Баріста – це фахівець, який вміє варити каву. Він має швидко варити еспресо та інші напої на його основі та красиво все це оформляти. З’явився цей напій в Італії в середині минулого сторіччя. Потім в середині 80-х років це мистецтво перейшло до Сполучених Штатів, а звідти – по всьому світі. До США це мистецтво приніс нинішній володар всесвітньо відомої мережі кав’ярень Starbucks. По одному зі стандартів Старбакс, бариста має приготувати смачний еспресо за 17 секунд.

Що має вміти робити баріста, щоб досягти цього видатного результату:

  1. Має вміти готувати більше ніж 40 різновидів кави та кавових напоїв. Це єспресо, рістретто, амерікано, капучіно, лате, віденська кава, моко, романо, рістретто, макіато, айріш, медовий раф, турецька кава, глясе, коретто, торре, френч-прес, фраппе, індійська кава, кубінська кава тощо.
  2. Вміти користуватися професійною машинкою для приготування кави. Це і оптимальна температура води, і ступінь дрібності помелу, і кількість кави на одну чашку, тиск в кавоварці, швидкість проходження води тощо.
  3. Знати про каву все. Це знати особливості всіх сортів кави, де вони ростуть, вплив клімату на смак, виробників елітної кави, знати, як дрібно треба молоти саме цей сорт кави та одразу відрізняти сорт кави на смак, не дивлячись на упаковку.
  4. Вміти робити латте-арт. Це мистецтво малювати на поверхні пінки лате різноманітні малюнки. Це придає цій професії трохи творчості.
  5. Бути дуже комунікабельним. В цьому професія барісти дуже схожа с професією бармена. Він має бути дуже товариським, вміти вгадувати смакові пристрасті відвідувача кав’ярні за допомогою навідних питань. Та підтримати цікаву бесіду. Бо за цією розмовою кава буде здаватися ще смачнішою.

Загалом каву з сушених ягід вперше почали готувати в Арабських країнах, а пізніше – в Туреччині. А звідти – вже до Європи на початку сімнадцятого сторіччя, зокрема до Львова. Два основних вида кавових дерев – це арабіка та робуста. Безліч інших сортів кави створені лише сумішами цих двох сортів. Арабіка має трохи солодкий смак с незначною кислинкою.

Робуста має трохи різкий та гіркуватий присмак. На відміну від арабіки, вона більш міцна на невибаглва. Саме з неї роблять розчинну каву. Слід зауважити, що ціна одного кілограму елітної кави, яку п’ють багаті та впливові люди, складає від 150-300 $ за кілограм.

При дегустації кави її спочатку нюхають, а потім смакують маленькими ковточками при різних температурах. Ба справді добра кава має не тільки добрий смак, але й аромат. При роботі з кавою не можна користуватися парфумами, бо кава дуже легко поглинає в себе всі сторонні запахи.

В цій статі розглянуто лише самі основні тонкощі професії барісти. Але знаючи навіть самі основи, вже набагато легше приготувати насправді смачну каву.