Як День Довкілля у Біликах відзначили

Про суцільну захаращенність українського довкілля сміттям не писав хіба що лінивий. Проте людей, яким не тільки це болить, а які шукають шлях виходу із засмічення наших міст і сел., значно менше. Але вони все-таки є.

В Україні вже добре відома ініціатива «Зробимо Україну чистою» Руху добровольців «Простір свободи» з всеукраїнського прибирання, яку підхопили на місцях. Проте ми (люди) поводимо себе гірше свиней, тому одним прибиранням справу не вирішиш. Добре, що є ще громадські ініціативи на місцях. Бо смітять у нас не тільки у великих містах, але і в маленьких селищах.

Проблемі захаращеності сміттям рекреаційної зони на берегах Дністра тернопільські громадські активісти колись присвятили експедицію «Данастріс-альтернатива», в рамках якої силами волонтерів і самих коропчан було прибрано від сміття мальовниче селище Коропець.  Про ту акцію довелося згадати днями, коли отримав запрошення на подібну акцію з прибирання у Біликах на Кобеляччині .  Організатори вирішили провести її на честь Міжнародного дня охорони довкілля, який відзначався 5 червня , під назвою «День довкілля у Біликах-2012».

Рік наприкінці назви був невипадково – виявилося, що громадськість Біликів проводить її вже вдруге – перша відбулася минулого року. Ініціативна група під керівництвом Олега Мироненка вирішила провести «День довкілля» з розмахом, як фестиваль з музичною програмою, посиденьками під гітару біля багаття, пригощанням волонтерів.

Життєвий досвід підказує, що влада маленьких міст і містечок більше підтримує громадські ініціативи, якщо ті допомагають вирішити загальні проблеми. Нічого дивного – керівництво ближче до народу і обрано земляками не з поміж олігархів. Тому «День довкілля у Біликах» активно підтримує селищний голова Ольга Киричко. Тому в Біликах виросла сцена, не було проблем з наданням електрики і охороною порядку, а для волонтерів і музикантів – і з смачним козацьким кулешем.

Самі Білики, розташовані у дивовижно красивій долині Ворскли, відомі не лише згущеним молоком, але і місцем паломництва українських письменників (до війни на березі Ворскли був будинок відпочинку СП України) і перебуванням відомого горця Мате Залки – письменника і комбрига в Іспанії.

Звісно, історія Біликів не вимірюється одним ХХ століттям. І зараз у центрі Біликів можна побачити земляні вали козацької фортеці, які напрочуд добре збереглися, незважаючи на «зусилля» часу і недобрих людей. Один з організаторів «Дня довкілля в Біликах», колега-історик Євген навіть здійснив невеличку екскурсію по козацькій минувшині Біликів. Побачило селище, а до того сотенне місто, багато. Але зруйнували його не поляки і татари, а брати-росіяни (як нам в школі казали).  Пов`язане селище і з автором знаменитого Гадяцького договору 1658 р. Юрієм Немиричем, у чиї землі Білики входили.

У селищному музеї можна побачити багату колекцію народного побуту – від рогачів до праників (це не кондитерський виріб, а дошка для прання, звідси і назва), а також зрозуміти, яка це багатюща земля на таланти – колекція картин, малюнків і скульптур вражає.

Сучасні Білики живуть звичайним життям, як багато міст і містечок. Проте у містечку знайшлися небайдужі активні люди, які вирішили трохи підняти громадську активність земляків – прибрати довкілля. Власне не для дяді це робиться, а для самих же біличчан.

Один з організаторів, відомий громадській діяч з Полтави Віктор Трохименко розповів, що минулого року волонтери зібрали 2 вантажівки сміття. Цього року волонтерів було більше – 70 проти 40, проте роботи було значно більше:

«Зібрали шість вантажівок сміття» - ділиться результатом Віктор. Нагадаймо. Що звичайні вантажівки «ГАЗ-53» вантажопідйомністю 3 тонни, тобто у не таких вже великих Біликах зібрано було близько 18 тонн сміття! Якщо за офіційними даними, у селищі проживає близько 6 тисяч жителів, то на кожного жителя – від немовляти до старця приходиться по три кілограми відходів.

Є над чим подумати. Якщо кожна родина – від 3 людей – буде збирати сміття у спеціальних місцях, а не кидати під ноги, то роботи волонтерам поменшає, якщо взагалі вони знадобляться. І хоч акція поставлена вже на широку ногу – зустрічав волонтерів у футболках з логотипом акції, все-таки 70 волонтерів (а серед них багато приїжджих з Полтави) – малувато для 6-тисячних Біликів. Тим паче, працювали вони на всю громаду, і на престиж Біликів перед приїжджими. Бо мальовничі ворсклянські береги притягують до себе багатьох.

Після акції – прибирання – Білики трясонуло потужним роковим концертом з участю гуртів ФантоМ (Дніпродзержинськ), «Трикстар», сольним виступом напівлегендарного Валерія Власенка, фронтмена гурту «Арахнофобія». Трохи розбавила роковий драйв група «Казки дядечка Ріоса», який почав концерт з доволі класних балад і рок-н-рольних імпровізацій.  Зроблю комплімент глядачам – вони сприйняли рок доволі терпляче, бо не всім потужний роковий драйв до смаку (доводилось чути не раз серед глядачів «А мені до вподоби шансон»).  Тільки пізній час концерту залишив на площі перед сценою і бюстом Герою Радянського Союзу Марченку винятково молодь і любителів року.

