Як живуть переселенці у Полтавській області: цифри та факти

Анексія Криму та збройна агресія на Донбасі стали причиною одного з найбільших переселень громадян у ХХІ столітті. У вимірі не тільки України, а й у загальносвітовому масштабі.

Сам термін «переселенці» є неофіційним і розмовним. Інколи вживається словосполучення «внутрішні мігранти». Офіційно держава іменує таких громадян «переміщеними з тимчасово окупованої території та районів». Універсальний термін – internally displaced persons або IDP (внутрішньо переміщені особи).

Загальна кількість переселенців в України – 1 мільйон 735 тисяч (березень 2016 року). Такі дані наводить Міністерство соціальної політики. З них, 1,7 мільйона – з Донецької та Луганської областей.

Разом з тим, інша уповноважена структура – Міжвідомчий координаційний штаб з питань соціального забезпечення громадян України, які переміщуються з районів проведення антитерористичної операції та тимчасово окупованої території, – інформує, що в регіонах України тимчасово розміщено 1 мільйон 59 тисяч осіб (листопад 2016 року). При цьому найбільше таких громадян розміщено у Луганській (292 тисяч), Харківській (191 тисяч), Донецькій (120 тисяч), Дніпропетровській (80 тисяч) та Запорізькій (69 тисяч) областях.

Причина різної кількості – відмінність підходів у підрахунку. Так, Мінсоцполітики обраховує тих, хто отримує соціальну допомогу чи пенсію, у тому числі тих, хто приїздить отримувати пенсію та виплати з окупованих територій, а Міжвідомчий штаб – тих, хто звертався за допомогою чи для сприяння у розміщенні.

Громадська організація «Асоціація регіональних засобів масової інформації» у рамках проекту «Покращення висвітлення у медіа проблем внутрішньо переміщених осіб у трьох областях» спрямувала 6 запитів на публічну інформацію до органів влади у Полтавській області, опрацювала дані Державної служби з питань надзвичайних ситуацій України, Міністерства соціальної політики України, статистичні відомості, цілий ряд наукових праць та тематичних досліджень. Нижче – опрацьована та узагальнена інформація (станом на жовтень 2016 року).

Загальні дані

За даними Департаменту соціального захисту населення Полтавської ОДА і відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб», станом на 1 жовтня 2016 року в Єдиній інформаційній базі внутрішньо переміщених осіб в Полтавській області зареєстровано 29496 осіб (19494 сімей), в т.ч.: 5748 дітей, 1539 інвалідів, 12190 пенсіонерів. Найбільше осіб даної категорії у Полтаві (понад 12 тисяч), Горішніх Плавнях (1239), Миргороді (2920), Лубнах (964), серед районів – у Миргородському (1087) та Гадяцькому (1028) районах.

Органи соцзахисту забезпечують виплату щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Так, у 2015 році виплачено більше 130 мільйонів гривень такої допомоги (скористались 7973 сім’ї), за 9 місяців 2016 року – 83,9 мільйонів гривень (6694 сім’ї).

Для надання одноразової грошової допомоги постраждалим та внутрішньо переміщеним особам по Полтавській області до реєстру отримувачів одноразової допомоги станом на 07.11.2016 року включено 435 осіб. Виплату отримали 275 сімей на загальну суму 431 тисяча гривень.

Також у рамках обласної Комплексної програми соціального захисту та соціального забезпечення населення Полтавської області на 2013–2020 роки матеріальну допомогу з обласного бюджету у 2014–2016 роках отримали 489 переселенців на загальну суму 342 тисячі гривень (більшість виплат припала на 2014 рік).

В органах Пенсійного фонду Полтавської області отримують пенсію 9221 внутрішньо переміщена особа. Найбільше – у Полтаві, Кременчузі та Миргороді. Середній розмір пенсії – 2352,99 грн.

Найбільшою проблемою при первинному призначенні пенсії є неможливість витребування необхідних документів, зокрема, коли у внутрішньо переміщених осіб відсутня трудова книжка. Також часто неможливо підтвердити пільговий характер роботи для призначення пенсій зі зниженням пенсійного віку та інші.

