Як живуть переселенці у Полтавській області: цифри та факти

Анексія Криму та збройна агресія на Донбасі стали причиною одного з найбільших переселень громадян у ХХІ столітті. У вимірі не тільки України, а й у загальносвітовому масштабі.

Сам термін «переселенці» є неофіційним і розмовним. Інколи вживається словосполучення «внутрішні мігранти». Офіційно держава іменує таких громадян «переміщеними з тимчасово окупованої території та районів». Універсальний термін – internally displaced persons або IDP (внутрішньо переміщені особи).

Загальна кількість переселенців в України – 1 мільйон 735 тисяч (березень 2016 року). Такі дані наводить Міністерство соціальної політики. З них, 1,7 мільйона – з Донецької та Луганської областей.

Разом з тим, інша уповноважена структура – Міжвідомчий координаційний штаб з питань соціального забезпечення громадян України, які переміщуються з районів проведення антитерористичної операції та тимчасово окупованої території, – інформує, що в регіонах України тимчасово розміщено 1 мільйон 59 тисяч осіб (листопад 2016 року). При цьому найбільше таких громадян розміщено у Луганській (292 тисяч), Харківській (191 тисяч), Донецькій (120 тисяч), Дніпропетровській (80 тисяч) та Запорізькій (69 тисяч) областях.

Причина різної кількості – відмінність підходів у підрахунку. Так, Мінсоцполітики обраховує тих, хто отримує соціальну допомогу чи пенсію, у тому числі тих, хто приїздить отримувати пенсію та виплати з окупованих територій, а Міжвідомчий штаб – тих, хто звертався за допомогою чи для сприяння у розміщенні.

Громадська організація «Асоціація регіональних засобів масової інформації» у рамках проекту «Покращення висвітлення у медіа проблем внутрішньо переміщених осіб у трьох областях» спрямувала 6 запитів на публічну інформацію до органів влади у Полтавській області, опрацювала дані Державної служби з питань надзвичайних ситуацій України, Міністерства соціальної політики України, статистичні відомості, цілий ряд наукових праць та тематичних досліджень. Нижче – опрацьована та узагальнена інформація (станом на жовтень 2016 року).

Загальні дані

За даними Департаменту соціального захисту населення Полтавської ОДА і відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб», станом на 1 жовтня 2016 року в Єдиній інформаційній базі внутрішньо переміщених осіб в Полтавській області зареєстровано 29496 осіб (19494 сімей), в т.ч.: 5748 дітей, 1539 інвалідів, 12190 пенсіонерів. Найбільше осіб даної категорії у Полтаві (понад 12 тисяч), Горішніх Плавнях (1239), Миргороді (2920), Лубнах (964), серед районів – у Миргородському (1087) та Гадяцькому (1028) районах.

Органи соцзахисту забезпечують виплату щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Так, у 2015 році виплачено більше 130 мільйонів гривень такої допомоги (скористались 7973 сім’ї), за 9 місяців 2016 року – 83,9 мільйонів гривень (6694 сім’ї).

Для надання одноразової грошової допомоги постраждалим та внутрішньо переміщеним особам по Полтавській області до реєстру отримувачів одноразової допомоги станом на 07.11.2016 року включено 435 осіб. Виплату отримали 275 сімей на загальну суму 431 тисяча гривень.

Також у рамках обласної Комплексної програми соціального захисту та соціального забезпечення населення Полтавської області на 2013–2020 роки матеріальну допомогу з обласного бюджету у 2014–2016 роках отримали 489 переселенців на загальну суму 342 тисячі гривень (більшість виплат припала на 2014 рік).

В органах Пенсійного фонду Полтавської області отримують пенсію 9221 внутрішньо переміщена особа. Найбільше – у Полтаві, Кременчузі та Миргороді. Середній розмір пенсії – 2352,99 грн.

Найбільшою проблемою при первинному призначенні пенсії є неможливість витребування необхідних документів, зокрема, коли у внутрішньо переміщених осіб відсутня трудова книжка. Також часто неможливо підтвердити пільговий характер роботи для призначення пенсій зі зниженням пенсійного віку та інші.

