В останні роки джин переживає свій ренесанс, це лікер моменту. Річки нових джинів безперервно виходять і вторгаються в нас, але на перший план виходять найкращі та найвідоміші. Деякі курйози про цей напій можуть зацікавити читача.

Чому джин називають джином

Серед цікавих курйозів перший полягає в тому, що всі знають джин, але не всі знають, чому він завдячує своєю назвою. Ялівець (juniper – джинепер) - це єдиний «інгредієнт», який не може бути відсутнім, щоб дистилят так називався. Тому що джин є дистилятом злаків (зазвичай кукурудзи, пшениці або ячменю), приправлений ялівцем та іншими спеціями, цитрусовими, квітами, ягодами або іншими інгредієнтами, які називаються «ботанічними». Але тільки ялівець за законом повинен бути присутнім у джині, який за тавтологічним визначенням повинен мати смак ягідника.

Серед інших найбільш поширених і важливих рослинних компонентів в історії дистиляції джину знаходяться:

  • насіння коріандру, яке додає пряні ноти;
  • коріння дягиля, яке використовується для балансування ароматів інших рослин і надає ноти землі, дерева та мускусу;
  • цедра цитрусових (присутня не у всіх джинах, а в багатьох престижних продуктах, включаючи Plymouth, одному із найвідоміших на міжнародному рівні; він також присутній в відомому італійському джині Panarea, одному із найкращих джинів, які потрібно спробувати хоча б раз у житті.

Напій без громадянства

Ще один курйоз щодо джина полягає в тому, що це дистилят без громадянства, без істинної національності: на його винахід могли б претендувати голландці, які виробляли його ще у XVII столітті, але він відразу став вироблятися на комерційній основі у всьому світі, з більшим чи меншим успіхом.

Відсутність громадянства це досить нетипова характеристика для спиртних напоїв, які зазвичай сильно вкорінені біля свого походження. З цієї причини виробництво високоякісного джину знаходиться в руках майстра-дистилятора, відповідно до традиції, яка передається, як правило, в сім'ї від батька до сина.

Відмінність за категоріями

Ще один аспект, про який не всі знають, полягає в тому, що існують різні категорії джину в залежності від способу його одержання:

  • Джин. При додаванні ароматизаторів безпосередньо в спирт ректифікований міцністю не менше 96% без повторної перегонки виходить джин, який потім повинен бути розлитий у пляшки із співвідношенням спирту до обсягу не менше ніж 37,5%.
  • Дистильований джин. Його одержують шляхом повторної перегонки спирту-ректифікату 96% разом з ягодами ялівцю та іншими рослинними компонентами. Кінцевий продукт повинен містити не менше 37,5% спирту і перед розливом його можна розбавляти водою або додавати інший спирт-ректифікат. Виходить більш вишуканий продукт, де майстер дистилятора дійсно має значення.
  • Лондон Джин, Bombay Sapphire, Лондонський джин ідентичний дистильованому джину, крім того, що сюди не можна додавати ароматизатори. Незважаючи на назву «Лондон», його можна виробляти у будь-якій точці світу. Рослинні компоненти повинні мацеруватись в основному спирті не більше 24 годин, а потім повторно переганятися за один сеанс. Перегінний куб, який використовується для цієї мети, має бути традиційного типу. Може бути додане формулювання «сухий», що означає додавання максимум 0,1 г/л підсолоджувача.

Прочитати про напій можна на етикетці, якщо продукт дійсно високої якості, як наприклад такі, що продаються в онлайн магазині Vintage. Тут можна знайти навіть справжнісінький лондонський джин, а також багато інших напоїв. В каталозі їх більш ніж 3000. Завжди відвідувачам пропонують гарні знижки та акції. Доставка додому доступна для всіх, хто проживає в деякій точці України.