Що таке апостиль, і в яких випадках він необхідний?

Якщо ви плануєте виїзд за кордон з метою подальшого працевлаштування, навчання або постійного проживання, а також в ряді інших випадків, можна стверджувати з великою часткою ймовірності, що вам буде потрібно пройти процедуру легалізації документів. Інакше за кордоном вони не матимуть ніякої юридичної ваги.

Апостиль — це спеціальний штамп відповідної установи або організації. Це один з найпоширеніших способів підтвердження автентичності ваших документів і їхньої легалізації для подальшого використання на території іноземної держави.

На які документи потрібен апостиль і де його проставити? Постараємося відповісти на такі та інші важливі при виїзді за кордон питання в цій статті.

На які документи потрібен апостиль?

Апостилюванню підлягає цілий ряд документів, а саме:

 • документи про освіту. Це атестати, дипломи, свідоцтва, сертифікати, що підтверджують ваш освітній рівень;
 • документи, видані органами юстиції та відділами РАЦС (свідоцтва про укладення та розірвання шлюбу; про народження і смерть і т.п.);
 • документи, отримані у нотаріуса (довіреності, заяви та ін.).

Наведемо як приклад ряд випадків, в яких апостилювання — обов’язкове. Чи потрібен апостиль на свідоцтво про народження? Однозначно так! Свідоцтво про народження з апостилем буде юридично дійсним на території будь-якої держави. А без цього основоположного документа претендувати на будь-що вам буде складно.

Чи потрібен апостиль на свідоцтво про шлюб? Так. Якщо за кордоном вам буде необхідно пред’являти цей документ, заздалегідь подумайте про його легалізацію, щоб потім не ініціювати цю процедуру, перебуваючи в іншій державі. Зробити це буде набагато складніше, а в разі відсутності довіреної особи — практично неможливо.

Проставити апостиль на диплом про освіту також необхідно (зробити це можна в Міністерстві освіти країни, що видала документ). Інакше, навіть при наявності червоного диплома, за кордоном ви не зможете довести, що є кваліфікованим фахівцем у певній галузі і претендувати на престижну роботу і відповідний рівень оплати праці.

Чи потрібен апостиль на довіреність? Так, апостилювання, як уже було згадано вище, потребують всі документи, складені нотаріусом.

Оригінали або копії?

Найбільш часто зустрічається питання: куди проставляється штамп — на оригінали документів або на копії? Згідно з нормами міжнародного права, легалізувати можна і те, і інше. Але є нюанси. Наприклад, згідно з російськими законами, будь-які позначки в оригіналі паспорта громадянина РФ автоматично роблять його недійсним. Тому в даному випадку апостилюванню підлягає тільки засвідчена копія.

Розберемося детальніше. В яких випадках апостиль проставляється на оригіналах? Якщо це:

 • документи про освіту,
 • нотаріальні документи,
 • довіреності,
 • заяви,
 • документи, видані державними органами (податкова інспекція, МВС, міграційні служби),
 • медичні довідки.

В яких випадках апостилюванню підлягають копії? У випадках, якщо це документи:

 • отримані в дипломатичних відомствах;
 • що мають відношення до комерційних або митних операцій;
 • отримані на території колишнього СРСР.

У цих випадках необхідно отримати дублікат документа, засвідчити його у нотаріуса і вже потім проставити апостиль. Про те, чи потрібно проставлення апостилю на конкретний документ, слід заздалегідь дізнатися в консульстві. Якщо ви сумніваєтеся в необхідності цієї процедури, а консультацію отримати немає можливості, все ж варто перестрахуватися і на всякий випадок пройти цю процедуру.

Де можна проставити апостиль? Зробити це можна як самостійно у відповідних державних установах, так і за допомогою компаній-посередників, які надають послуги подібного роду.

Правом проставлення апостилю наділені:

 • Міністерство юстиції (штамп апостилю тут можна поставити на всі документи, видані РАЦСами, а також на нотаріальні документи);
 • Міністерство освіти і науки (всі документи про освіту);
 • МЗС (у всіх інших випадках: документи, видані медичними установами, органами внутрішніх справ і т.п.).

Якщо ви плануєте виїзд за кордон, у нашому бюро ви можете замовити не тільки послугу перекладу документів, а й апостилювання. Ми надаємо послугу «під ключ»: наші клієнти отримують документи в тому вигляді, в якому вони будуть потрібні для пред’явлення у відповідні інстанції за кордоном. Звертаємо вашу увагу, що процедури проводяться в наступному порядку: спочатку необхідно зробити переклад документа, а вже потім нотаріально засвідчити його (в разі необхідності) і проставити апостиль.