Українофіл на службі Російської імперії

Історія України знає багатьох українців, які в умовах не державності змушені були розриватися між обов’язком служити Російській імперії та бажанням бути українцем і робити добрі справи на українській ниві. Такі українці – вихідці з козацької старшини, змушені були зміцнювати імперію і одночасно не давати гаснути кволому вогнику українського сумління. Таких українців було не так вже мало – Феофан Прокопович, Олександр Безбородько, родини Волконських і Муравйових-Апостолів. Одним з яскравих представників такої подвійної свідомості був князь Мико́ла Григо́рович Рєпні́н-Волко́нський, генерал,  Малоросійськийгенерал-губернатор протягом 1816-1834 років. Він народився 1778 року, походив з давнього князівського роду Походив із роду чернігівських Рюриковичів.

— † 6 (18) січня1845) — російський військовий і державний діяч, генерал від кавалерії (1828),  Микола Волконський був онуком по матері соратника Петра І фельдмаршала князя Рєпніна (пам’ятаєте у Пушкіна «птенцы гнезда Петрова и Брюс, и Боур, и Репнин»), прізвище якого перейшло до Миколи Григоровича за указом імператора Олександра I від 1 липня1801 року, щоб не припинився цей рід.

Микола Рєпнін-Волконський був одружений з онукою останнього гетьмана Кирила Розумовського. Його братом був відомий декабрист Сергій Волконський – прообраз князя Андрія Болконського у «Війні та миру» Льва Толстого). До речі, Толстой походив по матері з роду Волконських.

З дитинства Микола служив імперії. Чотирнадцяти років от роду він закінчив кадетський корпус і  перебував на військовій службі.

Після участі у війні з Наполеоном 1805-1807 років Миколу Рєпніна-Волконського послали послом у Вестфальському герцогстві (тепер у складі Німеччини). На цій посаді він зустрів нову війну з Наполеоном, під час якої він рік став генерал-губернатором Саксонії (1813-1817 роки).

Після повернення з Німеччини Микола Волконський очолив  малоросійське генерал-губернаторство, яке об’єднувало Київську, Полтавську та Чернігівську губернії. За його ініціативою було засновано кадетський корпус у Полтаві, якому присвоїли ім’я Петра І.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Під час губернаторства Микола Григорович послідовно відстоював інтереси українського населення перед російським урядом. Цікавий факт – брат генерал-губернатора брав участь у повстанні декабристів і був відправлений у заслання до Сибіру, в той час Волконський-старший продовжував фактично керувати Україною від імені того, проти кого виступив Сергій Волконський.

Микола Рєпнін-Волконський цікавився історією України, за його підтримкою Дмитро.Бантиш-Каменський розібрав архів Нової Січі (1735-1775), у результаті  була написана «Історія Малої Росії». Мало того, користуючись повстанням поляків проти російського владування (1830-1831), Рєпнін-Волконський подав царю петицію відродити козацтво, як силу, яка могла зупинити поляків. Микола І його ініціативу не підтримав. Проте підтримав іншу ініціативу київського губернатора – відкрити у Києві університет ім. святого Володимира замість закритого Кременецького ліцею, на який впало звинувачення у підготовці польських сепаратистів.

Погляди Рєпніна-Волконського нарешті набридли царю і спричинили до його усунення. Після чого Микола Григорович емігрував за кордон.

Потім Микола І змінив гнів на ласку, дозволивши опальному губернатору повернутися в Україну. Волконський останні роки свого життя провів в Яготині на Полтавщині.

Перший ректор Київського університету Михайло Максимович познайомив князя з молодим талановитим художником і поетом Тарасом Шевченком, який наприкінці 1843 - початку 1844 років жив у його яготинському маєтку. Там Шевченко познайомився і подружився з кароокою донькою генерала княжною Варварою Рєпніною.

Шевченко виконав дві копії портрета Рєпніна роботи швейцарського художника Горнунга.

18 січня 1845 року відставний генерал, український патріот і меценат Микола Рєпнін-Волконський помер у своєму маєтку в Яготині.

