Вода є хімічною сполукою, важливою не тільки для підтримки життєдіяльності організмів, але і для багатьох галузей промисловості. Вона використовується як компонент продукції, а також при здійсненні численних технологічних процесів або транспортуванні теплової енергії. Так само, як питна вода, промислова вода повинна мати ряд відповідних параметрів і одним з них є твердість.

Жорстка вода

Хоча словосполучення "чиста вода" досить поширене, на практиці така речовина зустрічається дуже рідко - переважна більшість доступної нам води містить різні види забруднюючих речовин. Ця категорія включає, серед інших, катіони кальцію та магнію. Вони відповідають за жорсткість води. З цієї причини настільки важливо використовувати фільтри для проточної води. Вода пом’якшується в процесі іонного обміну - катіони вуглецю та магнію замінюються катіонами натрію.

Висока концентрація молекул впливає на властивості води двояко:

  • по-перше, це збільшує її поверхневий натяг, що в свою чергу призводить до того, що вода менше змочує поверхні. З цієї причини жорстка вода менш придатна для миття, оскільки не розчиняє домішки. Ви можете помітити різницю між жорсткою та м’якою водою, наприклад, під час миття посуду - у м’якій воді миючі засоби набагато краще розчиняються і краще піняться, що в кінцевому результаті дає кращі результати миття;
  • по-друге, висока концентрація катіонів кальцію та магнію сприяє випаданню осаду з води, так званого вапняного нальоту, який з часом починає покривати елементи водних установок і приладів. Саме вапняний наліт представляє найсерйознішу проблему з точки зору жорсткості води.

Чому жорсткість води так важлива?

Кожен з вас може бачити накип котла вдома - це білий осад, який осідає, наприклад, в електричному чайникові. Це не шкідливо для здоров’я, не змінює смаку або запаху води, але все ж є небажаним явищем. Тому що це обмежує теплопровідність елементів, на яких він осідає. Це означає, що вам потрібно набагато більше енергії, ніж зазвичай, щоб підвищити температуру води в установці. В свою чергу, це спричиняє не тільки збільшенню собівартості продукції, але також може сприяти прискореному руйнуванню частин установки, що є наслідком надмірного підвищення температури.

Крім того, жорстка вода менш придатна для всіх процедур очищення - щоб зменшити її поверхневий натяг, потрібно використовувати більше миючих засобів.