Космічній промисловості в Україні приділяють значно менше уваги, ніж іншим напрямкам. Проте вона продовжує розвиватися, а її історія поповнюється новими іменами. 

Так, в останній час відомою особистістю став Макс Поляков – засновник американської компанії Firefly Aerospace. Зараз підприємство активно співпрацює з міжнародними організаціями, освоюючи космічний простір. 

13 вересня 2023 року стало відомо, що ракета Firefly Aerospace під назвою Alpha була обрана Космічними силами Сполучених Штатів Америки для проведення нової місії Victus Nox.

Але до такого грандіозного успіху компанія йшла кілька років, долаючи на своєму шляху різноманітні перешкоди. Саме про це та зусилля, які доклав Максим Поляков йтиметься нижче.

Firefly Aerospace – шлях до успіху Макса Полякова 

Підприємець Максим Валерійович Поляков заснував Firefly Aerospace в 2017 році. До цього була компанія Firefly Тома Маркусика, яка призупинила свою діяльність в 2016 році. 

Існування підприємства не приносило очікуваного успіху до моменту, поки на посаду керівника не прийшов Поляков. Він повністю змінив політику та досить швидко вивів Firefly Aerospace на новий рівень. 

Макс Поляков і Том Маркусик успішно співпрацювали, поєднуючи досвід ведення бізнесу та грошові інвестиції першого з інженерним талантом другого. Такий дует був по-справжньому неочікуваним в аерокосмічній галузі, але саме це допомогло повернути Firefly до життя. 

Інноваційний підхід

До приходу Максима Полякова компанія використовувала новітні технології в аерокосмічній промисловості. Тоді спеціалісти відмовилися від традиційних комплектуючих, включаючи «аероспайк». Вони змінили їх на клиноповітряний двигун, який відрізняється більш економними витратами палива. Проте в реальності втілення такої інновації виявилося важчим, ніж це виглядало в теорії, бо до того часу ніхто не будував і не запускав ракети, які мали таке оснащення. 

Прорив компанії 

Проблемою в розвитку компанії стала не тільки реалізація інноваційних інженерних рішень, а й пошуки інвестицій. Далеко не кожен, до кого зверталися, хотів вкладати великі гроші в компанію. 

41-річний засновник Firefly Aerospace Максим Поляков став саме тією людиною, яка не просто цікавилася космосом, а вірила в підприємство. Ще в 2015 році він почав підтримувати космічну спадщину України.

Намагаючись купити деякі активи космодрому «Морський старт», бізнесмен познайомився з Маркусиком. Вони відразу почали активну співпрацю. На сьогоднішній день сума його інвестицій не розголошується, але є припущення, що вона сягає 100 мільйонів доларів. 

Поляков приніс в компанію не лише гроші, але й досвідчене бачення бізнесмена. Він мав досить широке розуміння змін, які відбуваються в аерокосмічній галузі. Тоді й відбулася трансформація ракет. 

Після оцінки потреб ринку і продукції конкурентів стало зрозуміло, що вантажопідйомність ракети Alpha – до 400 кг на низьку приземну орбіту – не дозволяє запускати в космос невеликі супутники.

Спеціалісти покращили конструкцію приладу і вбудували в неї більш великі та потужні двигуни. Вони віддали перевагу моделям з традиційними соплами та системі подачі палива з турбонасосом. 

Внаслідок цього вийшла друга версія Alpha, яка дозволила підняти на орбіту Землі до 1 тонни вантажу. Вартість місії складала 15 мільйонів доларів – це мало в порівнянні з іншими цінами на ринку комерційного освоєння космосу. Завдяки терпінню та наполегливості розробників запуск ракети здійснили вдруге. Перший раз довелося призупинити пуск через нестабільність роботи одного з двигунів, що в черговий раз підтверджує намагання спеціалістів довести свою роботу до ідеалу і турботу за безпеку. Другий запуск відбувся 21 жовтня 2022 року та завершився повним успіхом.

Що має компанія зараз?

На сьогоднішній день компанія процвітає завдяки минулим рокам під керівництвом Максима Полякова. В ній працює більше 175 спеціалістів, які вже максимально удосконалили ракету Alpha – вона здатна підняти до 4 мільйонів тонн вантажу в космос. 

Зараз організація працює над створенням та поліпшенням космічного літака Gamma для запуску малих супутників. В планах – виробництво апаратів для орбітального переміщення в різних цілях та власних супутників. 

Головний офіс компанії знаходиться в Техасі та раніше мав підрозділ в українському місті Дніпрі. В них зібрані найкращі авіакосмічні інженери та спеціалісти суміжних галузей, які постійно працюють над створенням інноваційних рішень для освоєння космічних просторів. 

Запуск місії Victus Nox 

15 вересня о 02:27 Космічні сили США здійснили запуск ракети Alpha, виготовленої компанією Firefly Aerospace, скориставшись стартовим комплексом 2 West у Каліфорнії. Він відбувся в рамках спеціальної місії Victus Nox. 

Основна концепція цієї місії – «тактично чутливий космос». Вона була організована, щоб продемонструвати можливість швидко виводити супутники на орбіту в разі потенційної небезпеки для країни. 

У рамках Victus Nox потрібно було протягом 60 годин інтегрувати корисне навантаження місії та транспортувати її на обраний стартовий майданчик. А після запуску спеціалісти мали за 48 годин встановити зв’язок з супутником.  Firefly Aerospace та команда Victus Nox змогли виконати пуск ракети-носія всього лиш за 27 годин після отримання наказу.

Перші запуски ракети Alpha

Ракета Alpha – надлегкий носій, за допомогою якого можна вивести на орбіту до 1170 кг корисного навантаження. При цьому вартість одного її запуску складає 15 мільйонів доларів. 

Для виготовлення ракети використовуються композитні матеріали, а «начинка» нараховує чотири рідинних двигуни Reaver-1 і один Lightning 1. Також дана модель відрізняється наявністю Spinnaker-3, що прискорює схід з орбіти. 

Перший запуск ракети Alpha відбувся 2 вересня 2021 року і став прем’єрою в історії запусків приватних аерокосмічних компаній, маючих українське коріння. 

Ціллю тієї місії було виведення на орбіту освітніх та академічних проектів переможців спеціалізованої програми DREAM. До них відносилися дитячі малюнки, фотографії космічних польотів, супутники 3U і 27U та інше навантаження. 

1 жовтня 2022 року провели другий запуск ракети Alpha з бази Космічних військ США в Каліфорнії. Варто зазначити, що ця подія мала відбутися спочатку 30 серпня 2022 року, а потім була перенесена на 11 вересня. 

Американська компанія Firefly Aerospace є єдиним великим гравцем на міжнародному комерційному аерокосмічному ринку, що має українське коріння. Вона успішно масштабується і співпрацює з різними країнами.

В свій час бізнесмен Макс Поляков, який з дитинства цікавився космосом, врятував її від закриття. Зараз на її благо працюють американські спеціалісти. 

Тому нам залишається лише захоплюватися успіхом компанії та результатами місій з використанням ракети Alpha і продовжувати слідкувати за новітніми технологіями для освоєння космосу.