Залізний полтавець Драй-Хмара

19 січня 1939 року на Колимі бригада зеків ремонтувала дорогу. До них наблизилося легкове авто — «емка». Конвой вишикував шеренгою бригаду із сорока доходяг.

З «Емки» вилізли троє п'яних енкаведешників, притримуючи при боках маузери. Один із них повільно витяг маузер і почав стріляти по в'язнях: перший, другий, п'ятий... Раптом один літній в'язень рвучко відштовхнув молодого, якого ось-ось мали пристрелити,  і став на його місце зі словами: «Не чіпай, кате, молоде життя, бери моє»… З цими словами він плюнув прибульцеві межи очі… Все відбулося блискавично… Тієї ж миті кат упритул випустив у груди зека решту набоїв… Той ще встиг прохрипіти «Гад!..».

Так у колимському таборі загинув Михайло Драй-Хмара, видатний український літературознавець, письменник і перекладач. На жаль, і до сьогодні ми не в змозі уявити собі всю величність цієї постаті української культури.

Михайло Опанасович Драй-Хма́ра народився 28 вересня 1889 року у селі Малі Канівці Золотоніського повіту на Полтавщині. Його батько якийсь час був писарем і полагоджував юридичні справи селян. Мати походила із заможного козацького роду Брагинців. У Драїв було багато власної землі, левада, ліс, два будинки. Коли Михайликові не було й п'яти років, померла мати від тифу.

Після закінчення початкової земської школи в Золотоноші і чотирьох класів Черкаської гімназії Михайло 4 роки (1906—1910) навчався в Колегії Павла Галагана в Києві, а потім на історико-філологічному факультеті Київського університету ім. святого Володимира. Його вчителем був видатний літературознавець початку ХХ століття академік Володимир Перетц.

1910 Михайло познайомився з гімназисткою Ніною Длугопольською, а 1914 одружився з нею. Вінчання відбулося на свято Петра й Павла в с. Тростянчик (нині Вінницької області). Боярами на весіллі були його друзі Володимир Отроковський і Павло Филипович (один з найяскравіших країнських поетів), почесним гостем — композитор Микола Леонтович.

Пізнання у науках Михайло показав неабиякі, тому Перетц залишив його на кафедрі слов'янознавства для підготовки до професорського звання. Мало того, за рахунок університету Михайла 1913 року відрядили до Автро-Угорщини і Румунії, де він вивчав фонд бібліотек і архівів Львова, Будапешта, Загреба, Белграда та Бухареста.

Під час Першої світової війни Михайло працював викладачем у столичному Петроградському університеті. До речі, там він став Драй-Хмарою, бо справжнє його прізвище Драй. Це козацьке прізвище походило, очевидно, від дієслова «драти» (серед козаків було чимало прізвищ на «ай»: Мамай наприклад). Але 1915 р. в Петербурзі, нещодавно перейменованому на Петроград (щоб не пахло німецьким духом, бо війна ж йде з німцями), прізвище «Драй» дуже скидалося на німецьке «drei» — три. Тож професорський стипендіат Петроградського університету Михайло Драй додає до свого прізвища слово «Хмара» і відтоді стає Драй-Хмарою.

Після початку революції в Києві Михайло Драй-Хмара повернувся в Україну.

Коли 1918 року в Кам'янці-Подільському був створений український університет, 29-річний учений прийняв запрошення його ректора Івана Огієнка і обійняв посаду приват-доцента на кафедрі слов'янської філології. В університеті Михайло Панасович читає слов'янознавство, церковнослов'янську мову, історію польської, сербської, чеської мов і літератур, низку інших курсів. Коли 16 листопада 1920 Кам'янець остаточно захопили червоні, Михайло Панасович міста не покинув і працював далі, аж доки не потрапив під більшовицьку чистку професорсько-викладацького складу. 1923 року він повернувся до Києва, викладав українську мову та літературу в столичних вузах.

