18:20, 28 березня 2012 р.

У «Просторі Свободи»

У липні 2010 року, привізши черговий маріупольський десант на фестиваль "Мазепа-фест", від полтавських друзів почув про акцію протесту проти наміру тодішнього полтавського мера Матковського встановити на пам'ятнику російському полковнику Келіну двоголового орла.

У призначений час ми були біля пам'ятника. Крім знайомих полтавців побачив багато незнайомих хлопців у жовтих футболках з написом "Простір Свободи". "Хто це такі, - подумалось тоді. - Явно не полтавці". Про «Простір Свободи» мені на «далекому Сході України» (так жартома ми називаємо Донеччину) чути не доводилось.

Це про саму організацію. Проте про її акції чув багато і від київських друзів і по реакції в Інтернеті. Навіть доводилося ставати їхнім учасником (в Полтаві, Києві, Каневі). Тому, коли стала нагода ознайомитись спочатку із сайтом «Простору», а потім з самим рухом, не пропустив їх.

А поштовхом до безпосереднього знайомства з Рухом стало запрошення на 5-річчя цієї організації, надіслане його головою Тарасом Шамайдою.

За власним досвідом знаю, що такі зібрання розширюють коло однодумців і майбутніх звершень, тому довго думати не прийшлось.

Ранішній Київ дивує відсутністю людей на вулицях. Проте на великих магістралях кипить робота – столиця готується до ЄВРО-2012.

Поділ традиційно повен студентами. Всесвітньо знане видавництво «Смолоскип» з книгарнею, де повинні проходити збори, зустрінуло двома охоронцями – виявляється, спрацювала сигналізація. Поки чекали на адміністратора видавництва, підтягнулися інші учасники зібрання. Географія широка – Київ, Кривий Ріг, Донецьк, Черкаси, Полтава. Серед гостей бачу відомого громадського діяча з Полтави Євгена Янкевича, фронтмена гурту «ДельТора» - головної діючої особи на полтавській акції 2010 року.

Ювілейні збори «Простору Свободи» були дуже несхожі на подібні офіціальні дійства. Хоча там були і промови і обговорення наступних дій, і влиття у спільноту нових добровольці. Насамперед своєю назвою  - Велике коло. Назва не нова, проте доволі забута для всіх офіціозів.

І дійсно, коли всі сидять колом без президії, а для того, щоб тебе почули, не треба бігти через зал до мікрофону, це налаштовує не тільки на дружній лад, але і на загальну відкритість.

«Ми всі такі, як ти. А ти рівний з усіма» - наче промовляє повітря зборів.

Проте, щоб народ не розслаблявся, координатор Руху Тарас Шамайда (полтавець до речі, на чому спеціально наголосив) приводив до свідомості соратників, яких заносило у вглиб дискусій. Час – гроші!

Згадати «Простору свободи» було що. Щорічні акції «Проща до Тараса» і «Зробимо Україну чистою» встигли назбирати велике число прихильників. Яскравий виступ минулого року у Каневі Оксани Забужко відбувся за ініціативою «Простору». Незважаючи на невелике число членів організації, вона доволі дієва – завдяки їхнім акціям Верховна Рада «провалила» законопроект про примусову вакцинацію українців. Результативності можуть повчитися політичні партії з великими бюджетами і великим числом прихильників «цілими цехами».

Взагалі діяльність «Простору» набирає все більше число прихильників, що може, при потребі, привести до суттєвого збільшення членів «Простору». Проте Тарас Шамайда дивиться на перспективу збільшення членства «Простору» дещо скептично: «Ми не женемось за чисельністю».

Також на відстані «Простір Свободи» тримається від політичних партій, діяльність яких після президентських виборів суттєво знизилась, як кількісно, так і якісно. Дійсно, що заважає політичним партіям, які стоять на позиціях захисту української мови, зробити і оприлюднити аналітичний звіт про становище мови, як це зробили «просторовці». Або організувати прибирання міст.

Автор свого часу пробував підняти на прибирання одного з парків Маріуполя політичну силу, проте безрезультатно. А «Простору» це вдається.

Проте не тільки справами займалося  Велике коло «Простору». Не мовчали музи – присутні тепло сприйняли пісні під гітару у виконанні Оксани Дмитрів з Києва і Євгена Янкевича.

Велике коло було пам`ятне і для мене. Рішенням «аксакалів» «Простору Свободи» я влився в це міцне і згуртоване коло однодумців разом з криворожцем Олександром Чижиковим.

До нових звершень, «Простір Свободи!».

У «Просторі Свободи», фото-1

Координатори "Простору" Тарас Шамайда і Марта Руда

У «Просторі Свободи», фото-2
У «Просторі Свободи», фото-3
У «Просторі Свободи», фото-4
У «Просторі Свободи», фото-5
У «Просторі Свободи», фото-6
У «Просторі Свободи», фото-7
У «Просторі Свободи», фото-8
У «Просторі Свободи», фото-9
У «Просторі Свободи», фото-10
У «Просторі Свободи», фото-11
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...