Екологічні вимоги, що посилюються з кожним роком, призвели до того, що практично всі європейські автовиробники перейшли на використання автофарб на водній основі. Порівняно зі звичайними фарбами в них на 75–80 % менше вміст розчинників.
Це дає знизити шкоду, що завдається екології та здоров'ю людей, які працюють з автофарбою. Але в Україні така фарба поки не знайшла широкого вжитку, на відміну від акрилових та алкідних.
Склад автофарби на водній основі
Будь-яка фарба для авто містить пігменти, полімери (смоли), розчинники та добавки. Водорозчинні різновиди — не виняток. У них є такі ж барвники, але здебільшого ті ж полімери, які допомагають їх зв'язати та рівномірно розподілити під час нанесення. Є й добавки, що не дають утворюватися осаду та піні.
Але є відмінність: основу водорозчинної автомобільної фарби становлять розчинники, до складу яких додають воду. Найчастіше це ефір гліколю. Його використовують тому, що цей розчинник випаровується повільніше за воду. Під час нанесення фарби на поверхню вода випаровується першою, а ефір гліколю тим часом розплавляє пігменти й формує єдину міцну плівку.
Слід зазначити, що для розведення водорозчинної фарби використовують спеціальні розріджувачі (зазвичай на водній основі) чи дистильовану воду.
Переваги водорозчинних автофарб
Хоча вони коштують дорожче за інші різновиди, цей мінус компенсується наступними плюсами:
- менша токсичність і шкода екології;
- така фарба пожежобезпечна;
- простіше підбирати кольори;
- легше наноситься;
- більш покривна (її потрібно на 25–30 % менше, ніж звичайної фарби);
- не дає яблучності та менше полосить;
- сумісна з усіма типами покриттів;
- дає змогу більш точно потрапити в колір і досягти непомітного переходу.
Чому за такої кількості переваг водорозчинні фарби не стали масовими? Причина в недоліках, яких теж вистачає.
Мінуси водорозчинної автофарби
Вони пов'язані з фізико-хімічними властивостями таких засобів. Цей тип автомобільної фарби:
- Чутливий до вологості повітря. Якщо вона занадто низька — є ризики надто швидкого висихання та появи кратерів. Якщо зависока — навпаки, уповільнює процес і може спровокувати утворення патьоків.
- Потребує ретельної підготовки поверхні. Навіть найменше забруднення може спричинити утворення кратерів (дефект, відомий під назвою «риб'яче око»).
- Чутливий до умов зберігання. Цю фарбу не можна заморожувати. Температура в приміщенні, де вона зберігається, не має опускатися нижче за +5 ℃.
- Потребує створення певних умов під час нанесення. Необхідна потужна вентиляція, температура в приміщенні має бути +20 °C, вологість повітря — не більше ніж 60 %.
Але оскільки екологічність — незмінний тренд останнього десятиріччя, який був і залишається актуальним, майбутнє, поза сумнівом, за водорозчинними автофарбами.