Дельфіни на озброєнні української армії

Близько року тому Україна відновила спецпрограму підготовки морських тварин в інтересах Військово-морських сил країни, у тому числі бойових дельфінів.

Доволі цікаву новину про дельфінів можна було прочитати на багатьох сайтах в інтернеті близько року тому. Думаю, багатьох людей такий факт зацікавив, в тому числі і мене.

Як стало відомо, ця програма підготовки дельфінів у військових цілях, по суті, ніколи не припинялася, але і не афішувалася.

Дельфінів для потреб радянського ВМФ готували в Севастополі з 1973 року. Спеціально підготовлені тварини знаходили зброю і військову техніку на дні моря, могли атакувати бойових плавців і кораблі супротивника із закріпленими на голові зброєю та вибухівкою. Такі собі "морські камікадзе"… Також, в 1990-ті роки, деяких дельфінів використовували в медичних цілях для лікування дітей-інвалідів, що дозволило заробляти кошти для утримання тварин.

Наразі, у державному океанаріумі України в Севастополі готують десять дельфінів-афалін для виконання спецзавдань військового флоту України, регулярно в акваторії Севастополя українські військові проводять тренування тварин по пошуку предметів на дні моря. Тварин також тренують по бойовій програмі атак на підводних диверсантів і кораблів. Для цього на голові дельфіна кріпиться або ніж, або пістолет.

Також, як відомо, українські бойові ссавці охоронятимуть і кораблі Чорноморського флоту Росії. Біля берегів Севастополя знаходяться не тільки Військово-морські сили України, але також і Чорноморський флот РФ, тому використання дельфінів в цій акваторії вигідно, в тому числі, і Росії. А от інформації про те, чи існують російські програми використання дельфінів у військових цілях, немає. Але фахівці впевнені, що в Росії немає такого виду бойової підготовки, та в майбутньому планують взяти ці методи на  озброєння і вписати їх фінансування в держпрограму озброєння до 2020 року.

На сьогоднішній день у світі офіційно існують тільки два центри підготовки бойових дельфінів — це база Сан-Дієго (США) і Севастополь.

У СРСР програми тренування дельфінів з'явилися в 1973 році, а в армії США ці тварини служать останні 50 років. Однак, у Радянському Союзі тренували у військових цілях не тільки дельфінів, але ще і тюленів, морських левів і косаток.

Ініціатором і натхненником створення радянського океанаріуму був Головнокомандувач ВМФ, Адмірал Флоту Радянського Союзу Сергій Георгійович Горшков. Влітку 1965 була створена Науково-дослідна експериментальна база ВМФ. 24 лютого 1966 затверджено її штат. У ті часи вона значилася як секретна "військова частина 13132-К" або "Майдан-чик 75". Будівництвом керував капітан 1 рангу В. А. Калганов, він же став і першим його начальником. До роботи в океанаріум були залуче- ні провідні наукові кадри країни в галузі біології: член-кореспондент АН СРСР академік В. Є. Соколов,  Л. Г. Воронін, професори Л. В. Крушинський, Г. Б. Агарков та В. М. Ахутіна. Діяльність океанаріуму як режимного об'єкту МО не афішувалася і за десятиліття обросла масою домислів. Проіснував до 1987 року. У 1992 р. океанаріум було передано Україні. Зараз це досить популярний екскурсійний об'єкт, який називається "Науково-дослідний центр "Державний океанаріум України" (НДЦ подвійного підпорядкування — МО і Національної академії наук України), що значною мірою втратив дослідницькі функції. Після розпаду СРСР практично всі тварини, разом з ведучим тренером (капітаном 1 рангу Б. А. Журід) і унікальним обладнанням, були вивезені до Ірану (Іранський науковий центр  із вивчення проблем Перської затоки, Середземного і Чорного морів) для продовження науково-військових досліджень.

Дельфінів-афалін американські військові використовували під час військової операції в Іраку: 9 тварин відшукали 100 мін у водних просторах порту Умм-Каср. Один із підрозділів морських ссавців Флоту США охороняє акваторію військово-морської бази Кінгс-Бей у штаті Джорджія.

Дельфіни української армії також можуть вести розвідку — відслідковувати ворожі об'єкти і фіксувати їх на камери. В разі необхідності дельфіни  можуть навіть атакувати і знищувати диверсантів. Зрозуміло, використання таких "солдатів" викликає побоювання у захисників тварин, але військові запевняють, що робити з дельфінів "камікадзе" і ризикувати ними без крайньої потреби ніхто не збирається. У більшості випадків у задачу хвостатих "спецназівців" входить тільки виявлення координат потенційних цілей.

До речі, в березні цього року, в інтернеті можна було прочитати чимало новин про нібито втечу трьох дельфінів під час тренування. Як завіряють військові, це все брехня і груба провокація. Адже, станом на 12 березня 2013 року, усі тварини, які перебувають у штаті Науково-дослідного центру Збройних Сил України "Державний океанаріум" (а це шість дельфінів та один сивуч), знаходяться у своїх вольєрах та у зимовому басейні. Варто наголосити, що Науково-дослідний центр Збройних Сил України "Державний океанаріум" не вперше стає об'єктом прискіпливої уваги з боку масмедіа. Зважаючи на це, Департамент преси та інформації Міністерства оборони України закликає журналістів використовувати виключно перевірену інформацію з офіційних джерел.

Сподіваємося, що запевнення військових правдиві щодо того, що дельфінів використовуватимуть у бою лише, коли вони будуть вкрай необхідними. Взагалі, якщо порушувати цю тему, то я проти використання тварин у воєнних цілях. Набагато приємніше спостерігати за веселими іграми цих дружніх та миролюбних тварин, плавати поруч з ними, пригощати смачною рибкою, адже вони завжди довірливо посміхаються, а їхній характер та поведінка неодноразово доводили щире ставлення до людей.