Як український поет Михайло Драй-Хмара почався саме в Кам'янці (до того писав вірші російською мовою). Там він друкує поезії та переклади в альманасі «Буяння», у журналі «Нова думка», в газеті «Червона правда». Перша збірка віршів Драй-Хмари «Молода весна» мала вийти 1922 в Кам'янецькій філії Державного видавництва України, але для її друку забракло паперу. Тож першу (і єдину прижиттєву) збірку віршів «Проростень» поет видав 1926 у Києві.

20 березня 1923 року Кам'янці на Поділлі в Михайла та Ніни Драй-Хмар народилася донька Оксана, майбутній доктор слов'янознавства Сорбонни. Михайло Панасович був ідеальним батьком для своєї доці. Людмила Старицька-Черняхівська згадувала, що такої ніжності й уваги до дитини, як у Драй-Хмари, вона в житті своєму не бачила.

Донька, Оксана Драй-Хмара, змальовує портрет батька: «Вище середнього зросту, з ясним волоссям і життєрадісним обличчям, з усмішкою білих зубів і замріяними сірими очима. Акуратність була його характеристичною рисою, — починаючи від рукописів та добре впорядкованої добірної бібліотеки й кінчаючи бездоганністю його одягу, — у всьому відчувався артистичний смак». Михайло Панасович від природи був спортсменом. Він вправно катався на ковзанах, в юності навіть захоплював глядачів своїм вальсуванням на льоду. А ще був добрим плавцем: легко перепливав Дніпро в Києві. Грав у волейбол, крокет, теніс.

Михайло Драй-Хмара знав 19 мов. Це майже всі слов'янські (адже його спеціалізацією як ученого було слов'янознавство): українська, російська, білоруська, польська, кашубська, чеська, сербська, хорватська, болгарська. Знав він низку давніх мов — старослов'янську, старогрецьку, латину, санскрит. Знав новітні європейські мови — румунську, французьку, німецьку, італійську, фінську. Останньою мовою, яку вивчав Михайло Панасович, стала англійська.

Як перекладач Драй-Хмара оформив переклади з російської, білоруської, польської, чеської, німецької, французької, фінської та італійської. Десь у надрах НКВД загубився його переклад «Пекла» — першої частини «Божественної комедії» Данте.

У 1923—1929 роках Михайло Драй-Хмара працював на кафедрі українознавства Київського медичного інституту, 1930—1933 роках - у НДІ мовознавства при ВУАН.

Уперше його було заарештовано 21 березня 1933 року. Проте у київських чекістів забракло фантазії звинуватити вченого, тому його випустили і навіть припинили справу. Але ні влаштуватися десь на роботу, ні щось надрукувати опальний професор уже не міг.  6 вересня 1935 року за ним прийшли вдруге. Слідство, потім заслання на заслання на Колиму на 5 років. Драй-Хмара був одним із небагатьох, хто на допитах не зламався, не наговорив ні на себе, ні на товаришів. Михайло Добровольський, який до 1937 очолював комсомольську організацію Удмуртської АРСР згадував: "Був у мене на Колимі друг незабутній, ще й тезко, — український поет, професор — знавець мов і літератур… Прізвище поет мав якесь чудернацьке з двох окремих слів, одна половина ніби як німецька, а друга — українська. Якщо ж перекласти по-російському, то буде «три тучи". Молодий в'язень, якого ціною власного життя врятував вчений, був син його друга по Кам'янцю-Подільському.

Тільки 25 жовтня 1939 року київський ЗАГС повідомив дружину Драй-Хмари про його смерть, що сталася 19 січня 1939. Місця і причини смерті в повідомленні не вказано. У документах про реабілітацію Драй-Хмари зазначено, що він помер «від ослаблення серцевої діяльності».

