На будівельному ринку України 2022 рік почався із суттєвого подорожчання будівельних матеріалів, у тому числі й покрівельних. Російсько-українська війна ввійшла в нову фазу, що мало негативні наслідки в економіці України. У цій статті ми розглянемо дві основні категорії покрівельних матеріалів — металочерепицю та профнастил. Чому вони? Тому що виготовляються з однієї сировини — рулонної сталі. Також поговоримо про мансардні вікна і про те, чого чекати від покрівельного ринку у найближчий час.

За першу половину 2022 року ціна на металочерепицю виросла +40%

На початку 2022 року, поки росія не вторглася на значну територію України, ситуація на ринку покрівель була стабільною. У листопаді минулого року Україна, як це робилося зазвичай, уклала контракти на постачання рулонної сталі з усіма трейдерами, головними із яких є три азійські країни — Китай, Індія та Південна Корея. За бухти металу вже були сплачені кошти. На початку 2022 року очікувалася доставка рулонної сталі в українські порти, звідки метал потрапляв на заводи і з нього відкатували металочерепицю.

Однак звична структура логістики порушилася від 24 лютого. росія почала обстріли українських міст, через що Одеса та інші порти закрились. Кораблі, що доставляли морем закуплену Україною рулонну сталь, змушені були прямувати до Туреччини, де зробили перевалочний пункт. Звідти бухти вантажили на автомобільний транспорт і везли на місця призначення сухопутними шляхами.

Що отримали в результаті? Військова агресія з боку росії призвела до подорожчання доставки. Це один із основних факторів, чому ціна на металочерепицю виросла на більш як 40%. Доставка морем дешевша, суходолом — дорожча. До того ж вартість пального підвищилася. До цих факторів додався ріст долара та євро відносно гривні. В результаті металочерепиця порівняно з доковідними місяцями 2020 року злетіла в ціні майже втричі. А попит на неї, як стверджує статистика заводу “Модуль”, упав у три рази. Ринок металочерепиці в Україні рятує те, що жителі деокупованих областей ремонтують пошкоджені окупантами дахи своїх будинків.

Подорожчали мансардні вікна

Мансардні вікна як комплектуючі для покрівель теж виросли в ціні, щоправда, менше у порівнянні з металочерепицею та профнастилом — на 24%. Фактор, що призвів до цього, — дорога доставка. Мансардні вікна транспортуються переважно з Польщі. А в Україні подорожчало пальне, що прямо вплинуло на вартість продукції. До того ж у зв’язку з повномасштабною війною на кордонах ЄС з Україною утворилися значні черги, через що виник дефіцит вікон.

Ще одна причина, чому ціна на мансардні вікна виросла на 24%, — нестабільний курс валют. Станом на серпень ми спостерігаємо ріст долара та євро відносно гривні. Через це вартість вікон росте.

Зросла ціна на профнастил

Профнастил піднявся у ціні через ті ж причини, що й металочерепиця. Доставка рулонної сталі утруднилася, бо порти закриті, а також подорожчала, бо вартість пального підвищилася. Оскільки це основний матеріал для виробництва, то ціна на профнастил виросла на 37%. З місяця в місяць гривня знецінюється на валютному ринку, що теж впливає на вартість покрівельного матеріалу.

Що можемо спрогнозувати, дивлячись на ситуацію, яка склалася? Єдине, що зупинить ріст вартості покрівельних матеріалів, — перемога України у війні з росією. Тоді відкриються порти, і порушена логістична структура відновиться. А на валютному ринку гривня укріпиться відносно долара і євро. Наскільки швидко це станеться — побачимо. А до того часу вірмо в ЗСУ і працюймо далі.