А це вже не комплімент – тільки що прибрали селище, так глядачі на концерті залишили після себе сміття, на що в’їдливо звернув увагу ведучий концерту Андрій Гречайник з гурту «ДМЦ».  Проте це недоробка місцевої влади – не поставили сміттєвого контейнера, як це буває на подібних дійствах. У тому ж Коропці для фестивалю «Коропфест» селищна рада закупила кілька пластикових сміттєвих баків.

Подивимось наступного року, чи героїчна праця волонтерів з прибирання Біликів пустила на другий раз належні парості – чи земляки-біличчани будуть, як свині, кидати собі під ноги сміття на вулиці.

Підготовка до концерту. Перед сценою - вдячні глядачі

Прибраний пляж у Біликах

Полтавці розповідають зі сцени "Казки дядечки Ріоса"

Вдячні білицькі глядачки

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
У МОЗ заявили, що отримали «нові дані», які дозволять вже з 1 червня відкрити басейни.   Як відомо , з 1 червня в Україні почнеться черговий етап пом'якшення карантину. Якщо буде досягнуто певних індикаторів епідемічної ситуації, визначених урядом, планується відкриття: басейнів, спортзалів, відвідування освітніх занять у групах до 10 осіб (це, зокрема, автошколи), запуск залізничного транспорту, запуск міжобласних автоперевезень. Отримані 26 травня нові д...
Суспільство
Протягом 25-26 травня волонтерки з Полтави відправили українським військовим в зону ООС 9 маскувальних сіток, 3 чугайстри на сітці, килимки та ковдру. Про це написала волонтерка Тетяна Сігіда на сторінці “Hand made для Армії руками небайдужих полтавок” у Facebook. “Вчора відправили – сьогодні подумали: треба ще! Насправді, просто готувались до більшого замовлення до попередньої відправки, але хлопці у нас гарні: зайвого не візьмуть. Отже, сьогодні Новою по...
Культура
Відомий український гурт “Без обмежень” заспіває у Полтаві 21 липня під час автотуру. Концерт відбудеться на території ТРЦ “Екватор”. Слід зазначити, що сам концерт відбудеться у досить незвичний спосіб — на автостоянці поряд з будівлею, а квиток розрахований не на персонально глядача, а на автомобіль, у якому може перебувати 2 дорослих та 2 дітей до 12 років включно. “Гурт “Без обмежень” разом з івент-агенцією Tikhonov Agency вирішили порадувати своїх фа...
Культура
В арт-проєкті “Знай наших” розповіли про народний самодіяльний ансамбль танцю “Весна”, який заснований у 1979 році на базі Полтавського державного педагогічного інституту імені В.Г. Короленка. Його художнім керівником став один із провідних хореографів Полтави Володимир Гаврилюк, а першими учасниками – студенти різних факультетів інституту. Сьогодні Народний самодіяльний ансамбль народного танцю «Весна» – це тридцять талановитих хлопців та дівчат, які не у...
Культура
Національний поштовий оператор 29 травня вводить в обіг поштову марку «Передова». Поштовий випуск присвячений найактуальнішій проблемі людства сьогодні – боротьбі з коронавірусом. Під час пандемії Україна опинилася в надскладній ситуації. Адже поруч із боротьбою за здоров’я та життя людей, триває війна за незалежність і територіальну цілісність України. Країну одночасно пронизують дві війни: одна з них – на Сході України, а друга – із Covid-19. Ця марка є...
Суспільство
У зв’язку з пандемією коронавірусу Програма медичних гарантій була розширена на додаткові медичні послуги. Мова про екстрену медичну допомогу пацієнтам з підозрою або встановленим діагнозом COVID, стаціонарну допомогу пацієнтам з гострою респіраторною хворобою COVID-19, а також медичну допомогу, яка надається мобільними медичними бригадами. Що це означає для пацієнта і на які безоплатні послуги він має право в разі виникнення симптомів або захворювання на...
Суспільство
В області налічується 2745 водних об’єктів. 1474 придатні для риборозведення. Із них 968 розташовані за межами населених пунктів, тобто розпорядником їх є облдержадміністрація. Про це розповів на апаратній нараді директор Департаменту агропромислового розвитку ОДА Сергій Фролов. За його словами, протягом двох попередніх років проведено інвентаризацію 1036 договорів оренди земель водного фонду та оренди водних об’єктів. На 104 водні об’єкти термін дії догов...
Кримінал
Поліція розшукує безвісти зниклого Кобеняка Антона Яковича, 1943 року народження, жителя села Калашники Козельщинського району Полтавської області. 21-го травня пенсіонер пішов з дому та не повернувся. Прикмети чоловіка: на вигляд 75-80 років, худорлявої статури, волосся сиве. Був одягнений у біло-блакитну сорочку в клітинку, сірий піджак, темні спортивні штани, сірі капці та чорну кепку. Якщо ви маєте інформацію про місце перебування безвісти зниклого Ант...
Суспільство
За минулий місяць зросла кількість звернень громадян щодо надання матеріальної допомоги. Враховуючи запровадження карантинних заходів, роботу Комісії з розгляду питань надання матеріальної допомоги з обласного бюджету проводять в онлайн режимі під головуванням заступника голови облдержадміністрації Катерини Рижеченко. За два місяці Комісією розглянуто понад 600 звернень. Надано з обласного бюджету допомогу на загальну суму майже на 2 млн грн. Про це повідо...