• Головна
  • Полтава може поринути у вир польського кіно
09:46, 13 квітня 2012 р.

Полтава може поринути у вир польського кіно

Вчора і позавчора, у дев'ятьох містах України стартували Дні польського кіно, які триватимуть в Україні тиждень, до 17–18 квітня. У Полтаві польське кіно можна подивитися з 12 квітня. Українським глядачам представлять сім стрічок, створених польськими кінематографістами за останні два роки.

Ініціатором та організатором Днів упродовж уже семи років є Польський інститут у Києві. Серед списку фільмів, які можна переглянути в рамках Днів польського кіно, є і дебютні роботи: Ґжегожа Зґлінського «Заскок», Марека Лехкого «Ерратум» та Лешека Давіда «Кі».

«Це зовсім нова продукція. Таке кіно не є комерційним, воно дуже заангажоване. Ці режисери дуже цікаво «копаються» у польському суспільстві, історії. Ми обрали ці стрічки,бо хочемо показати, в якому напрямi сьогодні йде наше кіно», — прокоментувала стрічки координатор Польського інституту мистецтвознавець Олена Бабій.

У програмі Днів також представлені стрічка, що відтворює драматичні події робітничих заворушень у Ґдині 1970 року «Чорний четвер. Янек Вишневський загинув» (реж. Антоні Краузе), а також новий фільм Войцеха Смажовського «Роза» — драматична історія кохання між представниками двох ворогуючих націй на тлі Другої світової війни, та повна чорного гумору комедія Ришарда Брильського «Чудове літо».

Дні польського кіно відкрилися стрічкою Януша Маєвського «Гімназійний випускник 1947». Фільм уже побував на кількох кінофестивалях та отримав низку шанованих нагород, серед яких: спеціальна нагорода журі на фестивалі польських фільмів у Ґдині, приз глядацьких симпатій на міжнародному кінофестивалі в Катовіце, спеціальний приз на Всепольському фестивалі кіномистецтв «Провінціоналія» у Вжешні та нагорода «Срібна шабля» Міжнародного фестивалю історичних та військових фільмів у Варшаві. Сюжет стрічки розгортається навколо дорослішання хлопця у повоєнні роки. Людвік формується під впливом політики, звичаїв та тиску системи. При цьому його душа прагне до справжньості та свободи.

Загалом, на думку Олени Бабій, польський кінематограф зараз переживає ренесанс. Великою мірою завдяки державній опіці та підтримці.

«Є Польський інститут кінематографії (ПІК), який був створений у 2005 році. Бюджет, який він виділяє на польське кіно, — 30 млн. євро. Крім того, на популяризацію вітчизняного кіно він щорічно надає 9 млн. євро, на популяризацію у світі — 1 млн. євро», — розповідає директор інституту Ярослав Ґодун. Держава, зокрема, підтримує режисерів–початківців. Нещодавно був прийнятий новий закон стосовно розвитку кінематографа, відтак молоді режисери мають більше шансів отримати хорошу кіноосвіту. ПІК фінансує фільми дебютантів, схвалені міністерством культури, але максимально — на 50% (врахуйте, що середній бюджет стрічки становить 1,5 –2 млн. доларів).

Відбирають дебютантів люди кіносередовища, приблизно сто осіб. Причому, бути експертом для молодих кінематографістів у Польщі це дуже почесна функція».

Познайомитися з польськими стрічками в Полтаві можна в кінотеатрі "Колос"

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...