• Головна
  • Амброзія квітує й усе більше дошкуляє
17:00, 27 липня 2012 р.

Амброзія квітує й усе більше дошкуляє

Уже кілька років у літній період спеціалісти Державної інспекції з карантину рослин у Полтавській області стурбовані ситуацією, яка пов’язана з активним ростом та поширенням небезпечного для здоров’я людей карантинного бур’яну амброзії полинолистої.

Більшість людей її добре знає. За зовнішнім виглядом у молодому віці вона нагадує чорнобривці, а на початку цвітіння – полин звичайний. За сприятливих умов рослина досягає 2–2,5 метра у висоту, а її коріння заглиблюється до 4 метрів.

Через людську безпечність і недбалість цей бур’ян засмічує подвір’я та вулиці, присадибні ділянки, сади, парки, пустирі, узбіччя доріг, залізничні колії, береги річок та ставків, полезахисні смуги. На полях забур’янює практично всі сільськогосподарські культури й угіддя, а найбільше культури пізніх строків дозрівання – соняшник, кукурудзу, сорго, овочеві, багаторічні та однорічні кормові трави, луки й пасовища, а також великі площі необроблених земель. 

У даний час державні інспектори з карантину рослин вживають усіх можливих заходів для локалізації та ліквідації амброзії. Проводяться лекції та бесіди, друкуються статті в місцевих і обласних газетах, йдуть передачі на телебаченні, розповсюджуються серед населення листівки. Робляться попередження, на окремих громадян за порушення карантинного законодавства накладаються адміністративні стягнення. Лише за І півріччя 2012 року адмінстягнення застосовано до 284 осіб на загальну суму 458 тис. гривень. Певні зрушення є, але вони ще недостатні.

Наближається найнебезпечніший період, коли амброзія полинолиста розпочинає цвітіння. А це друга половина серпня й вересень. При цвітінні утворюється величезна кількість пилку й насіння. Квітковий пилок є дуже небезпечним і шкідливим для людини, при вдиханні викликає алергічне захворювання – амброзійний поліноз. Хвороба протікає у вигляді різко вираженого риніту, кон’юнктивіту, бронхіальної астми, мігрені, кропивниці та супроводжується значним знесиленням організму. Лікування алергії, спричиненої пилком амброзії, тривале й тяжке.

Найефективнішим засобом боротьби є повне знищення рослин шляхом виривання з корінням, дискування, перекопування або використання гербіцидів. Нині на полях, де вирощують сільськогосподарські культури, амброзія менш поширена, оскільки тут використовується широкий спектр ліквідаційних заходів – механічні, хімічні, агротехнічні. На жаль, їх не можна застосувати в усіх сільських та міських населених пунктах.

Державна інспекція з карантину рослин отримує безліч телефонних дзвінків та листів-скарг про поширення амброзії полинолистої. І всі нарікання справедливі. Кожне з цих звернень не залишається поза увагою. Але 20 інспекторів служби не в змозі проконтролювати кожну земельну ділянку. У даний час усі землі в області, як і в державі, мають своїх господарів. А згідно із законодавством, землекористувачі та землевласники зобов’язані їх доглядати. І якщо амброзія проростає біля міського чи сільського будинку, на вулиці чи городі, то, беззаперечно, господар повинен її знищувати й не чекати, коли прийде інспектор і зробить припис чи накладе адміністративне стягнення.

Щоб зменшити шкідливий вплив рослини-алергена амброзії полинолистої на довкілля та здоров’я людей, потрібно кожному громадянину області не бути байдужим до такої біди, не соромитися вирвати чи знищити іншим шляхом цю небезпечну рослину, а керівники органів місцевого самоврядування повинні постійно дбати про безпеку своїх виборців. Організовувати підвідомчі служби, колективи підприємств, населення на боротьбу з амброзією.

Тож звертаюся до всіх громадян із проханням провести негайне знищення амброзії полинолистої, щоб зберегти здоров’я своє та інших.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Оголошення
live comments feed...