Як допомагаємо

Більшість питань, з якими звертаються до органів влади, стосуються призначення соціальних допомог, оформлення та перерахунку пенсій, працевлаштування, надання статусу безробітного, відновлення документів.

Загалом за період з 1 березня 2014 року по 31 січня 2016 року до установ Державної служби зайнятості звернулось 3417 переселенців (11% із загальної кількості).

Кількість зареєстрованих безробітних з числа внутрішньо переміщених осіб станом на 1 жовтня 2016 року – 182. Середній розмір допомоги по безробіттю – 1375 грн. За професійними групами найбільші категорії з числа зареєстрованих безробітних – державні службовці, керівники, менеджери, фахівці, найпростіші професії та особи без професії. За січень – вересень 2016 року працевлашовано 172 безробітні, з них за направленням центрів зайнятості – 149.

Однією із дієвих форм сприяння зайнятості внутрішньо переміщеним особам є орієнтація на започаткування підприємницької діяльності. Після навчання з основ підприємницької діяльності та написання бізнес-плану допомога по безробіттю може бути виплачено одноразово для організації підприємницької діяльності. На даний час такою можливістю скористалося 36 внутрішньо переміщених осіб, які виявили бажання і за сприяння служби зайнятості започаткували власну справу та тримали виплату допомоги по безробіттю одноразово.

Починаючи з березня 2014 року, до громадських робіт та інших робіт тимчасового характеру залучено 807 внутрішньо переміщених осіб, з яких 358 працювали на зазначених роботах у 2016 році.

Додатково Полтавським обласним центром зайнятості у співпраці з громадськими та благодійними організаціями у 2016 році реалізовувалися проекти: «Розпочни свій бізнес» за фінансової підтримки Міжнародної організація з міграції (підтримано 72 бізнес-плани на самозайнятість); «Полтавська область для внутрішньо переміщених осіб» за фінансової підтримки Європейського Союзу (у рамках проекту до громадських робіт залучено 537 внутрішньо переміщених осіб); «Ярмарок зайнятості для внутрішньо переміщених осіб» (залучено 47 роботодавців, представницьке коло соціальних партнерів, до компетенції яких належить вирішення актуальних питань та нагальних проблем внутрішньо переміщених осіб); Проекту Європейського Союзу «Полтавська область для внутрішньо переміщених осіб»; «Розвиток навичок підприємницької діяльності серед ВПО та місцевого населення Донецької та Луганської областей»; «Швидке реагування на соціальні та економічні проблеми внутрішньо переміщених осіб», який реалізується Програмою розвитку ООН за фінансової підтримки Уряду Японії

Охорона здоров’я

Протягом 2015–2016 років у заклади охорони здоров'я Полтавської області звернулись 23697осіб. Стаціонарне лікування пройшли 3764 осіб.

Найбільш типові проблеми, із якими звертаються до закладів охорони здоров'я внутрішньо переміщені особи: хвороби очей, захворювання ЛОР-органів, урологічні хвороби, неврологічні захворювання, зберігання вагітності та пологи. Станом на 1 жовтня 2016 року у родинах внутрішньо переміщених осіб народилось 348 дітей.

Органами управління галузі охорони здоров'я систематично впроваджуються заходи щодо покращення медичного обслуговування внутрішньо переміщених осіб – медичні заклади області в повному обсязі надають високоспеціалізовану стаціонарну та консультативну амбулаторно-поліклінічну допомогу, розміщені інформаційні листи щодо надання медичної допомоги внутрішньо переміщеним особам. Забезпечення безкоштовним лікуванням внутрішньо переміщених осіб, як і інших пільгових категорій населення, проводиться в межах наявних асигнувань.

Матеріал підготовлено ГО «Асоціація регіональних ЗМІ» у рамках проекту «Покращення висвітлення у медіа проблем внутрішньо переміщених осіб у трьох областях» за матеріалами офіційних відповідей органів влади у Полтавській області, даних Державної служби з питань надзвичайних ситуацій України, Міністерства соціальної політики України, статистичних відомостей, наукових праць та тематичних досліджень. Проект реалізується за фінансової підтримки NED.

