом виявлення зловживань є робота соціальних інспекторів. Дані свідчать про низький рівень ефективності їх роботи. Зокрема, рівень виявлених порушень від загальної кількості проведених перевірок складає лише 0,9% », - говориться в звіті Офісу з фінансового та економічного аналізів у Верховній Раді.

«Рівень виявлених порушень від загальної кількості проведених перевірок складає лише 0,9%», - говориться в звіті .

Ефективність таких інспекторів - невелика. Соціальні інспектори повинні контролювати роботу соціальної служби, однак при цьому вони знаходяться у цієї служби в підпорядкуванні.

Ще в 2015 році виправити ситуацію вирішили в Міністерстві фінансів. Там створили спеціальний відділ, який зайнявся верифікацією усіх одержувачів соціальних виплат.

Фактично, міністерство збирало інформацію про українців з різних джерел (в тому числі банків, податкової тощо) і порівнювало.

За рахунок верифікації уряд планував заощадити п'ять мільярдів бюджетних гривень.

Однак, за словами держсекретаря Мінфіну Євгена Капінуса, заощадити вдалося всього 102 мільйони грн.

В минулому році знайшли всього лише 59 пенсіонерів (з 12 мільйонів), які незаконно отримали пенсії. Отримати хоч якийсь істотний результат не вдалося.

«Обміну даних заважає відсутність певного єдиного ідентифікатора, який використовувався б у всіх реєстрах. Крім того, часто інформацію за певними реєстрів не об'єднують в електронному вигляді на центральному рівні, а натомість існують окремі обласні реєстри. Зокрема, за словами начальника Управління верифікації та моніторингу виплат Мінфіну Андрія Рязанцева, в  2016 відсутня навіть централізована база паспортів. Тому обмін інформацією став великим викликом для ініціаторів верифікації », - прийшли до висновку експерти Офісу.

 Як перевірятимуть українців

Уряд готують два законопроекти, які дозволять перевіряти українців по-новому.

Міністерство фінансів готує проект закону «Про верифікації», а Міністерство соціальної політики вже розробило законопроект про соціальну інспекції. Головне нововведення - поява ревізорів - соціальних інспекторів, які зможуть ходити по сім'ях і перевіряти, чи дійсно вони потребують допомоги від держави.

Інспектор має право «ініціювати дослідження соціальних аудитором матеріально-побутових умов сім'ї, яка звернулася за соціальною допомогою» і «відвідувати одержувачів соціальної допомоги за адресою їх проживання».

Соціальні інспектори працюватимуть в органах соціального захисту на місцях.

Для цього створять цілу структуру на чолі з регіональними керівниками, яких призначить держсекретар Мінсоцполітики.

Соціальні інспектори запрацюють з 2018-го, коли документ  підтримають парламентарії та обійдуться бюджету приблизно в 50 мільйонів гривень. 

#верифікація #позбавити #субсидії #пільги #пенсії
Оголошення
live comments feed...