11:16, 20 квітня 2012 р.

Народній «копійці» 42 роки

Вчора воістину народному автомобілю ВАЗ-2101 виповнилося 42 роки. І хоча ця модель знята з виробництва ще в 1988 році, вона до цих пір не є дивиною для доріг України, і Полтавщини зокрема.

Перші шість автомобілів були зібрані на Тольяттинскому автозаводі 19 квітня 1970 року, серійне виробництво було налагоджено до серпня того ж року. Праобразом майбутнього народного автомобіля став Fiat 124, який був визнаний «Автомобілем року» у 1967 році.

В СРСР ВАЗ-2101 продавався під торговою маркою «Жигулі». У 1967 році ця назва була запропонована конструктором ВАЗу А.М. Чорним і затверджена в тому ж році директором заводу. У народі ж зважаючи на свій індекс автомобіль спочатку охрестили «Одиницею», але з виходом більш пізніх моделей він став «Копійкою», хоча коштував він і по тим часам недешево, а головне - за ним треба було стояти у черзі від року до двох, дивлячись на ичсельність населення у даному місті (де стали в чергу).

ВАЗ-2101 поставлявся на експорт, проте називався за кордоном «Lada», тому що європейці асоціювали совкову назву «Жигулі» з «жигало», а в угорській мові «щикули» взагалі є нецензурною лайкою. До речі, саме в Угорщині «Lada» стала найбільш популярною машиною.
У первинному варіанті об'єм двигуна ВАЗ-2101 становив 1,198 літра. Двигун перший рік поставляв концерн "Фіат" (мені доводилося зустрічати "копійку" з італійським двигуном ще першого року випуску). Проте згодом було безліч модифікацій, і ця величина постійно змінювалася. Незмінним залишався кузов седан і задній привід.

Уже через два роки після запуску ВАЗ-2101 в серійне виробництво Волзький автозавод був нагороджений Міжнародною премією «Золотий Меркурій». За результатами всеросійського опитування, яке проводив журнал «За рулем» у 2000 році ВАЗ-2101 отримав титул «Кращий вітчизняний автомобіль ХХ століття».

Свою ралійну кар'єру «копійка» почала на командній першості зимового чемпіонату СРСР, який проходив у Ризі в 1971 році, а вже до осені «Жигулі» брали участь в «Тур Європи». На початку 1980-х років у Великобританії був організований спеціальний ралійний чемпіонат «Lada Challenge».

За 18 років, які ВАЗ-2101 провів на конвеєрі, було випущено 4850000 седанів різних модифікацій. Автомобіль користувався надзвичайною популярністю не тільки у «простих смертних». На ньому їздив Володимир Висоцький, Алла Пугачова та інші публічні люди.

На Кубі досі випускається ВАЗ-2101 «лімузин», який використовується як таксі.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...