• Головна
  • Роман Коваль представив полтавцям книгу про земляка і вилаяв їх за безпам`ятство
16:00, 27 червня 2012 р.

Роман Коваль представив полтавцям книгу про земляка і вилаяв їх за безпам`ятство

Презентація

Після першої презентації книжки "І стеком і шаблею" в Полтавській райадміністрації  відбулася зустріч відомого історика та письменника Романа Коваля і знімальної групи, яка працює над документальним фільмом про скульптора, борця за українську державність Михайла Гаврилка з українською громадськістю Полтави. Разом з ними до Полтави завітали родичі Михайла Гаврилка - онуки Орест та Ярослав Абрагамовичі, праправнук Ярема  Абрагамович зі Львова і племінник Іван Гаврилко з Дніпропетровська.

Окремо підкреслю - українською громадськістю, тобто з тими, хто прийшов сам, а не пригнало начальство. Я вже звучало, організатором приїзду Романа Коваля була голова Полтавського прес-клубу Людмила Кучеренко, обласна організація ВО «Свобода» в особі Ковалівського сільського голови Юрія Бублика. 
25 червня зйомки відбулися в Миргороді в краєзнавчому музеї, де знаходяться документи та роботи самого Михайла Гаврилка. Вчора у Полтави гості взяли участь у зйомках телепередачі «Уроки історії» на місцевому каналі. 
Президент історичного клубу «Холодний Яр», ініціатор щорічного урочистого відзначення героїв Холодноярської Республіки Роман Коваль накинувся на хазяїв з такими словами: «Ваша вина безмірна! Ви не шануєте цю людину, яка народилась на вашій землі і зробила чимало для українського народу. Гаврилка шанують на Галичині, але чомусь забули на Полтавщині." І хто скаже, що він не правий?

"Гаврилко переповнює гордістю моє серце. - продовжив Роман Коваль.- Ти відчуваєш, розумієш, до якої величної нації ти причетний. Це видатний скульптор, який творив образи лише геніальних, інтелігентних, сильних постатей, таких як Т. Шевченко, Прометей, князь Святослав, курінний Дядюшко
тощо. Це ваш земляк, полтавець, який є співорганізатором утворення УСС. У 1916 році він разом з іншими націоналістами-патріотами створили на Волині, цьому найбільш забитому українському краї,  понад 150 українських шкіл. Я вважаю, що Михайло Гаврилко є причетним до створення УПА, бо відкриті ним школи виховали тих патріотів, які стали зі зброєю за незалежність України. Це була
людина, яка воювала за рідну землю, за народ".

Із 3000 примірників книги залишилося усього 50, тому готується друге видання, яке планується випустити до 130-річчя з дня народження Михайла Гаврилка, 5 вересня. Фільм про нашого земляка вийде також у вересні, щоправда презентацію проведуть неу Полтаві, а у Львові. "Львів більше підготовлений для цього, ніж Полтава" - категорично заявив Роман Коваль.

Щоб написати книгу, довелося переглянути більше ніж 600 історичних документів з архівів СБУ, музеїв. Лише на копіювання фото довелося витратити близько 4,5 тис. грн. Лише на Полтавщині, звідки родом Михайло Гаврилко, не хотіли давати деякі унікальні матеріали. Та все ж, завдяки директору Краєзнавчого музею, цього разу вдалося зняти архівні матеріали, які увійдуть у ІІ видання цієї книги.

Голова Ковалівської сільської ради Юрій Бублик сказав: «Відніміть у народу історію, і через 2-3
покоління з цим народом можна робити все, що завгодно. На жаль, сьогоднішня влада теж
не є українською, та вони цей факт відмовляються визнавати. Ми маємо свою історію, яку поцупила Московщина. завдяки Роману Ковалю, ця ланка відновлюється. Наші нащадки вже пам’ятають, що українці чинили опір окупантам, що наша нація з такою славною історією має і славне майбутнє".

Під час презентації книги виступив знаний кобзар Тараса Силенка, який виконав "Думу про Марусю Соколовську" - знамениту 16-річну отаманшу з Житомирщини. 
27 червня продовжилися зйомки документального фільму про Михайла Гаврилка на місці Козацьких хуторів в Рунівщині, звідки той родом.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...