Ні для кого не секрет, що вимоги навчальних закладів до письмових робіт лише ускладнюються, при цьому залишаючись у площині застарілої бюрократії. Тож не дивно, що для багатьох студентів рішенням стає магістерська дисертація на замовлення. Незалежно від того, прийняли ви рішення купувати роботу, чи писати її самостійно, чи досі вагаєтесь, цей матеріал буде корисним для вас. Ми розглянемо найважливіші вимоги до змісту та структури магістерських робіт відповідно до ДСТУ. Звісно ж, деякі особливості варіюються у різних навчальних закладах.

Зміст роботи: про що писати

Оскільки, як і сказано вище, чіткі вимоги варіюються у різних навчальних закладах, ми не будемо переповідати стандарти, а спробуємо подивитися на зміст магістерської узагальнено та пояснити тему максимально зрозуміло та стисло.

Отже, відповідно до стандартних вимог, у магістерській дисертації вам потрібно:

  • сформулювати певну проблему, якій присвячена робота;
  • підібрати та проаналізувати джерела, вибрати з них підходящу інформацію;
  • провести науковий аналіз;
  • зрозуміти та описати значення отриманих даних, пояснити, де це можна застосувати та як ваша робота впливає на світ чи науку.
  • Остаточні вимоги до змісту залежать від вашої спеціалізації та обраного навчального закладу: це додатково може бути створення проєкту патенту, робочої моделі продукту на основі роботи, теорії, тощо. Загалом, якби зміст був єдиною вимогою, багатьом студентам було б значно простіше та приємніше працювати над написанням магістерської дисертації. Але не варто забувати, що є ще вимоги до структури, про які ми і поговоримо далі.

Вимоги до структури дисертації магістра

Повні та детальні вимоги стосовно структури та об'єму роботи ви отримаєте вже у свого наукового керівника, але основні критерії зазвичай не мають серйозних відмінностей. Ваша дисертація повинна містити титульний аркуш, сторінку зі змістом роботи, короткий оглядовий вступ, основну частину (фактично це сама робота), окремий розділ з висновками. В кінці додаються використані джерела та опційно, в залежності від вимог, перелік додатків.

Не забудьте також про форматування, шрифти, поля та відповідне розташування тексту, і, звісно ж, вимоги до об'єму.

Що ще треба знати про написання магістерської дисертації?

Це непростий процес, і вимоги навчального закладу зазвичай лише ускладнюють його. Нерідко навіть успішні та мотивовані студенти обирають замовлення дисертації, а не самостійне написання, адже надто складно вписати ідеї у суворий формат. Сумно визнавати, але головна порада для написання дисертації – це не слідувати ідеї, меті чи зацікавленням, а усвідомлювати важливість формальних вимог до змісту та структури. Тож звіряйтеся з методичкою та рухайтеся вперед, можливо в майбутньому саме ви зміните цей процес для студентів на краще.