Вогнетривка цегла зазвичай буває білою або світло-бежевою з вкрапленнями коричневого кольору. З неї будують кам'яні конструкції, які використовують при високих температурах. До таких конструкцій відносяться димарі і печі для промисловості. В даний час вогнетривку цеглу виробляють практично всі великі підприємства, які займаються виготовленням будматеріалів.

Щоб при випалюванні вогнетривка цегла не вкрилася тріщинами, в розчин для її виготовлення додається глина. Технологія виготовлення цегли вогнетривкої складна. Вона проводиться з тугоплавкої глини (близько 70 відсотків суміші) і графіту, оксидів кремнію і алюмінію, великих кварцових зерен та коксу за допомогою випалу з температурою 1300-1400 °C.

Існують стандартні розміри вогнетривкої цегли: 2,28 см х 1,15 см х 6,4 см.

Види цегли вогнетривкої

За формою вогнестійка цегла може бути прямою, трапецеїдальною та кленовою. Розрізняють 4 види вогнетривкої цегли:

  • Шамотна, або, як її ще називають, глиноземна цегла. Вона стійка до температурних перепадів і легко проводиться.
  • Кварцова цегла. Виготовляється з чистого кварцу.
  • Вуглецева цегла. Складається з графіту або пресового коксу.
  • Основна цегла.

Вибір типу вогнетривкої цегли обумовлюється не тільки її температурною стійкістю, але і хімічними особливостями речовини розжарювання, а також властивостями палива або золи.

Цегла з кварцу використовується там, де печі стикаються тільки з металами або вогнем. Така цегла нестійка до контактів з вапном, лугами, оксидами заліза. Традиційно її застосовують для виготовлення з'єднань відбивних печей (камінів). За своєю структурою від звичайного цегли вона відрізняється однорідністю і не містить порожнин.

Набагато більше глини містять в собі глиноземні цеглини. Вони чинять опір дії лугів краще, ніж кварцові цеглини. Також глиноземні цеглини більш стійкі до температурних перепадів.

Найбільшу поширеність мають шамотні цеглини, оскільки вони дуже легко виготовляються.

Основний тип цегли застосовується в металургії. Вибрати цеглу можна на сторінці UA Beton.

Шамотна цегла

Для побутових цілей краще використовувати шамотну цеглу, яка містить маркування у вигляді великої літери «Ш».

Великого поширення шамотна цегла придбала через простоту виготовлення та дуже високу вогнетривкість. Таку цеглу можна з легкістю визначити за зовнішнім виглядом: віна, як правило, пісочного кольору і має особливу зернисту структуру. Позначення в марках шамотної цегли визначають його розміри.

Крім прямих, виготовляються і інші форми цеглин. Вони можуть бути клиноподібними. Такі цегли використовують при кладці напівкруглих арок та різних зводів.