• Головна
  • «Сліпий музикант»: чи може людина з інвалідністю бути щасливою?
16:33, 18 березня 2018 р.

«Сліпий музикант»: чи може людина з інвалідністю бути щасливою?

Дитина з фізичними вадами, недоліками органів чуттів: яка доля чекає на неї? Як допомогти їй гідно сприйняти свою «особливість», зростити таланти та не зламатися від відчуття того, що «ти не такий, як інші?». Як навчити здорових дітей бути толерантними, не ганьбити, не насміхатися над фізичними вадами однолітків, не цькувати «ботанів», а навпаки, бачити красу людини внутрішнім зором? Шлях до такого сприйняття знайшли у Полтавському літературно-меморіальному музеї ім.. В. Г. Короленка, розробивши тренінг для школярів за мотивами психологічного етюду «Сліпий музикант».  

«Сліпий музикант»: чи може людина з інвалідністю бути щасливою? , фото-1

«Людина створена для щастя, як птах для польоту» - письменник Володимир Короленко щиро вірив у це, переконував своїх сучасників, й своїх читачів, що це істина. Герой твору В.Г. Короленка «Сліпий музикант» Петро Попельський пройшов усі етапи розвитку особистості: від глибокого дитячого горя до прийняття своєї сліпоти й абсолютної духовної гармонії та щастя. Цей шлях дуже складний і пролягає з темряви до світла: світла духовного, Божественного. 

«Сліпий музикант»: чи може людина з інвалідністю бути щасливою? , фото-2

«Вперше за часів незалежності діти почали вивчати творчість Короленка у 2015році. Це була повість "Сліпий музикант», яку письменник назвав психологічним етюдом. Книгу ввели у шкільну програму для шостого класу, до речі, завдяки викладачам кафедри зарубіжної літератури Полтавського педуніверситету, зокрема подяка Ользі Ніколенко. Якби не вона, то книгу досі б не читали. А ми, в музеї, щоб допомогти дітям сприйняти непростий для їхнього віку твір, вирішили створити особливу технологію, яку вперше презентували також у 2015 р. У книзі дуже багато аспектів для розгляду, але я зосередилася на тому, що найближче для сприйняття підлітків - психології, пошуку власного"я", спроби самопізнання», - ділиться автор ідеї та розробник тренінгу, науковий співробітник музею ім.. В. Г. Короленка Людмила Вітенко.

«Сліпий музикант»: чи може людина з інвалідністю бути щасливою? , фото-3

Цього року в музеї новий сезон проекту «Сліпий музикант» – психологічний етюд В.Г.Короленка» розпочався незвичайним експериментом. Першими відвідувачами стали учні Полтавського вищого міжрегіонального професійного училища, які мають вади слуху (глухі та слабочуючі). Через глибокий аналіз повісті «Сліпий музикант» особливі гості намагалися зрозуміти проблеми сліпої людини: її прагнення, переживання, можливі досягнення. Учасники щиро і емоційно спілкувалися з ведучими та разом створювали групові аплікації, які точно співпадали з настроєм сліпого хлопчика на різних етапах його духовного зростання. В результаті тренінгу особливі гості самі прийшли до висновку, що будь-яка людина має можливість бути щасливою і ніякі обставини не можуть цьому стати на заваді.

«Сліпий музикант»: чи може людина з інвалідністю бути щасливою? , фото-4

«Щороку від лютого до березня у музеї проводимо близько 10 інтерактивних екскурсій з тренінгом. Така форма, вважаю, допомагає відійти від формалізації освіти: діти, які були у нас на екскурсії, «Сліпого музиканта» відчули, прожили, а не просто «пройшли». В реалізації допомагають  Юлія Сухопарова, Альона Плахтій, Олеся Головко», - розповідає Людмила Вітенко.

«Сліпий музикант»: чи може людина з інвалідністю бути щасливою? , фото-5

Окрім тренінгу, на якому у кілька етапів, загорнутих у відповідне музичне обрамлення і читання уривків з твору діти складають свій емоційний портрет спочатку хлопчика Петруся, далі - закоханого юнака Петра і вже на сам кінець, загартовану й вільну від образ особистість дорослої людини – Петра Попельського, на відвідувачів чекає й театралізована екскурсія меморіальною частиною. Від самого початку – повне занурення в темряву. 

«Відчуття, наче втрачаєш землю під ногами. Невпевнені рухи, незграбні кроки, потреба якомога швидше знайти світло й вхопитися за якусь опору», -  діляться враженнями школярі 6-І класу, Полтавської гімназії № 32, котрі днями потрапили на екскурсію. 

«Сліпий музикант»: чи може людина з інвалідністю бути щасливою? , фото-6

 «Дитинство для нього – важкий час. Суцільна темрява. Мені було моторошно те читати та підбирати такі кольори, які б відповідали його відчуттям», - ділиться Максим Іванов. Саме він читав уривок твору, у якому описано момент знайомства Петрика з Евеліною – його другом, та пізніше, коханою.

«Сліпий музикант»: чи може людина з інвалідністю бути щасливою? , фото-7

Горе, пристрасть, любов, пошук себе, духовна єдність, дорослішання, становлення особистості, шлях від суцільної темряви до світла – усе те пережили школярі разом з Петром Попельським. Пізніше, вже на подвір’ї музею, діти кажуть:

«Ми якраз сьогодні на зарубіжній літературі почали вивчати «Сліпого музиканта». До того ж – готувалися до екскурсії, прочитали його самостійно. Але досить важко було розбиратися в усьому. Цей урок-тренінг дуже зрозумілий. Тепер точно зможемо дати характеристику образу головного героя. І точно є над чим подумати».  

«Сліпий музикант»: чи може людина з інвалідністю бути щасливою? , фото-8

Відчули концепцію і дорослі, котрі супроводжували клас на екскурсію. 

«Як на мене то не тільки «Сліпий музикант» як твір Короленка, то занурення глибоко в себе, пізнання того, чого ти вартий у стосунках з іншими людьми, «програвання» своєї поведінки, якщо, раптом, тобі доведеться опинитися на місці Евеліни. Це дуже важливо — навчити дітей бачити душею. Цього не дають у школі, на уроці», - каже мама одного з учнів 6-І, Марина Ромась. 

«Сліпий музикант»: чи може людина з інвалідністю бути щасливою? , фото-9

Цю думку розділяє й класний керівник, Валентина Папудько. Бо ж дитяча жорстокість з кожним роком прогресує, й такі методи дозволяють без тиску, примусу змусити дітей замислитися над своїм ставленням до однолітків в окулярах, чи з іншими природними вадами. 

Тренінги в музеї ще тривають, сезон не завершено. Ви ще можете встигнути відчути короленківського «Сліпого музиканта» на собі. 

Ольга Гладченко 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Діти #тренінг #Полтава #навчання
Оголошення
live comments feed...