«Метро до Кибинець»: культурна підземка на Миргородщині на честь розстріляного поета

Поетки Любов Якимчук та Галина Танай наприкінці минулого року розпочали проект «Метро до Кибинець», який стосується села у Миргородському районі. Чим це воно таке особливе і що хочуть робити в ньому ініціатори проекту у 2016-ому? Про це Любов Якимчук розповіла на ефірі «Громадського радіо».

Розпочався цей культурний проект 31 грудня 2015 року, коли до земляків поета-футуриста Михайля Семенка у село Кибинці Миргородського району, привезли листівки з творами та інформацією про нього.

Поштарка з Кибинців з листівкою Семенка (фото Любові Якимчук)

«Більше інформації про проект — уже в новому році. Новий Рік із Семенком наближається», — сказала Любов Якимчук, яка вже не перший рік займається популяризацією творчості цього представника Розстріляного відродження. У 2012 році, коли Верховна Рада забула внести 120-річчя поета до обов’язкових для відзначення дат, вони разом з Олегом Коцаревим розробили проект «Рік Семенка», в рамках якого провели 12 заходів.

Любов розповіла про свої враження від передачі листівок з Семенком кибинчанам:

—​ Оця пані з листівкою на велосипеді — поштарка. Надворі 31 грудня, пообідня пора, до того ж мінус 15, а вона працює. Це так листівки із віршами Михайля Семенка дісталися мешканців села Кибинці, у якому народився поет, — написала Якимчук, яка разом з Галиною Танай вирушили на Миргородщину. — Дехто з кибинчан не знав, хто такий Семенко (приміром, чоловіки, що затарювалися алкоголем в магазині), але дехто радів і казав, що звичайно ж знає.

В інтерв’ю журналістці «Громадського радіо» Ірині Славінській Любов Якимчук розповіла про проект, театр на воді, який був у Кибинцях свого часу та про свої плани щодо цього куточку Полтавщини. Повну версію інтерв’ю можна послухати тут.

І.С.: Я згадаю про свіжий проект, він називається «Метро до Кибинець». І зараз я тримаю в руках брошури з двома поезіями і встигла вже їх трохи проглянути. Тут абсолютно неймовірні два тексти. В одному футуристичні візії підземок у найрізноманітніших точках України і не тільки України. Інша поезія про те, яке жахливе місто Київ, як тут погано і не зрозуміти чи ти в парк потрапив, чи у селі між чумаків.

Але повернімося до Семенка, до його постаті і до «Метро до Кибинець».

Л.Я: «Метро до Кибинець» — це проект, який пов‘язаний з цим віршем «Підземка». Це основна концепція. Семенко пише:

«І буде до метра паризького — дороги ніч од Кибенець,

і буде день і ніч куріти Ромодан, —

— і буде НАШ Берлін,

і буде НАШ Н’ю-Йорк,

підземками прогризені —

і загуде підземками

комуна — Дніпрельстан».

І.С.: Будете рити метро?

Л.Я.: …до Кибинець, так. Але це метро буде культурним. Тобто йдеться про те, щоб пожвавити культурний простір у Кибинцях, а він там є. Якщо говорити про Кибинці, то там дуже потужна і дуже давня культурна традиція і якийсь такий відголосок існує і тепер. Я маю на увазі час, коли їх називали третіми Афінами, коли головним був Дмитро Трощинський — поміщик, міністр трьох імператорів, в тому числі і Катерини ІІ. Це та людина, яка Катерині показувала Крим. Він був нею за це обдарований і став меценатом в українську культуру. 

В Кибинцях є ставок, на якому він організував театр на воді. В тому театрі грав Микола Гоголь, а Василь Гоголь там ставив п‘єси. Не так давно я в архівах знайшла спогади Марії Проскурівни, матері Михайля Семенка, яка говорить, соромлячись, що «знову цей мій чоловік, писар, напився і мені дорікає тим, що моя бабця мала дітей від Трощинського». Судячи з усього, Михайль Семенко так само є нащадком Трощинського, а Трощинський ще має якісь корені, він — родич Івана Мазепи. Тобто там фантастичний культурний дискурс, фантастична історія і тепер ми хочемо до всього цього повертатися і все це пожвавлювати.

