Роли та суші у львові ми замовляємо додому з приводу і без, їмо їх в офісі, а найсміливіші готують самі будинки. Але японці — відомі любителі ритуалів і традицій, і культура поїдання ролів — також досить сувора. Як правильно їдять суші та з чим подавати роли?
Трохи теорії
Спочатку розберемося в термінології японської кухні. Скручені рис та рибу ми називаємо роли та суші. І робимо це абияк. Насправді це дві принципово різні страви — як борщ і борщ, вареники і пельмені.
Суші або сусі - блюдо з білого рису, звареного зі спеціальним оцтом. З нього роблять пресований грудочку, а зверху кладуть морепродукт: вугор, креветку або тунець. Іноді обв'язують тонкою стрічкою із висушеної водорості норі. Але на цьому все.
Рол, або маки — білий рис із начинкою, закручений у рулет за допомогою циновки та листа норі. Його розрізають на 8-12 частин. У складі може бути все, що завгодно:
-риба,
- морепродукти,
- овочі та фрукти.
До речі, ролами блюдо почали називати американці. Японці кажуть «макідзусі».
Хосомаки теж закутані в норі, але вони менші за розміром, і складаються з одного-двох інгредієнтів без вершкового сиру.
Сашими — асорті із сирої риби, нарізаної тонкими шматочками чи слайсами. Їх слід подавати на тарілці з льодом.
Як гарно тримати палички
Японська культура вчить нас всі перелічені страви дерев'яними приладами «хасі». Як це правильно зробити:
- Першу паличку покладіть на середній палець і притисніть основою великої. Ця паличка залишається нерухомо протягом усієї трапези.
- Другу паличку затисніть між вказівним та великим пальцем. У руці вона повинна виявитися трохи вищою, ніж перша. Друга паличка рухлива, саме вона допомагає нам їсти.
- Злегка покрутіть палички на пальцях: знайдіть баланс та зручне положення. Перевірте, що кінці хасі стикаються.
- Перевертайте суші на бік, перш ніж брати їх паличками. Захоплюйте японську їжу так, щоб одна хасі торкалася риби, інша - до рису.
Краще руками
Вживання суші паличками освоїли не всі. Українські відвідувачі японських ресторанів чомусь соромляться попросити вилку, а дарма. Місцеві зовсім не проти. Дивлячись на те, як деякі ламають їхні кулінарні шедеври, кухарі кажуть: краще вже виделкою! А самі японці не проти вгамувати голод і за допомогою рук. Для того, щоб дотриматися правил гігієни, гостям подають осиборі — гарячий рушник на підставці.
Вимити руки без води
Правильна подача осиборі: офіціант виносить його на таці з соєвим соусом та столовими приладами. Ставить перед гостем, а той може використовувати вологий гарячий рушник, щоб протерти руки.