Чого Полтавські лікарні потребують більше: ліків чи комунальних послуг?

Пріоритетом закупівель для міських лікарень Полтави у 2014 році стали не ліки, не медичне обладнання чи вироби, а комунальні послуги.

Такий висновок можна зробити, вивчивши звіти за результатами здійснених закупівель, а також звіти про укладені договори між лікарнями і постачальниками.

Недофінансування бюджету галузі охорони здоров’я, безперечно, впливає на стан здоров’я населення. Ті труднощі, з якими стикається медицина останнім часом, потребують відповідного реагування. Звичайно, керівництво не в змозі знайти універсальне вирішення всіх проблем одразу, але намагання розібратися у проблемі та реагувати на ситуацію відповідним чином вже є кроком до порятунку ситуації. У цьому контексті необхідна допомога і громадського сектору. Щоб розібратися та зрозуміти ситуацію та сприяти аналізу пріоритетів економічної складової медичної галузі, «Інститут аналітики та адвокації» проаналізував державні закупівлі у сфері охорони здоров’я.

Ознайомившись з десятком звітів Полтавських обласних та міських лікарень, експерти IAA встановили, які пріоритети мають медичні заклади. Більше того: аналітики вивели відсоток бюджетних коштів, які ідуть на дуже важливі напрямки витрати лікарень.

Зокрема, згідно звітів за результатами здійснених закупівель, а також звітів про укладення договорів, у 2014 році міські лікарні замовили комунальних послуг більш ніж на 17 мільйонів гривень. Це, між іншим, становить понад 80% усіх коштів, витрачених міськими медзакладами за результатами проведення процедур закупівель за 2014 рік.

Які ще напрямки отримали фінансування з держбюджету? Це товари господарського призначення (наприклад, сюди входять засоби для дезінфекції, меблі, ковдри) та паливо — майже 600 тисяч гривень (2,8%), а також — медикаменти, фармацевтика, медобладнання. На лікарняні засоби витратили понад 3,3 мільйони гривень — у п’ять разів менше, ніж на комунальні послуги.

Наприклад, у 2014 році лише 4 із 7 міських лікарень закуповували медикаменти (в цілому 7 закупівель), лише 1 — медичні вироби на зразок шприців чи катетерів (2 закупівлі), 4 медичних заклади купували обладнання (7 закупівель). У той же час усі міські лікарні (що природно) закуповували комунальні послуги. Однак для порівняння: таких закупівель у 2014 році було аж 25.

Чи значить це, що у більшості лікарень залишився запас ліків, шприців та бинтів з попереднього року? Або ж пацієнтам доводиться самотужки купувати їх?

У лікарнях області ситуація виглядає інакше. Зокрема, більша частина закупівель стосується саме медикаментів та медобладнання — 39 мільйонів гривень (65%). На комунальні послуги у Полтавській області (крім полтавських міських лікарень) уклали угоди на 14 мільйонів гривень — трохи більше 24% бюджетних коштів. І, нарешті, в середньому по 2-2,3 мільйони гривень на господарські товари, харчування та інші витрати (ремонт, прибирання тощо).

Власне кажучи, саме за рахунок більш ефективного використання бюджету, спрямованого саме на охорону здоров’я українців, пріоритети закупівель в області загалом виглядають більш-менш логічно. Зокрема, трохи більше половини об’ємів бюджетних витрат за результатами процедур закупівель спрямовуються на ліки та обладнання, майже 40% — на комунальні послуги.

Порівняння напрямків використання коштів
Об'єми бюджетних витрат ЗОЗ м. Полтава
Об'єми бюджетних витрат ЗОЗ Полтавської області

Катя Кролевська, «Інститут аналітики та адвокації»

87 просмотров в июле
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Отзывы и комментарии

Написать отзыв
Написать комментарий

Отзыв - это мнение или оценка людей, которые хотят передать опыт или впечатления другим пользователями нашего сайта с обязательной аргументацией оставленного отзыва.
 
Ваш отзыв поможет многим принять правильное решение

. Пожалуйста, используйте форму отзывов для оценок и рецензий, для вопросов и обсуждений - используйте форму комментариев, а не отзывов

Не допускается: использование ненормативной лексики, угроз или оскорблений; непосредственное сравнение с другими конкурирующими компаниями; безосновательные заявления, оскорбляющие деятельность компании и/или ее услуги; размещение ссылок на сторонние интернет-ресурсы; реклама и самореклама.

Введите email:
Ваш e-mail не будет показываться на сайте
или Авторизуйтесь , для написания отзыва
Отзыв:
Загрузить фото:
Выбрать

Комментарии предназначены для общения, обсуждения и выяснения интересующих вопросов