І.С.: Давай повернімося на півкроки. У якій області знаходяться Кибенці і чому саме ця точка постала? Я так розумію, що це село, яке певною мірою пов’язане з Семенком.

Л.Я.: Так, це село, в якому народився Михайль Семенко. Потім батьки на якийсь час переїхали до Хоролу для того, щоб вчити дітей в реальному училищі. У нього була дуже прогресивна мама, яка поміж каструлями, баняками і 15 дітьми, яких вона народила, вчила французьку мову і намагалася, щоб і діти її чомусь навчились. 

Але основне місце проживання родини — це Кибинці, бо до них вони і повернулися. Це все тривало дуже довго і навіть Наталя Ужвій (українська радянська акторка театру і кіно — Р.П.) там відпочивала.

Я знайшла 96-літню бабцю там, яка мені розказувала, що пам’ятає фотографії і як їй переказували, що Наталія Ужвій у 30-х роках (і вона сама там щось пам’ятає) приїздила до Кибинець і там відпочивала на гамаку. На голові в неї був бриль і всі ходили на артистку подивитися. Це дружина Михайля Семенка, яка заїздила туди теж.

Тобто історій дуже багато, всього цікавого дуже багато і ми хочемо поступово це пожвавлювати. Починаємо з того, що будемо привозити туди цікавих людей, робити цікаві зустрічі і продовжувати, можливо, фестивалем. Зараз це все в процесі розробки, пошуку коштів на цей проект. Насправді задумів дуже багато і ми збираємося рити таке «культурне метро» до Кибинець. <…>

І.С.: Є такий тренд культурного життя, він не такий вже й давній — руху культурного життя від центру до периферії. І проект «Метро до Кибинець» — це, власне, один з таких рухів, коли «двіж» відбувається не в столиці, не в центрі міста, а в селі і провінції. Чому це важливо, чи це важливо і чи є оце «руки геть від центру» і «рухатися до провінції»?

Л.Я.: Взагалі є два тренди — рух від центру і декомунізація. Тут це поєднується, бо в Кибинцях зараз перейменовують вулиці. Це важливо, щоб всі заходи не були скупчені у Києві, як воно є тепер, — або скажімо, Київ і Львів і може трошки Харків, — а для того, щоб культурне життя відбувалося навіть у якомусь найглухішому селі, для того, щоб культурний розвиток людей в кожному селі принаймні не критично відрізнявся від рівня цього розвитку в Києві. Культура робить людей свідомими, такими, що можуть подивитися на себе збоку, і це теж важливо.

Довідка: Михайль Семенко (Михайло Васильович Семенко, 1892 — 1937 рр.) — поет доби Розстріляного відродження, основоположник і теоретик українського футуризму. Осучаснив українську лірику урбаністичною тематикою, сміливими експериментами з формою вірша, запровадив нові образи й створив слова, покликані відбити нову індустріалізовану добу. Загинув під час сталінського терору.

Роман Повзик, незалежне мистецьке об’єднання «Magnum Opus»

