• Головна
  • ІМІ: Порушення свободи слова у листопаді зафіксовано в 11 областях України
17:00, 8 грудня 2016 р.

ІМІ: Порушення свободи слова у листопаді зафіксовано в 11 областях України

У листопаді в Україні основним порушенням прав журналістів стало перешкоджання професійній діяльності журналістів. Випадки зафіксовані у Запорізькій, Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Київській, Херсонській та Донецькій областях.

Лідером з порушень свободи слова та прав журналістів стали Дніпропетровщина (5 випадків) та Київ (4 випадки). Загалом порушення свободи слова та прав журналістів ІМІ зафіксував в 11 областях України.

Найчастіше порушували у листопаді право журналістів на професію: невідомі громадяни, правоохоронці та представники місцевої влади.

Кількість перешкоджань у листопаді збільшилась у півтора рази в порівнянні з жовтнем. Ця категорія з початку року залишається лідером серед порушень прав журналістів. Журналістам затуляли камеру або намагалися її зірвати, не пускали на засідання в міських радах, забороняли зйомку або вибірково допускали на відкриті заходи органів влади.

ІМІ: Порушення свободи слова у листопаді зафіксовано в 11 областях України, фото-1

У Запоріжжі журналіст телеканалу «24» Олександр Крижанівський звернувся у поліцію щодо перешкоджання його роботі охороною  Запорізького титано-магнієвого заводу. Охоронець заводу не пустив журналіста на територію заводу та закривав рукою об'єктив його камери.

У Луцьку журналістів та громадськість не пропускали на засідання контрольної тимчасової комісії Волинської обласної ради, де розглядалися питання про звільнення директорки санаторію “Пролісок”. Начальниця відділу з питань управління об’єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області облради Мирослава Якимчук стоячи у дверях перешкоджаючи журналістам пройти на засідання.

У місті Павлоград (Дніпропетровська область) журналістку місцевої газети “Голос шахтаря” Світлану Гончар представниці ОСББ “Ленінградська, 11/2” виставили за двері офісу, куди та прийшла для підготовки журналістського розслідування. Як розповіла ІМІ Світлана Гончар, вона була на кількох судових засіданнях щодо справи, у якій мешканець вимагає від голови правління ОСББ “Ленінградська, 11/2” надати йому низку фінансових документів стосовно діяльності об’єднання.

У Кривому Розі (Дніпропетровська область) чиновники міської ради попросили журналістів залишити засідання робочої групи міської ради, на якому розглядалося питання встановлення у місті тарифів на послуги перевезення пасажирів автобусними маршрутками.

У Дніпрі представники комунального підприємства “Муніципальна гвардія” заблокували вхід до міської ради, де відбувалося засідання виконкому Дніпровської міської ради. В результаті  ні громадяни, ні журналісти не могли потрапити до залу, де відбувалося засідання виконкому. Журналісти зверталися до прес-служби міськради, проте охорона все одно не пропускала їх всередину.

Журналіст телеканалу “Перший міський” Олег Ярмолинський був заблокований у ліфті Криворізької міської ради (Дніпропетровська область). Виконуючи свої професійні обов’язки кореспондент телеканалу намагався піднятися на ліфті на поверх, де проводили обшуки в управлінні ЖКГ Криворізької міської ради. Але при виході його заблокував чоловік в одязі захисного кольору з автоматом, не пояснивши, що відбувається. Невідомий вдарив по камері, кілька разів штовхнув співробітника ЗМІ та не давав вийти з ліфта.

У Херсоні знімальну групу херсонського телеканалу Kratu видалили з позачергового засідання вченої ради Херсонського державного аграрного університету. Члени ради більшістю голосів проголосували за видалення знімальної групи із засідання і вийшли на перерву.

Також у листопаді ІМІ зафіксував зростання кількості погроз представникам ЗМІ – 4 (Київ, Полтава, Миколаїв та Вінниці). Журналістам погрожували при фізичному контакті або телефоном. Погрожували переважно невідомі. В одному випадку – погрожував  депутат Миколаївської міськради В’ячеслав Апанасенко.

