Якісний монітор не обов’язково має бути дорогим. Важливіше його відповідність тим завданням, які він буде в змозі виконувати, а також сумісність з комп’ютерним залізом: відеокартою, процесором, об’ємом оперативної пам'яті. Якщо ваш вибір буде оптимальним, монітор без проблем прослужить 5-7 років.

Пройдемося по основним характеристикам сучасних моніторів.

Діагональ

Найбільш вживаний варіант – 19-35”. Монітори до 22 дюймів відносяться до бюджетного сегменту, оптимальний розмір діагоналі для домашнього використання – 24 дюйми. Все, що вище – то для професіоналів відеомонтажу та геймерів. Ну, або поцінювачів якісного кіно. 

Співвідношення сторін

Багато хто вважає цей критерій другорядним, але це не так. Для більшості завдань підійде телевізійний варіант 16:9, відеомонтажерам та програмістам варто звернути увагу на монітори зі співвідношенням сторін 21:9, це так званий кінематографічний стандарт. 32:9 – це формат, який дозволяє імітувати на одному моніторі два, він незамінний для ілюстраторів та майстрів відеомонтажу.

Роздільна здатність

В цьому параметрі можна й заплутатись. Але він важливий, оскільки характеризує чіткість картинки та рівень комфорту при роботі з комп’ютером.

Приводимо найпоширеніші сучасні стандарти:

  • FullHD з роздільною здатністю 1920×1080 вважається форматом початкового рівня. Він ідеальний для моніторів з відносно невеликою діагоналлю.
  • UFHD – проміжний стандарт між FullHD та 4К, включає декілька форматів. Наприклад, широкоформатний (2560×1080), 2К (2560×1440) чи 3440×1440.
  • 4К – стандарт, який стрімко набирає популярність. 3840×2160 пікселів гарантують картинку з відмінною деталізацією.
  • 5К (5120×2160) вважається преміальним форматом.

Тип матриці

Бюджетний TN забезпечує посередню якість яскравості, контрастності та передачі кольорів. Огляд теж не на висоті, серед переваг – невелика вартість та швидкий піксельний відгук.

Універсальним варіантом є матриці типу IPS з непоганими характеристиками по кутам огляду та передачі кольорів. Вартість доволі висока, контрастність недостатня (менше 1:1000, та й час відгуку невеликий.

Матриця VA позбавлена більшості розглянутих недоліків, але вона не дуже гарно відображає півтони.

Нарешті, тип OLED є найкращим на сьогодні варіантом, але такі монітори зустрічаються рідко і вони дуже дорогі.

Кут огляду

Якщо за монітором будуть споглядати одночасно декілька користувачів, кут огляду має значення. В такому випадку вибирайте монітор з максимальними кутами і по горизонталі та по вертикалі.

Інші характеристики

Яскравість залежить від розташування монітору (біля вікна чи в погано освітленому місці) та тих типових завдань, які будуть виконуватися з використанням монітору.

Щодо контрастності, то тут варто покладатися на власні уподобання. Те саме стосується й глибини кольорів, їх охвату та типу поверхні (матової чи глянцевої).

З точки зору впливу на зір має значення частота оновлення, для стандартного використання достатньо 60-75 Гц, геймерам краще більше (аж до 360 Гц). На ці ж цілі розраховані монітори з підсвіткою, фільтрацією синього кольору та функцією корректировки яскравості. 

І не забувайте про роз’єми, щоб не довелось шукати перехідники.