поет Якимчук Танай підземка
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
98 переглядів у вересні
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Пригоди
Співробітники ювенальної поліції Полтави та дільничі офіцери поліції встановили осі, які вночі зруйнували бетонний паркан огорожі занедбаного підприємства у мікрорайоні Браїлки. Ними виявилися десятеро дітей віком від 12 до 15 років.       - Оскільки діти ще не досягли віку, з якого їх можна притягнути до відповідальності за скоєння подібного правопорушення, то відповідати за їх поведінку будуть їхні батьки, - зазначив начальник відділення поліції № 1 м. П...
Суспільство
Міністерство освіти і науки України на своєму сайті винесло на громадське обговорення до 10 жовтня новий порядок проведення інституційного аудиту в середніх школах. На відміну від атестації закладів, що мала наглядово-контрольні функції, інституційний аудит впроваджується як інструмент підтримки закладів загальної середньої освіти. Планується, що комплексна зовнішня перевірка торкнеться управління, навчальних процесів, а також якості освіти. Експерт з осві...
Пригоди
22 вересня сталася жахлива аварія на дорозі поблизу села Ковтуни Хорольського району Полтавської області. За інформацією поліції Полтавщини зіткнулися 3 автомобілі: TOYOTA Prado, Fiat Doblo та Skoda. Від отриманих тілесних ушкоджень, прямо в кареті швидкої допомоги, померла пасажирка Fiat Doblo. На місці працює слідчо-оперативна група поліції, фахівці з“ясовують обставини ДТП. Подробиці - у наших наступних публікаціях.
Суспільство
У Полтаві неймовірно гучно і масштабно святкують День міста. Святковий день почався парадом «Полтава вишивана» – довжелезна колона вдягнутих у найрізноманітніші вишиванки студентів та школярів урочисто пройшла центром міста. Стартували від Соборного майдану і через вулицю Небесної сотні та Першотравневий проспект весело, з піснями «Червона рута», «Лента за лентою» та гімном України пройшлися до парку Перемога. У парку святкування триватиме цілий день, на м...
Пригоди
21 вересня до міської клінічної лікарні міста Горішні Плавні прямо з заводу «Полтавський ГЗК» госпіталізовано чоловіка. У нього діагностували закритий перелом обох кісток лівого передпліччя зі зміщенням. Слюсар-ремонтник 1968 року народження отримав травми під час виробничого процесу внаслідок удару металевою трубою. Стан постраждалого задовільний.
Новини компаній
Один из лидеров оппозиции Александр Вилкул на своей странице в Facebook написал: «Уважаемые полтавчане! Поздравляю вас с Днем города и 75-й годовщиной его освобождения от фашистских захватчиков! То, что вы широко отмечаете эти праздники, символизирует ваше уважение к героизму освободителей и веру в собственные силы для развития города и восстановления нормальной жизни. Полтава – один из легендарных городов Украины. В нем живут талантливые и трудолюбивые лю...
Суспільство
Президент України Петро Порошенко привітав полтавців з Днем міста. Вітання розміщено на  офіційному сайті Полтавської міської ради: Дорогі полтавці! Сердечно вітаю вас із Днем міста. У всі часи української історії Полтава була ареною знакових подій, міцною опорою державності та культури, колискою корифеїв науки й мистецтва. Сьогодні Полтава – це місто мудрих, працьовитих, талановитих людей, які ефективно використовують наявний потенціал, примножують вікову...
Суспільство
Питання «куди піти на вихідних», особливо, якщо на них припадає одне з останніх масштабних свят року – День міста – турбує майже кожного полтавця. Ну, звичайно, якщо ви не соціопат. Тож куди все-таки піти? Ми постаралися зібрати для вас усі найцікавіші заходи міста. 22.09 — міське свято до Дня міста: У рамках відзначення Дня міста відбудеться щорічний арт-проект «Полтава вишивана» Цього року арт-проект подарує безліч яскравих та незабутніх вражень Урочиста...
Суспільство
21 вересня у Полтаві відбувся семінар-презентація «Люди з інвалідністю: як правильно говорити з ними та про них». Його провели активісти ГО Полтавське міське громадське об’єднання людей з інвалідністю. У павільйоні зібралося багацько полтавців, у невимушеній і легкій атмосфері Ірина Твердохліб, одна з лідерів об’єднання, розповіла як же насправді називати людей з інвалідністю та як розмовляти з ними, не принижуючи ані себе, ані співрозмовника. Дуже яскраво...