• Головна
  • Михайло Гаврилко повертається на малу батьківщину - Полтавщину
19:22, 22 червня 2012 р.

Михайло Гаврилко повертається на малу батьківщину - Полтавщину

Усі школярі СРСР з початкових класів знали, хто такий Сергій Лазо. Цього «героя громадянської війни» білогвардійці спалили в топці паровоза на Далекому Сході. Сергія Лазо було гідно вшановано: його іменем названо його рідне село, залізничну станцію Усурійської залізниці, де він загинув; його іменем названі вулиці, площі, населені пункти, теплохід, перевал. Про нього написано книжки, знято фільм, створено оперу.

Чи знають українські школярі та студенти, хто такий Михайло Гаврилко? Чи знають про нього історики, педагоги, мистецтвознавці, журналісти, чиновники місцевого й найвищого рівнів? Мабуть, більшість уперше чує. Це й не дивно, адже на правдиву історію десятиліттями було накладене табу.

Михайло Гаврилко – уродженець Козацьких хуторів поблизу с.Рунівщина Полтавського району, видатний український скульптор, художник, поет, повстанський отаман Диканщини, якого восени 1920 року у топці паротяга на Південному вокзалі Полтави спалили червоноармійці. Живцем, як і Лазо.

Чи вшановано належно подвиг Михайла Гаврилка через 20 років незалежності України, на олтар якої він поклав своє життя? Адже він відкривав перші українські школи на Волині, ставив пам’ятники Тарасові Шевченку в Прикарпатті, на Буковині й рідній Полтавщині, воював за волю України як січовий стрілець і отаман.

Питання риторичне - ні. Хоча на Рунівщинському сільському Будинку культури встановлено меморіальну дошку, на місці Козацьких хуторів височить пам’ятник, а у Ковалівці іменем Гаврилка названо новопрокладену вулицю.

Завдяки зусиллям знаних полтавців - мистецтвознавця Віталія Ханка, який першим у середині 90-х років написав статтю про Михайла Гаврилка, літературознавця Петра Ротача, який популяризував ім`я Гаврилка серед загалу, та монографії знавця та популяризатора повстанського руху письменника Романа Коваля «І стеком, і шаблею» наш земляк-герой повертається.

До речі, за сценарієм Романа Коваля 25-27 червня на Полтавщині зніматиметься документальний фільм про Михайла Гаврилка.

26 червня об 11.00 у великому залі Полтавської районної ради (вул.Шевченка, 5) відбудеться презентація книги “Михайло Гаврилко: і стеком, і шаблею” для освітян, бібліотекарів та громадського активу району.

О 18.00 в Полтавському будинку профспілок (Полтава, вул. Жовтнева, 37) відбудеться презентація книги “Михайло Гаврилко: і стеком, і шаблею” для полтавської громадськості.

В обох презентаціях братимуть участь онуки Михайла Гаврилка – Орест, Ярослав та Любомир Абрагамовичі, лікарі зі Львова, які вперше побувають на батьківщині свого визначного діда, а також автор монографії, голова історичного клубу "Холодний Яр" Роман Коваль, журналістка, президент Полтавського обласного медіа-клубу Людмила Кучеренко, рунівщинський сільський голова Володимир Сухаренко, режисер та оператор фільму про Михайла Гаврилка Тарас Ткаченко і Володимир Бондаренко.

Чекаємо всіх небайдужих полтавців.

Михайло Гаврилко повертається на малу батьківщину - Полтавщину, фото-1

Роман Коваль зі своєю книжкою

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...