Як допомагаємо

Більшість питань, з якими звертаються до органів влади, стосуються призначення соціальних допомог, оформлення та перерахунку пенсій, працевлаштування, надання статусу безробітного, відновлення документів.

Загалом за період з 1 березня 2014 року по 31 січня 2016 року до установ Державної служби зайнятості звернулось 3417 переселенців (11% із загальної кількості).

Кількість зареєстрованих безробітних з числа внутрішньо переміщених осіб станом на 1 жовтня 2016 року – 182. Середній розмір допомоги по безробіттю – 1375 грн. За професійними групами найбільші категорії з числа зареєстрованих безробітних – державні службовці, керівники, менеджери, фахівці, найпростіші професії та особи без професії. За січень – вересень 2016 року працевлашовано 172 безробітні, з них за направленням центрів зайнятості – 149.

Однією із дієвих форм сприяння зайнятості внутрішньо переміщеним особам є орієнтація на започаткування підприємницької діяльності. Після навчання з основ підприємницької діяльності та написання бізнес-плану допомога по безробіттю може бути виплачено одноразово для організації підприємницької діяльності. На даний час такою можливістю скористалося 36 внутрішньо переміщених осіб, які виявили бажання і за сприяння служби зайнятості започаткували власну справу та тримали виплату допомоги по безробіттю одноразово.

Починаючи з березня 2014 року, до громадських робіт та інших робіт тимчасового характеру залучено 807 внутрішньо переміщених осіб, з яких 358 працювали на зазначених роботах у 2016 році.

Додатково Полтавським обласним центром зайнятості у співпраці з громадськими та благодійними організаціями у 2016 році реалізовувалися проекти: «Розпочни свій бізнес» за фінансової підтримки Міжнародної організація з міграції (підтримано 72 бізнес-плани на самозайнятість); «Полтавська область для внутрішньо переміщених осіб» за фінансової підтримки Європейського Союзу (у рамках проекту до громадських робіт залучено 537 внутрішньо переміщених осіб); «Ярмарок зайнятості для внутрішньо переміщених осіб» (залучено 47 роботодавців, представницьке коло соціальних партнерів, до компетенції яких належить вирішення актуальних питань та нагальних проблем внутрішньо переміщених осіб); Проекту Європейського Союзу «Полтавська область для внутрішньо переміщених осіб»; «Розвиток навичок підприємницької діяльності серед ВПО та місцевого населення Донецької та Луганської областей»; «Швидке реагування на соціальні та економічні проблеми внутрішньо переміщених осіб», який реалізується Програмою розвитку ООН за фінансової підтримки Уряду Японії

Охорона здоров’я

Протягом 2015–2016 років у заклади охорони здоров'я Полтавської області звернулись 23697осіб. Стаціонарне лікування пройшли 3764 осіб.

Найбільш типові проблеми, із якими звертаються до закладів охорони здоров'я внутрішньо переміщені особи: хвороби очей, захворювання ЛОР-органів, урологічні хвороби, неврологічні захворювання, зберігання вагітності та пологи. Станом на 1 жовтня 2016 року у родинах внутрішньо переміщених осіб народилось 348 дітей.

Органами управління галузі охорони здоров'я систематично впроваджуються заходи щодо покращення медичного обслуговування внутрішньо переміщених осіб – медичні заклади області в повному обсязі надають високоспеціалізовану стаціонарну та консультативну амбулаторно-поліклінічну допомогу, розміщені інформаційні листи щодо надання медичної допомоги внутрішньо переміщеним особам. Забезпечення безкоштовним лікуванням внутрішньо переміщених осіб, як і інших пільгових категорій населення, проводиться в межах наявних асигнувань.

Матеріал підготовлено ГО «Асоціація регіональних ЗМІ» у рамках проекту «Покращення висвітлення у медіа проблем внутрішньо переміщених осіб у трьох областях» за матеріалами офіційних відповідей органів влади у Полтавській області, даних Державної служби з питань надзвичайних ситуацій України, Міністерства соціальної політики України, статистичних відомостей, наукових праць та тематичних досліджень. Проект реалізується за фінансової підтримки NED.

