Агресія Росії проти України продовжується. Декілька мільйонів біженців уже залишили країну, рятуючись від бойових дій. Жінки, діти, чоловіки та люди похилого віку, які шукають притулку, можуть розраховувати на допомогу в Польщі, у тому числі в спрощеному порядку. До того ж доступна допомога увкб оон для громадян України.
Яка процедура набуття статусу біженця в Польщі та які переваги набуття статусу біженця? Будь-хто, хто залишає свою країну зі страху перед війною, переслідуванням чи порушенням прав людини, стає біженцем. Статус біженця лише підтверджує цей факт.
Якою є процедура надання статусу біженця в Польщі
Все починається з подання заяви на міжнародний захист, яку приймає Прикордонна служба. У такій заяві мають бути зазначені:
- ім'я та прізвище іноземця;
- останнє місце проживання;
- та місце останньої роботи;
- інформація про військову службу;
- мови, якими володіє біженець;
- та інформація, якою мовою має відбуватися співбесіда з питання надання захисту.
Ви також повинні вказати інформацію про своє здоров'я, про те, чи залишали ви країну протягом останніх п'яти років і чому ви залишили свою рідну країну. Для цього іноземець може долучити до матеріалів справи важливі докази, які б підтверджували, що йому дійсно загрожує небезпека на батьківщині. Актуальну інформацію для Українців, що шукають притулку у Польщі, можна знайти на сайті https://spilnoinpl.org/ або на гарячій лінії платформи «СПІЛЬНО».
Заява та співбесіда
До заяви мають бути додані актуальні фотографії заявника та осіб, до яких належить документ. Заяву можна подати від імені членів сім'ї, наприклад, чоловіка чи дитини. Наданий статус біженця поширюється також на неповнолітню дитину такої особи.
Потім співробітники Прикордонної служби проводять первинну співбесіду, під час якої перевіряють особу біженця та причину виїзду з країни походження. Така розмова має відбуватися мовою, зрозумілою обом сторонам, тому біженцю зобов'язані надати перекладача.
Приймальний пункт
Наступний етап – приймальний пункт, де іноземець отримує необхідну допомогу, проходить медичні огляди, може претендувати на отримання соціальної допомоги. Потім людина прямує у відкритий центр для іноземців, де їй забезпечують проживання, харчування, уроки польської мови та одноразову матеріальну допомогу. Також можливе проживання за межами центру. Потім, біженець отримує невелику допомогу, з якої йому доводиться платити за місце проживання, харчування та вивчення польської мови.