Полтавщина переселенці
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Екологія
Тепла погода триватиме ще тиждень, трохи знизивши градуси на прийдешні вихідні. Сьогодні температура повітря буде +17 +23 градуси. Дощів не буде, можливі тумани. Про це повідомила відомий синоптик Наталка Діденко на своїй сторінці у Facebook. Раніше ми повідомляли Полтава увійшла в рейтинг найкомфортніших міст України
Пригоди
Вночі 14-го жовтня на вулиці Леонова у місті Кременчук пролунали постріли. Їх почули поліцейські, які патрулювали вулиці міста. Невдовзі правоохоронці з’ясували, що стріляв 25-річний юнак із предмета, схожого на зброю. Під час пострілів ніхто не постраждав. Про це повідомили у патрульній поліції Кременчука. Після інциденту на місце події викликали слідчо-оперативну групу. Попередньо подію кваліфікували за частиною 1 статті 263 Кримінального кодексу України...
Спорт
14-го жовтня у місті Гадяч провели перший міні-марафон, присвячений Дню захисника України та Дню українського козацтва. Учасники забігу подолали дистанцію у 4200 метрів. Разом із земляками у забігу взяли участь поліцейські Олена Сушко та Дмитро Білоцерківець. Про це повідомили у поліції Полтавської області. Нагадаємо, раніше у Полтаві провели забіг у вишиванках.
Пригоди
14-го жовтня близько 3:00 у селі Піщане загорілися два вантажні автомобілі - Volkswagen і Mercedes-Benz. За фактом у поліції внесли відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за частиною 2 статті 194 Кримінального кодексу України «Умисне пошкодження чужого майна шляхом підпалу». Санкціє статті передбачає покарання на термін від 3 до 10 років. Про це повідомляють у поліції Полтавської області. Нагадаємо, раніше полтавці дивом врятувалися під час по...
Кримінал
У ніч із 13 на 14 жовтня у селі Піщане Кременчуцького району невідомий пограбував Свято-Успенський храм. Через розбите вікно зловмисник виніс два мішки майна: ікони, релігійні книги та інший церковний крам. За викликом на місце події виїхали працівники групи реагування патрульної поліції. Вони встановили особу підозрюваного і менш ніж за півгодини затримали 25-річного молодика. У нього вилучили все викрадене. Зараз у поліції вирішують питання щодо внесення...
Пригоди
14-го жовтня близько 13:00 у Полтаві неподалік зупинки Боженка сталася аварія за участю двох автомобілів. Старий «Фольксваген» вдарив «Тойоту Аксент», яка рухалась попереду. При цьому японська автівка практично не постраждала у зіткненні, а от у «Фольксвагена» після зіткнення погнутий капот, розбиті фара та решітка радіатора. На щастя, у зіткненні ніхто не постраждав. Обидва водії чекають на приїзд працівників поліції, які мають визначити – хто був винуват...
Суспільство
14-го жовтня на Алеї Героїв у Полтаві відбуваються урочисті до Дня захисника України. Представники влади говорять красиві слова про вічну пам'ять за загиблими, про їх подвиг у ім’я України. Воїнів вшановують хвилиною мовчання. А потім чиновники та інші присутні кладуть квіти до могил солдатів. Однак у щирості та справжності слів владоможців доводиться засумніватися після діалогу із матерями загиблих. До заступника голови Полтавської ОДА Миколи Білоконя пі...
Суспільство
У Полтаві патрульні роти ТОР, дільничні офіцери поліції та активісти перевірили торгові точки на факти продажів алкоголю після 22:00. Нагадаємо, 4-го жовтня полтавська міська рада прийняла рішення про те, що у торгових точках міста із 22:00 до 08:00 продаж алкогольних напоїв заборонений. Під час перевірки правоохоронці виявили кілька фактів реалізації алкоголю після 22:00. При цьому на осіб, які продали алкоголь, поліція склала адмінпротоколи за частиною 2...
Пригоди
13-го жовтня у Чорнухинському районі неподалік Городища 54-річна жінка збирала гриби та заблукала у лісі. На пошуки жінки направили рятувальників із 9-ої державної пожежно-рятувальної частини. Після двох із половиною годин пошуків вони розшукали зниклу жінку та допомогли їй дістатися додому. Про це повідомляють в управлінні з питань цивільного захисту населення Полтавської ОДА. Нагадаємо, раніше на Полтавщині 12 людей отруїлися грибами.