Пігментні плями — це форма пігментації, яка може з'явитися на обличчі, руках та інших ділянках шкіри, що часто перебувають під впливом сонця. Пігментні плями виникають через підвищену активність меланоцитів. Це клітини в базальному шарі епідермісу, які виробляють меланін.
Як виникає гіперпігментація шкіри
Пігментні плями можуть утворюватися з часом, особливо під час впливу інтенсивного сонячного світла без захисту від сонця. Світлі, світлочутливі типи шкіри особливо схильні до розвитку пігментних плям на обличчі та тілі.
Пігментні плями, які відрізняються від фактичного тону шкіри та здаються темнішими, утворюються лише тоді, коли на певних ділянках шкіри накопичилося занадто багато меланіну.
Гормональні зміни, такі як вагітність або прийом протизаплідних таблеток, також можуть сприяти розвитку пігментних плям. Зазвичай пігментні плями зникають, як тільки рівень гормонів нормалізується. Однак тут грає роль і генетика, особливо якщо пігментні плями в родині вже поширені.
Чи є різниця між віковими та пігментними плямами
Пігментні плями – коричневе забарвлення шкіри — зазвичай можуть з’явитися в будь-якому віці. Однак у міру старіння шкіра стає більш сприйнятливою до гіперпігментації, оскільки протягом життя вона піддавалася більшій кількості УФ-випромінювання. Пігментні плями зазвичай з’являються на ділянках шкіри, які найбільше піддаються впливу сонця, наприклад на руках або обличчі та декольте.
Вікові плями з’являються з віком і є різновидом пігментних плям, зазвичай темніші за природний колір шкіри та можуть бути різноманітних форм і розмірів.
Як розпізнати пігментні плями
- Пігментні плями характеризуються бежевим або темно-коричневим, іноді охристим або червонуватим кольором.
- Їх форма зазвичай чітко окреслена, а діаметр становить лише кілька міліметрів.
- Пігментні порушення зазвичай виникають на обличчі, декольте, руках або кистях.
- На відміну від родимок або печінкових плям, пігментні плями зазвичай не піднімаються і не прощупуються.
Освітлити та належним чином запобігти появі вікових та пігментних плям
Загальне правило таке: наносьте сонцезахисний крем https://medik8.ua/catalog/sontsezakhisni-kremi, і краще наносити занадто багато, ніж занадто мало, щоб запобігти гіперпігментації. Зменшити пігментні плями допомагають освітлюючі косметичні засоби, такі як спеціальні креми, сироватки та концентрати. Для досягнення видимого ефекту засоби необхідно використовувати регулярно не менше п'яти-шести тижнів.
Певні інгредієнти в косметичних засобах можуть допомогти зменшити наявну гіперпігментацію і запобігти розвитку нових пігментних плям, наприклад, вітамін С, вітамін А, екстракт кореня солодки, ніацинамід або гліколева кислота.