Поховано його на правому березі річки Паутова, могила № 3 в 300 м від річки, а від табірного пункту Горна Лаврюкова до 1 км.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
48 переглядів у вересні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
У Полтавській області повним ходом триває капітальний ремонт одного з найбільших соромів – траси Н-31 Решетилівка – Царичанка – Дніпро. Водії, яким доводиться їздити з Полтави у Дніпро, добре знають, який стрес доводиться переживати, долаючи десятки кілометрів цією вкритою вирвами «дорогою». У цей час, напевне, кожен другий жалкує, що їде тут не на танку. І ми нарешті дочекалися! Трасу капітально ремонтують, і не просто кладуть черговий шар асфальту, а, як...
Суспільство
Всього за 2017-ий рік суб’єкти туристичної діяльності Полтавської області обслужили 19 тисяч туристів. Із них 17 тисяч 900 (94 відсотки) –  виїжджали за кордон. Ще 900 (5,1%) – віддали перевагу внутрішньому туризму. І лише близько 200 осіб (0,9 відсотка) були іноземними туристами, які вирішили відвідати Полтавщину. Про це повідомляє головне управління статистики у Полтавській області. Нагадаємо, раніше на Полтавщині презентували туристичний маршрут «Від Ск...
Новини компаній
Останнім часом місто Слов'янськ на світовій арені звучав тільки в контексті військових дій на Донбасі. Проросійські найманці захопили місто в квітні 2014 року, з тих пір Слов'янськ був у всіх на слуху. Про нього говорили по телевізору, писали в інтернеті і газетах, говорили в кабінетах чиновників. Після того, як сепаратисти разом з найманцями покинули місто під натиском українських військових, у Слов’янську настав мир. Сьогодні тут по вулицях безтурботно г...
Суспільство
У Полтаві стрімко розповсюджуються практика купувати конфісковане державними виконавцями майно на онлайн-аукціоні OpenMarket ДП «СЕТАМ». Купують все: і нерухомість, і авто, і електроніку, і промислові товари, і товари для дому. За період з січня по вересень полтавці накупували конфіскату на більш ніж 13 мільйонів гривень. Про це розповіла в.о. начальника Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Дар`я Бриндак: –        Державні вик...
Суспільство
У серпні Інститут аналітики та адвокації проводив у Полтаві соціологічне опитування 624 респондентів різних вікових категорій та статі. Зокрема, у полтавців запитали, чи знають вони розмір бюджету міста на 2018 рік. 7,69% відповіли, що їм відомий бюджет міста на поточний рік. Решта повідомили, що не володіють такою інформацією. Серед респондентів зазначались наступні відповіді щодо кошторису Полтави: від 100 до 500 мільйонів гривень – 26,92% від 500 мільй...
Політика
Відбулося заключне засідання Київського райсуду міста Полтави. У ньому розглядалася справа судді Октябрського райсуду Лариси Гольник, яка подала позов проти тодішнього заступника полтавського міського голови Дмитра Трихни. Вона звинувачувала чиновника у намаганні дати їй хабара за закриття справи про корупцію міського голови. Лариса Гольник звернулася до поліції, проте довести причетність Мамая до можливого підкупу судді не вдалося а проти самої Гольник по...
Суспільство
До редакції 0532 звернулися жителі мікрорайонів Сади-1 та Сади-2 і повідомиили, що їм вже кілька місяців не дає життя нестерпний сморід. З вечора задушливий "аромат" наповнює повітря районів, а в особливо безвітряні дні сморід стоїть між будинками непорушно. Як виявили журналісти 0532, джерело каналізаційного смороду - місцевий каскад ставків. У водойми з кількох сторін виходять так звані "лівньовки" - стоки дощової води:       - Ми кожного дня, вранці та...
Політичні новини
Позафракційний народний депутат і екс-глава політради партії «За життя» Євген Мураєв прийняв рішення про вихід з цієї політичної сили після того, як побував на нараді виборчого штабу президента на Банковій. Про це повідомило джерело ЗМІ в мережі інтернет. За словами джерела, Мураєв прибув на Банкову, як зазвичай, ввечері, між 21:00 і 22:00. В цей час там якраз проходила нарада за участю людей з передвиборного штабу президента. «Мураєва запросили на нараду...
Політика
Колишній міський голова Полтави Олександр Мамай 24-го вересня у офісі політичної партії «Совість України» організовує прес-конференцію. Послухати екс-мера приходять кілька десятків полтавських журналістів. Олександр Мамай заявив наступне. Він не визнає рішень скликаної депутатами сімнадцятої сесії міської ради. Вважає, що вона була проведена із порушеннями. Тому звертається до суду. Якщо суд поновить його на роботі, Мамай готовий, що депутати знову внесуть...