Більшість людських звичок закладається ще в дитинстві. Наприклад, звичка стежити за собою, зарядка, особливості харчування, розпорядок дня. Повторюючи кожен день однакові дії, ми не ставимо собі питання: навіщо ми це робимо? Відсутність бажання вчитися - результат того, що з раннього віку дитині не прищепили звичку до активної інтелектуальної роботи, навчання, розвитку. І ось, зіткнувшись з труднощами в навчанні, необхідністю щодня рано вставати, по кілька годин сидіти за партою, робити уроки, малюки починають задаватися питанням - навіщо? При всій своїй допитливості вони втрачають інтерес до навчання вже в початковій школі, а багато - ще раніше.
Як пробудити бажання вчитися у дошкільника? Розвиток звички розвиватися
Навчання - це цікаво і весело. Ось з якою установкою повинні рости майбутні школярі. Дошкільний розвиток дитини має будуватися навколо цієї установки. Відповідно, дорослі повинні зробити так, щоб у крихти з'явилося бажання вчитися. Для цього:
- Дитину потрібно зацікавити, захопити, а займатися з малюком потрібно тільки в ігровій формі;
- Проводити уроки тільки тоді, коли учень налаштований на навчання і не довше, ніж він може займатися однією справою;
- Пізнавальна діяльність малюка повинна бути різноманітною, що дозволяє розвиватися різнобічно, максимально розширює дитячий розум, кругозір;
- Велику увагу потрібно приділяти самостійній діяльності дитини;
- Важливо привчати малюка до дисципліни, відповідальності;
- Створити умови для придбання соціальних навичок (важливо, щоб малюк якомога більше спілкувався з однолітками і дорослими людьми різних професій і поглядів на життя).
Чому немає бажання вчитися у школяра? Як правильно вчити дітей?
Навчаючи дітей, батьки, переважно, концентруються на тому, щоб дати їм максимум корисних знань. Якщо учневі важко, він не хоче займатися, в хід йдуть вмовляння, строгі нотації, іноді і більш жорсткі заходи. Якщо у дитини немає бажання вчитися, швидше за все, дорослі допустили ряд помилок:
- Критика, осуд, покарання;
- Приведення в приклад інших дітей або себе в дитячому віці;
- Вибір занять без урахування інтересів і думки дитини;
- Завищені вимоги і відповідні їм навантаження;
- Ігнорування дитячих проблем в школі;
- Обмеження свободи дій, коли учень сам проявляє ініціативу.
Велику користь принесе учневі батьківська підтримка, схвалення нових захоплень, методичне, ненав'язливе привчання до режиму, планування. Безсумнівно, полегшить навчання здатність ставити перед собою цілі, долати труднощі. Дитина не повинна боятися помилок, тому необхідно пояснювати їх важливість на шляху до правильного рішення задач, робити акцент на успіхах.
Найкраще, коли батьки і педагог мають загальну стратегію мотивації і розвитку інтелекту у школяра.
Як повернути бажання вчитися школяреві? Розвиваючі курси для дітей
Навіть за умови правильного вибору методики не можна чекати від школяра постійного бажання вчитися. Завжди будуть періоди великого натхнення і моменти, коли у малюка опускаються руки. Але ми маємо можливість допомогти йому виходити з важких ситуацій. Для цього потрібно мотивувати маленького учня, а саме - сформувати особисті установки на успіх, які не залежатимуть від зовнішніх чинників. Внутрішній стимул до скоєння навчальних подвигів у школярів формується, коли вони благополучно справляються зі складними завданнями. Успіх провокує сплеск позитивних емоцій, спонукає малюка ставити нові рекорди.
За таким принципом працює методика для дітей 5-11 років в Школі ментальної арифметики Соробан®. Крім того, що вона гармонійно розвиває дитячий розум, тренує пам'ять, мислення, навички самостійного вирішення завдань, також розвиває звичку мозку виконувати свої завдання з високим ККД, відкриваючи нові вікна можливостей для своїх студентів. Щоб вчитися, потрібно бажання. Школа Соробан® (Україна) привчає дітей завжди бажати більшого і реалізовувати свої цілі.