Все більше підприємців роблять тендери Prozorro своїм постійним джерелом доходу. І це не дивно, адже щоденно в системі відбувається декілька тисяч закупівель вартістю від десятків гривень до мільярдів гривень. Завдяки такій великій кількості процедур конкуренція в публічних тендерах складає всього 2,14 (дані за перше півріччя 2021 року), отже кожен постачальник має високі шанси на перемогу. Аби частіше перемагати, варто використовувати всі доступні інструменти:
Проведіть аналіз конкурентів
Перед початком роботи в Prozorro варто провести детальний аналіз своїх конкурентів: дослідити, який предмет закупівлі пропонували, якою була стартова пропозиція учасників та наскільки вони знижували її протягом торгів, на скільки в середньому знижується ціна в закупівлях, що вас цікавлять, і т.д. Вся ця інформація допоможе вам побудувати власну стратегію участі в тендерах. Дізнатися дані можна самостійно з аналітичного модулю, що доступний для всіх зареєстрованих на майданчику СмартТендер постачальників.
Підготуйте правильний пакет документів
Величезну роль в державних закупівлях відіграють документи, які просить надати замовник в тендерній документації. Відсутність хоча б однієї довідки чи підпису, неправильна дата чи термін дії можуть коштувати учаснику перемоги в закупівлі. Декілька порад допоможуть рідше припускатися помилок:
- Випишіть перелік необхідних документів на окремий чек-лист чи у нотатку — так буде зручніше їх підготувати, а потім завантажити.
- Якщо в переліку ви зустріли дискримінаційну умову — зверніться до замовника з вимогою виправити її або подайте скаргу в АМКУ. Але заздалегідь впевніться, що умова дійсно є дискримінаційною і ви об’єктивно не можете надати такий документ.
- Створіть на комп’ютері окрему папку, і зберігайте всі потрібні документи туди.
- Перед завантаженням файлів до своєї тендерної пропозиції на майданчику ще раз перевірте їх наявність по чек-листу, впевніться, що всі вказані в них дати будуть актуальними протягом вашої участі в тендері.
- За необхідності зверніться до юристів (деякі електронні майданчики надають таку послугу). Вони додатково перевірять ваш пакет документів та допоможуть у його підготовці.
Згодом ви побачите, що більшість замовників вимагають схожий пакет документів в межах однієї категорії, і зможете ще на етапі пошуку тендерів підбирати саме ті оголошення, що якнайкраще підходять вам за умовами.
Оскаржуйте вимоги чи рішення замовника
Ви завжди можете оскаржити вимоги замовника чи його рішення щодо вибору переможцем іншого учасника, якщо побачите факт порушення умов проведення закупівлі. Наприклад, предметом оскарження може бути вимога мати власну вимірювальну лабораторію у конкретному місті, або вимога здійснювати поставку без застосування послуг сторонніх служб доставки, або те, що інший учасник застосував УЕП замість КЕП, хоча вимагалось використовувати саме кваліфікований електронний підпис.
Для того, щоб краще розумітися на предметах оскарження, радимо дивитись вебінари юристів SmartTender — вони регулярно проводять аналіз найбільш поширених видів оскаржень, або самостійно слідкувати за практикою АМКУ.