У Полтаві журналістці видання “Коло” Ніні Король погрожував образливими словами невідомий, забороняючи публікувати матеріал, над яким вона працювала. Тема матеріалу - конфліктна ситуацію, що виникла навколо ставка на території Полтавської обласної психіатричної лікарні.

У Миколаєві депутат Миколаївської міської ради від партії “Об’єднання Самопоміч” В’ячеслав Апанасенко погрожував журналісту видання “Свідок.інфо” Андрію Прокопенку тим, що той відповість “як чоловік” за публікацію з критикою на його адресу.

Крім того, у листопаді ІМІ зафіксував 3 випадки обмеження доступу до публічної інформації. У доступі до інформації журналістам відмовляли органі місцевого самоврядування – Львівська міська рада та Криворізька міська рада та Управління Служби безпеки України в Миколаївській області.

Криворізька міська рада (Дніпропетровська область) ввела акредитацію для журналістів. На сайті міської ради з’явилося розпорядження міського голови, що може обмежувати доступ журналістів до будівлі Криворізької міської ради.

Львівська міська рада понад два тижні не відповідає на редакційний запит видання “Громадське.Львів” при терміні відповіді – 5 робочих днів. Запит стосується теми Грибовицького сміттєзвалища, його рекультивації, а також вивозу сміття із міста.

Управління Служби безпеки України в Миколаївській області відмовило журналістці Миколаївського центру журналістських розслідувань Тетяні Медведєвій в отриманні копій декларації про майно, витрати і зобов’язання фінансового характеру за 2014-2015 роки  начальника управління та його заступників, назвавши цю інформацію державною таємницею.

Також зафіксовано 2 випадки судових позовів від журналістів, всі вони стосуються відстоювання права на доступ до публічної інформації.

Журналісти ініціативи “Відкритий доступ” подали позов в Автозаводський районний суд м. Кременчука (Полтавська область) до комунального підприємства “Кременчуцьке тролейбусне управління” (КТУ), яке відмовилося надати на інформаційний запит фінансову звітність. Зокрема, підприємство не надало інформацію на три інформаційні запити. Журналісти просять суд визнати відмову КТУ протиправною та зобов'язати надати необхідну інформацію.

Крім того, ІМІ зафіксував по 1 випадку кібер-атаки, юридичного тиску, нападу на офіс ЗМІ.

Миколаївське інтернет-видання “Преступности.НЕТ” вже два тижні зазнає масованих DDoS-атак.

В Ужгороді (Закарпатська область) представники Ужгородського відділу поліції Головного управління Нацполіції втрутилися у роботу знімальної групи телеканалу “24” спецпроекту “ЦРУ” біля приміщення прокуратури Закарпатської області. Журналісти проводили журналістське розслідування статків заступника прокурора Закарпатської області Івана Шимона  приїхали і до прокуратури з ним поспілкуватися. Під час зйомок представники поліції заблокували журналістське авто. 

В окупованому Росією Криму зафіксовано 2 випадки порушень. На територіях, окупованих “ДНР” і “ЛНР”, ІМІ зафіксував 2 випадки порушень.

Таким чином, з початку року ІМІ зафіксував 1 випадок убивства, 97 випадків перешкоджання, 28 випадків побиття і нападів на журналістів та 7 випадків цензури.

«Барометр свободи слова» є щомісячним аналітичним продуктом моніторингу свободи слова в Україні, який проводився ГО «Інститут масової інформації» за підтримки проекту «У-Медіа», що реалізується «Internews Network» за підтримки Агенства США з міжнародного розвитку (USAID) та за підтримки неприбуткової організації «Національний внесок заради демократії» (NED). «Мережа медіа-спостерігачів»,  яка працює в рамках проекту «Барометр свободи слова», фінансується за підтримки міжнародної правозахисної організації Freedom House та МЗС Норвегії.

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Полтава #ІМІ #журналісти
Оголошення
live comments feed...