Полтавщина переселенці
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
143 перегляди в березні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Спорт
Збірна України U-20 провела перший спаринг у рамках тренувального збору. Українська команда із мінімальним рахунком 1:0 перемогла збірну Південної Кореї. На 72-ій хвилині матчу у складі збірної України на поле вийшов футболіст полтавської «Ворскли» Юрій Козиренко. Про це повідомили на сайті полтавської "Ворскли". Нагадаємо, молодіжний чемпіонат світу відбудеться із 23-го травня по 15 червня. Раніше ми повідомляли, що до збірної України U-20 викликали двох...
Суспільство
Мільйони українців 31 березня зіткнуться з проблемою, що не зможуть проголосувати на президентських виборах там, де реально живуть. Закон України» Про вибори Президента України» визначає, що кожен виборець має право на тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси. Як змінити місце голосування консультують фахівці Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області. Відповідно до частини третьої статті...
Пригоди
Житель Полтави упав у погріб, пошкодив ногу та не міг самостійно піднятися. Сталося це 21-го березня близько 13:40. Повідомлення про це отримали працівники рятувальної служби і на місце події виїхали четверо бійців Аварійно-рятувальної частини. За допомогою рятувальної мотузки вони витягли потерпілого із погребу, а потім передали працівникам екстреної медичної допомоги. Про це повідомили у прес-службі ГУ ДСНС України у Полтавській області. Раніше ми розпов...
Кримінал
За добу із 21 по 22 березня на території Полтавської області скоїли 95 злочинів. З них – 34 крадіжки, 9 шахрайств, 4 факти незаконного обігу зброї, 1 злочин із наркотиками та 1 ДТП. Про це повідомили у поліції Полтавської області. Нагадаємо, сьогодні зранку на вулиці Ляхова у Полтаві загорілися два легкових автомобілі.
Культура
23 БЕРЕЗНЯ 23 березня, 11:00  Полтавський ляльковий театр «Кицьчин дім» Вистава для дітей. 45 хв. 23 березня, 12:00 Полтавський ляльковий театр «Вередливе зайченя» спектакль для дітей 23 березня, 12:00 Полтавський драматичний театр ім. М.В. Гоголя «Всі миші люблять сир». Музичний інтерактив 23 березня, 18:00 Полтавський драматичний театр ім. М.В. Гоголя «За двома зайцями»  Ексцентрична комедія на 2 дії 23 березня о 12.00 год.у Полтавському краєзнавчому му...
Пригоди
Черговий підпал авто стався близько четвертої ранку на вулиці Ляхова. Місцеві жителі, які помітили, що горять дві машини, викликали рятувальників та поліцію. Вогонь серйозно пошкодив два автомобілі  - Volksvagen Passat та Ford Focus. Про це повідомили у Головному управлінні ДСНС України у Полтавській області. Раніше дві машини підпалили на вулиці Бідного у Полтаві. Перед цим підпалювачі за ніч спалили одразу шість автомобілів.
Пригоди
Трагічний випадок на воді стався 21-го березня на річці Дніпро поблизу села Келеберда Кременчуцького району. Під час риболовлі троє чоловіків випали із човна у воду. Двох із них – 52-річного та 32-річного жителі Полтави вдалося врятувати. Із загальним переохолодженням та саднами їх госпіталізували до міської клінічної лікарні Горішніх Плавнів. Тіло третього рибалки витягнули із води працівники Кременчуцького відділення поліції. Його особу та причини смерті...
Суспільство
Сьогодні у Полтавській міській раді відбулося засідання комісії з питань місцевого самоврядування, законності, правопорядку, інформаційної політики, регламенту, депутатської етики та антикорупційної політики. Під час розгляду питань порядку денного до депутатів звернулися представники громадської організації «Всеукраїнської спілки учасників АТО, бойових дій та миротворчих місій». Вони принесли на засідання комісії бізнес-план створення у Полтаві комунально...
Кримінал
Працівники прокуратури спільно із працівниками слідчого управління та управління Національної поліції у Полтавській області виявили на Полтавщині групу осіб, які виготовляли та реалізовували наркотики. Після проведення контрольованої закупки амфетаміну вдалося затримати двох осіб. Під час обшуків, які провели на території Миргородського району, у підозрюваних вилучили психотропні речовини амфетамін та матамфетамін. Під час п’яти обшуків правоохоронці вияви...