Точка зору
11:48, 23 березня 2016 р.

«План Б» сусіда-агресора

Точка зору

Не зумівши втілити у повній мірі військовий сценарій по захопленню України, агресивно налаштоване керівництво Росії обрало інший – фінансовий.За умови його вдалої реалізації, Україну чекають не менш важкі наслідки. Допомагатимуть втілити план «Б» країни агресора…прості українці. Які відкривають депозити, беруть кредити або якимось іншим чином співпрацюють із банками з російським капіталом.

Відсутність здорової логіки

Завдяки накладеним санкціям, а також надмірним витратам на військові конфлікти економіка РФ продовжує стагнацію. Як вважають аналітики, економічні та фінансові методи впливу є найефективнішим методом впливу на державу, яка здійснює пряму агресію проти України – потенційного члена Європейського союзу. Санкційний список,крім заборони в’їзду до США, Європейського союзу та інших країн певних осіб та представників компаній, включає у себе призупинення співробітництва із Росією у космічній, військовій та енергетичній галузях . Мається на увазі повна заборона торгівлі (імпорту продукції та технологій із розвинених країн до РФ), відсутність можливості кредитування російських компаній у західних банківських структурах та блокування банківських рахунків корпорацій країни-агресора. Нескладно припустити, що наклавши економічні санкції проти РФ, аби змусити Росію припинити військові дії на сході України, західні партнери України завдають великих збитків також економікам своїх країн. І зовсім нелогічним видається факт функціонування на території Україні банків із російським капіталом, які приносять прямий та непрямий прибуток для РФ.

На території України функціонують декілька малих та п‘ять великих банків із російським капіталом: Промінвестбанк, ВТБ банк, Сбербанк Росії, Альфабанк та БМ банк. Сума активів банків перевищує 22 млрд. грн. За виключенням Альфабанку, який належить російським олігархам, контрольним пакетом інших 4-х великих банківських установ володіє держава РФ: Промінвестбанк – 94 %, ВТБ (у минулому Внєшторгбанк) – 61 %, Сбербанк Росії – 51 %; 100% статутного капіталу БМ Банку (Банк Москви) належить вже відомому ВТБ Банку. Прибуток від діяльності цих установ уряд РФ може розподіляти на будь-які потреби, у тому числі на військові. Висновок невтішний – на Донбасі стріляють в українців за гроші самих українців. І у найближчий час зупиняти це ганебне явище ніхто не збирається.

На фінансовому гачку

Процвітання на території України російських банків окрім комерційних має також політичні причини. Усі п’ять великих банків посідають лідируючі позиції за величиною кредитно-інвестиційного портфелю. За оцінками аналітиків, вітчизняні фізичні та юридичні особи мають боргові зобов’язання перед російськими банками понад 200 млрд. грн. ( серед них: Промінсвестбанк – 39 млрд, Сбербанк Росії – 37,6 млрд. грн., Альфа банк та ВТБ банк – 26,4 та 23,2 млрд. відповідно). У той час, коли вітчизняні та західні банки ведуть обережну кредитну політику, установи із російським капіталом кредитують майже всіх, а отже бажання посадити на гачок фінансової залежності український бізнес та простих українців переважає над законами ефективної банківської діяльності.

Подібна політика може мати катастрофічний характер для економіки та національної безпеки України. Наприклад, активний учасник окупації Криму, власник групи компаній «Консоль ЛТД» Володимир Константинов мав величезні борги перед банківськими установами, у тому числі і російськими. Загальна сума боргу за підрахунками Української правди перевищувала 1 млрд. грн. За словами народного депутата України Андрія Сенченка, Росія використала Константинова як маріонетку саме через великі суми боргів його компаній перед Сбербанком Росії та ВТБ Банком. Також неодноразово заявляли ЗМІ про борги перед банками іншого лобіста «руського миру» - Олега Царьова.

До падіння гривни по відношенню до американського долару також можуть бути причетні банки із російським капіталом. На думку екс-заступника голови Нацбанку Олександра Савченко, курс гривні падає, бо російські банки скуповують долар в Україні. « Я би, насамперед, пов’язував падіння гривни з падінням російського рубля. Якщо проаналізувати останні стрибки знецінення російської валюти,то на наступний день зазвичай падає гривна. А має бути все з точністю до навпаки – те, що погано для Росії добре для України. Рубль падає через зниження цін на нафту і газ, а ми знаходимось серед країн, які тільки виграють від падіння цін на ці ресурси. Є лише одне пояснення цьому феномену. Падіння гривні слідом за російським рублем пов’язано з тим, що російські банки, які домінують на ринку України скуповують долар. Коли вони купують долари, відповідно падає курс гривні. За три-п’ять кризових днів вони перераховують до своїх материнських структур до $100 млн, а для України це, нажаль, дуже суттєво» - зазначив він.

Позиція влади

Українці неодноразово виступали проти діяльності російських банків на території України: реєстрували петиції, організовували мітинги, та навіть влаштовували підпали та погроми. Але віз і нині там. Банківські установи із російським капіталом не тільки не скорочують діяльність, а навіть розширюють ії. У січні поточного року власники Альфа Банку викупили ще один український банк – ПАО «Укрсоцбанк». Намагаючись збільшити вплив,російський капітал невпинно нехтує економічними інтересами заради політичних – у той час коли європейці із прагматичним підходом намагаються продавати банки в умовах падіння економіки України – Росія їх купляє.

Найвище керівництво країни діяльності російським банкам в Україні не заважає. Навпаки, НБУ активно рефінансує установи із російським капіталом навіть у період важкої ситуації на валютному ринку. Наприклад, у грудні 2015 року єдиний банк в Україні, який отримав рефінансування Національного банку України став Укрпромінвестбанк. Колишній перший заступник голови НБУ Олександр Писарук пояснив позиції регулятора:«Національному банку України вдається допомогти докапіталізації «дочок» російських банків і дотримання ними нормативів роботи на ринку, введення проти них економічних санкцій недоцільно».

Хто винуватий і що робити.

Питання хто винен у ситуації, що склалася – риторичне. А ось із тим, що роботи – думки розходяться.

Деякі експерти вважають, що банки із російським капіталом треба націоналізувати за сценарієм, який відбувався в Криму після окупацієї півострова Росією. Цей варіант має і іншу сторону, адже у російських банках залишається багато вкладів українців, які, можливо, повернути бути дуже складно. Рахунки банків контролюються їх російськими власниками.

Існує також сценарій, за якими Україна вводить спеціальний режим оподаткування банківських установ із російським капіталом. За таких умов російські банки будуть вимушені самостійно піти із ринку капіталу України або терпіти збитки.

Але як показує практика, спасіння потопаючих – справа рук самих потопаючих. Тому найефективніший шлях для мінімізації ризиків, пов’язаних із діяльністю російських банків та території України – ігнорувати їх. Українці не один раз демонстрували високу самоорганізацію, вміння ставити інтереси нації вище особистих та національну свідомість: від подій Майдану до волонтерських рухів під час війни на Сході України. Не вкладати (або негайно забрати) депозити, не кредитуватися та не обслуговуватися у банках країни-агресора –простий та дієвий шлях внести свій вклад у національну безпеку України. І як слідство - власну безпеку.

Cергій Поддубний

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Україна #Росія
Оголошення
live comments feed...