У Полтаві волонтери із Туреччини та Італії діляться досвідом сортування сміття

У зв’язку з підготовкою до акції “World Cleanup Day” до Полтави приїхали волонтери з Туреччини та Італії, щоб допомогти з організацією заходу та поділитися своїм досвідом роздільного збору сміття.

Туреччина займає третє місце як найбільший виробник побутових та комерційних відходів у Європі. Найбільша проблема пов'язана з відкритими звалищами, де сміття просто залишається гнити. Це потенційні джерела займистих біогазів, токсичних відходів та мікробних захворювань.

Механізм сортування сміття у Туреччині

Міністерство навколишнього середовища та лісового господарства Туреччини має фундаментальний Національний план дій щодо стратегії переробки, який включає в себе важливі моменти, які б хотіли досягнути до 2023 року. Мета – пошук шляхів вирішення проблем переробки та досягнення стійкої та ефективної системи переробки в Туреччині.

Також Туреччина підтримує європейські стандарти та має кілька спеціалізованих компаній, які переробляють сміття. Основні етапи з утилізації: збирання відходів муніципальною адміністрацією, сортування матеріалу за типом та відправлення до спеціалізованих компаній для переробки.

Мер’єм Еркоч, волонтерка з Туреччини, розповідає, що зазвичай сортуванням сміття займаються підприємства, але в деяких найбільш відвідуваних місцях знаходяться контейнери для роздільного збору сміття:

– В Туреччині вдома сортування не поширено, але все ж таки батарейки викидаємо окремо.

Також каже, що у них є як екологічно свідомі люди, так і їх протилежність. На вулиці багато звичайних контейнерів, однак є люди, які лінуються пройти декілька кроків до нього. Існує багато волонтерських проектів, які розповідають людям про навколишнє середовище та переробку сміття:

– Я теж беру участь у таких проектах, оскільки вважаю, що командна робота ефективніша.

В Італії сортування сміття здійснюється по всій країні, але кожна область має свої відмінності. На півночі країни переробляється 64% сировини, у центральній частині – 45,7%, на півдні – лише 31,3%.

(Даніель Роккі на Макухівському сміттєзвалищі)

Даніель Роккі, волонтер з Італії, розповідає, що сміття більше не збирається на вулицях, замість цього використовують метод «від дверей до дверей»:

– Для мешканців мого міста стало звичкою утилізувати відходи правильно. Спеціальні екооператори приїздять до будівель і забирають вже відсортовані мешканцями відходи.

Даніель доповнює, що теоретично, якщо полісмен бачить когось, хто кидає сміття на вулиці, він повинен його оштрафувати, але, на жаль, цього не трапляється. І тому деякі люди викидають сміття на вулиці.

Головні техніки, які застосовуються в Італії – “екологічний острів” та “компостинг”. На утилізацію йде близько 5% відходів. Також щороку 433 тисячі тонн сміття експортується до Угорщини та Туреччини.

Ще однією проблемою є нелегальні сміттєзвалища, які головним чином зосереджені на південній території. За останні роки було викрито багато нелегальних підземних сміттєзвалищ. У зв’язку із загрозою, яку вони несуть, їх було названо «terra dei fuochi» (дослівно з італійської – «земля пожеж»).

Волонтер каже, що сортує відходи і вдома, і за кордоном:

– Я роблю це, бо розумію, що екологічно правильні дії є основою фундаменту щасливого майбутнього для мене, моїх дітей і всієї планети.

Мер’єм вірить, що несвідоме споживання та неповні заходи із запобігання забрудненню навколишнього середовища знищують нашу планету:

– Нам потрібно відкинути наш егоїзм і подумати про наступне покоління: про дітей та онуків. Для цього треба працювати разом і заохочувати людей стати більш екологічно свідомими. Моя мрія здійсниться завдяки World Cleanup Day і рада бути частиною цього проекту.

Нагадуємо, що 15 вересня о 10:00 акція World Cleanup Day (Всесвітній день прибирання). В найбільшій світовій акції в історії земної кулі громадяни більш ніж 150 країн об’єднають свої зусилля по вирішенню однієї з найбільш важливих проблем навколишнього середовища – проблеми неправильного поводження з відходами.

Якщо Ви готові стати частиною команди по World Cleanup Day у Полтаві чи області, чекаємо Вашого дзвінка (050) 809-01-00.

Валентина Камінська