Пральні машини автомати вже давно стали звичними домашніми помічницями. Вони відрізняються високою надійністю та широким функціоналом, а сучасні моделі можуть не тільки відпрати практично будь-які забруднення, але й висушувати білизною. Але кожна господиня дотримується цілого ряду обмежень, пов'язаних з міфами та неперевіреними відомостями, вважаючи, що недотримання їх призводить до поломки прання і доведеться виконувати ремонт пральної машини. У цьому невеликому огляді наші майстри з ремонту пралок розглянуть найчастіші міфи про пральні, а також підтвердимо або спростуємо їх шкоду для прання.
Чи всім міфам про пральні можна довіряти?
Спростовувати повір'я, що в машинці-автоматі живе істота, що викрадає парні елементи одягу (шкарпетки, рукавички або жіночі комплекти) ми не будемо. Таке звірятко дійсно існує і його звуть забудькуватість або неуважність користувача. Щоправда, іноді, при поломках, дрібні речі можуть потрапляти всередину складок манжети і така ситуація є сигналом для виклику майстра сервісцентру. Про правдивість чи хибність інших міфів спробуємо розібратися докладніше.
Необґрунтовані твердження
Спочатку розглянемо найчастіші помилки, яких припускаються користувачі за порадами “корифеїв” пральної справи.
- Чим вище температура в баку, тим якісніше прання. Це твердження відповідає реальності. Прання за високої температури часто пошкоджує речі. Особливо кольорові. Для кожного типу тканини повинна виставлятися певна температура, яка вказана як на бирці одягу, так і в посібнику користувача прання. На ярлику можна знайти інформацію про допустимість віджиму або інтенсивного прання. Якщо бірка на одязі втрачена, щоб не перечитувати інструкцію, можна скористатися одним із встановлених на машинці режимів, що відповідають типу тканини.
- У миючих засобах для дітей менше хімічних компонентів. Часто батьки під час прання дитячих речей використовують лише спеціальні види порошків. Але відмінності за складом у них мінімальні та мало пов'язані з кількістю хімії. Тому при пранні дитячих речей можна сміливо використовувати звичайні склади і, для впевненості, включити опцію додаткового (подвійного) полоскання, щоб вся "підозріла хімія" точно вимилася з волокон тканини.
- У пральну можна засипати будь-який пральний порошок. Це робити заборонено. По-перше, машинні порошки мають більш “слабкий” склад, так як їхня дія посилюється інтенсивністю прання, а по-друге, склади для ручного прання мають підвищене піноутворення, що може стати причиною виходу з ладу одного з вузлів прання.
- Запуск прання з повністю заповненим барабаном може призвести до поломки. Це твердження не відповідає дійсності. Виробники зазвичай передбачають такі варіанти роботи прання, а в деяких модифікаціях є навіть режим половинного або часткового завантаження. Небезпечно перевантажувати барабан. При завантаженні надмірної кількості речей збільшується навантаження на підшипники, що призводить до скорочення їхнього робочого ресурсу. Крім цього в барабані може виникнути неприпустимий дисбаланс, який може призвести до поломок.
- Прання у СМА псує речі. Це не зовсім так. Якщо дотримуватися всіх рекомендацій виробника догляду за ним і виставляти оптимальні режими прання, довговічність речей не залежить від виду прання: ручне або автоматичне. Є ряд тканин, яким справді протипоказане завантаження в пральну автомат. Тому потрібно сортувати речі та закладати в машинку тільки ті з них, які можуть стиратися в автоматичному режимі.
До деяких тверджень не можна ставитися однозначно. Наприклад, до міфу про те, що у вузькі прання не можна завантажувати багато речей. Деякі моделі, за рахунок конструктивних особливостей, можу випрати за один цикл шість, а іноді й більше кілограм білизни, що майже стільки ж, як і машині повнорозмірної.
Під сумнів можна поставити популярну рекламу кошти від накипу Calgon. Це звичайний пом'якшувач води і він допомагає лише на стадіях, коли накип ще не утворився. Якщо нагрівач вже покритий товстим шаром накипу, від цього засобу не буде ніякого користі. Також слід враховувати, що боротися з накипом можна не тільки “заводськими” засобами, а й оцтом, содою чи розчиненим порошком лимонної кислоти. Якщо шар накипу ще не повністю скам'янів, вони допоможуть розчинити його. Завдяки цьому їх часто використовують для профілактичного очищення барабана.
Міфи до яких слід дослухатися
Не всі міфи є хибними. Частина тверджень ґрунтується на реальних фактах. Один із них – про шкоду накипу. Дійсно осад, що осідає на зовнішні поверхні нагрівача, погіршують теплопередачу між спіраллю ТЕНу і водою. Для нагрівання машина починає споживати більше електрики, а згодом нагрівальний елемент надмірно перегрівається та перегорає. У таких випадках доведеться викликати майстра сервісцентру, який швидко усуне поломку і порекомендує ефективні засоби для боротьби з цим явищем.
Оскільки інтенсивність утворення осаду на нагрівачі залежить від складу води, для зменшення "швидкості" осідання домішок слід хоча б пару разів на рік проводити "чищення" прання з рекомендованими виробником прання хімічними компонентами. Це суттєво продовжить термін служби нагрівача.
Також багато господинь радять за допомогою таймера відкладеного запуску відкладати прання на нічний час. Варіант непоганий, але є як плюси, і недоліки такого рішення. До плюсів можна віднести той факт, що в нічний час напруга в електромережі вища і цикл прання може зайняти менше часу (за рахунок швидшого нагрівання води). Також, при використанні багатозонних тарифів електрика вночі дешевша і нічне прання дозволяє економити. До мінусів відносять шум, який видає машинка при віджимі, і вночі, в багатоквартирному будинку сусідам, ваша економія може не сподобатися.
Багато господарок радять при пранні пуховиків закладати в барабан тенісні м'ячі. Часом це справді допомагає, але самі м'ячі не дадуть належного ефекту. Необхідно виставити температуру до 30 градусів та використовувати опцію додаткового полоскання. Віджимання краще не використовувати.