• Головна
  • Популярні помилки у мороз і як з ними боротися
12:46, 25 січня 2012 р.

Популярні помилки у мороз і як з ними боротися

Нарешті настали довгоочікувані морози. Проте нам знову стало не по собі. Треба утеплятися, треба захищатися і реанімуватися. Але як?

Всі починають ритися в пам'яті, витягаючи звідти призабуті поради, джерела яких є доволі спірні. Народну мудрість, звичайно, ніхто поки не скасовував, але взаємини людського організму з тріскучими морозами якраз той випадок, коли деякі народні рецепти не вірні, помилкові і навіть шкідливі.

Тому їх доведеться взагалі викинути з голови і замінити новими медичними знаннями.

Помилка № 1. Пам'ятаєте, як вчили нас предки? Якщо з'явилося на щоках або на носі біла пляма, значить, відморозили шкіру - потрібно гарненько розтерти його снігом. А ще радять терти відморожену шкіру вовняний рукавичкою. Це не завжди правильно, тобто підходить не всім людям - залежить від шкіри.

Прихоплена холодом шкіра стає крихкою, втрачає свою еластичність і будь-який механічний вплив може пошкодити її.

Помилка № 2. А ще постраждалих людей з відмороженими частинами тіла чомусь радять відігрівати в гарячій воді, та ще й в розпеченій баньці. Це теж помилка. Різкий контраст температур здоров'я не додасть, а до пошкодження шкіри цілком може довести. Це взагалі фатальна помилка, тому що може навіть статися зупинка серця. Тому замерзлого або відмороженого людини правильніше буде помістити у ванну з холодною водою, потім по мірі відходження додавати теплу воду (це знаю по собі - служив у війську при 45-48 градусному морозі).

Помилка № 3. Треба "прийняти за комір". Це зрозуміла, але непрощенна помилка. Дійсно, під впливом алкоголю кров біжить швидше, кількість власної енергії збільшується. Але разом з тим від горілки розширюються судини, а значить, все вироблене для обігріву організму тепло вилетить буквально «як в трубу».

Помилка № 4. Цією помилкою мами і бабусі гублять своїх дітей. Частенько доводиться бачити, як малюкам на морозному повітрі прикривають ніс і рот вовняним шарфом. Що при цьому відбувається? Видихуваний дитиною пар просочує шарф і під впливом морозного повітря він перетворюється в крижану кірку. (Багатьом, напевно, доводилося бачити, як на дуже сильному морозі - за 20 градусів - на закутаних у шарф людях навіть виростають бурульки. А які дивовижні льодинки утворюються на вусах і бородах чоловіків студеної взимку!). Повітря, яким тепер дихає дитина через охолоджений шарф, стає ще більш крижаним, і носоглотка не встигає його нагріти до потрібної температури. А в результаті дитина захворює застудою, ангіною або й того гірше - запаленням легенів.

Помилка № 5. Як ми зазвичай виводимо малюків на прогулянку? Так просто - одягли тепліше і вивели. А ніс перед прогулянкою почистили?
Думаю, переважна більшість батьків цю вкрай необхідну процедуру не роблять. А треба б. Вдихуваний через ніс холодне повітря зігріється і не принесе шкоди, а проходить через рот повітря мине «природну грубку», проникне всередину і призведе до тієї ж ангіні, наприклад. Тому носові проходи обов'язково повинні бути вільними.

Помилка № 6. У сильний мороз бабусі наполегливо змушують надягати декілька пар вовняних шкарпеток. І навіть якщо взуття не дозволяє, насильно втискують у неї закутані ноги. Це теж неправильно. По-перше, в здавлених кінцівках порушується кровообіг. По-друге, зникає повітряна подушка, яка є бар'єром для холоду. І ноги замерзають швидше і сильніше, ніж в одній парі шкарпеток, але не стиснуті з усіх боків.

Помилка № 7. Великою помилкою є також виходити на морозне повітря відразу ж після гарячого душу і випитого чаю. Це прелюдія до замерзання і відмороження. Розширеним від гарячого судинах потрібно дати час звузитися і тільки потім йти на вулицю. Тобто хвилин через 30-40. Судини звузяться, а відігріта кров побіжить по ним після чаю і душа і чудово обігріє.

Та й взагалі не потрібно виходити на вулицю в лютий мороз без крайньої потреби.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...