Микола Волконський обділений увагою нащадків, спочатку як «мазепинець», тобто прихильник української автономії, потім – як царський генерал. Але чому про нього не  згадують зараз, невідомо.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Суспільство
Сьогодні о 12.00 у Полтавській ОДА пройшов брифінг першого заступника голови Полтавської ОДА Дмитра Луніна та т.в.о. директора Департаменту охорони здоров’я Юрія Курилка щодо ситуації з поширенням коронавірусу на Полтавщині. За словами Дмитра Луніна, ситуація з коронавірусом в області погіршується – останні три дні фіксують більше 100 випадків зараження. За минулу добу добу зафіксували 114 нових випадків, з них: 84 – Полтава, 13 – Кременчук, 3 – Лубни, Мир...
Суспільство
Будівля Полтавського онкодиспансеру повністю готова до зими. Днями там завершили утеплення приміщення, яке здійснювали в межах програми Президента «Велике будівництво». «Сьогодні медицина - один з основних пріоритетів роботи. Цього року Полтавщині дійсно є чим пишатися: добудували новий корпус обласного кардіоцентру, відремонтували приймальне відділення обласної клінічної лікарні імені Скліфосовського, оновили автопарк швидкої допомоги - 165 автівок і, зав...
Партнерський матеріал
Моніторинговий центр «Соціо» (м.Харків) з 22 до 26 вересня цього року провів комплексне соціологічне дослідження. Воно дало відповіді не тільки на питання, кого полтавці бачать основними суперниками за мерське крісло, а й яким у їх очах має бути ідеальний міський голова та чи зможе він вирішити найпекучіші проблеми Полтави. Опитування відбувалося шляхом особистого формалізованого інтерв’ю (face-to-face). Цільова аудиторія – мешканці Полтави віком від 18 ро...
Суспільство
Громадяни, які мають бажання отримати житлову субсидію, повинні пам’ятати, що пільга не призначається боржникам по аліментах. Дані вимоги передбачені Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 14.08.2019 року № 807. Згідно з нормами Постанови, житлова субсидія не призначається, якщо у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є ос...
Партнерський матеріал
Кандидат на посаду міського голови Полтави Олександр Удовіченко проводить зустрічі з полтавцями. За останні дні він побував у низці мікрорайонів, зокрема, на Алмазному, Садах-2, Інституті зв’язку, МБЗ та Подолі. Під час довірчого й конструктивного діалогу лідер партії «Рідне місто» ознайомив мешканців зі своєю стратегією розвитку Полтави на наступні 5 років, яка вирішить багатолітні проблеми полтавців. Олександр Удовіченко зазначає: - Люди в кожному мікрор...
Суспільство
30 вересня у Кременчуці виявлено 24 нових випадки захворювання на COVID-19. Серед них - дев’ять жінок віком від 23 до 81 року та чотирнадцять чоловіків віком від 33 до 71 року. Також на COVID-19 захворіла дворічна дитина. Про це інформує пресслужба виконкому Кременчуцької міської ради. П’ятнадцять пацієнтів перебуває на амбулаторному лікуванні під наглядом сімейних лікарів, дев’ять – лікуються в інфекційному відділенні. По всіх випадках проводять епідемічн...
Новини компаній
В Україні з’явився масштабний проєкт, мета якого — популяризація винних знань та винної культури. Wine24 — образотворча онлайн-платформа, що була створена компанією SHABO спільно з 24 телеканалом на базі порталу 24tv.ua. Тут представлені найсвіжіші новини світового виноробства, інтерв’ю та колонки відомих вітчизняних та міжнародних винних і гастрономічних експертів, блогерів, сомельє, рестораторів і технологів. Читачі ресурсу зможуть дізнатися про технолог...
Екологія
Кожного місяця ми маємо кілька небезпечних днів, коли бушують так звані «магнітні бурі». Особливо від них потерпають метеозалежні люди та ті, хто страждає від артеріальної гіпертензії. Коли ж очікувати на магнітні бурі у жовтні? За інформацією вчених, вже сьогодні у природі відбуватимуться слабкі коливання, Власне кажучи, сьогодні ми маємо завершення потужної магнітної бурі, що тривала кілька днів поспіль наприкінці вересня. Наступного разу бурі потривожат...
Партнерський матеріал
Вперше освітили ряд «темних плям» по місту, зокрема найбільшу з них - Огнівку.Огнівка була найбільшою темною зоною, і освітлювати її виявилося непростою справою. Адже тут не було ні опор, ні кабелів – нічого!