• Головна
  • Чого Полтавські лікарні потребують більше: ліків чи комунальних послуг?
16:19, 2 березня 2015 р.

Чого Полтавські лікарні потребують більше: ліків чи комунальних послуг?

Пріоритетом закупівель для міських лікарень Полтави у 2014 році стали не ліки, не медичне обладнання чи вироби, а комунальні послуги.

Такий висновок можна зробити, вивчивши звіти за результатами здійснених закупівель, а також звіти про укладені договори між лікарнями і постачальниками.

Недофінансування бюджету галузі охорони здоров’я, безперечно, впливає на стан здоров’я населення. Ті труднощі, з якими стикається медицина останнім часом, потребують відповідного реагування. Звичайно, керівництво не в змозі знайти універсальне вирішення всіх проблем одразу, але намагання розібратися у проблемі та реагувати на ситуацію відповідним чином вже є кроком до порятунку ситуації. У цьому контексті необхідна допомога і громадського сектору. Щоб розібратися та зрозуміти ситуацію та сприяти аналізу пріоритетів економічної складової медичної галузі, «Інститут аналітики та адвокації» проаналізував державні закупівлі у сфері охорони здоров’я.

 

Ознайомившись з десятком звітів Полтавських обласних та міських лікарень, експерти IAA встановили, які пріоритети мають медичні заклади. Більше того: аналітики вивели відсоток бюджетних коштів, які ідуть на дуже важливі напрямки витрати лікарень.

 

Зокрема, згідно звітів за результатами здійснених закупівель, а також звітів про укладення договорів, у 2014 році міські лікарні замовили комунальних послуг більш ніж на 17 мільйонів гривень. Це, між іншим, становить понад 80% усіх коштів, витрачених міськими медзакладами за результатами проведення процедур закупівель за 2014 рік.

 

Які ще напрямки отримали фінансування з держбюджету? Це товари господарського призначення (наприклад, сюди входять засоби для дезінфекції, меблі, ковдри) та паливо — майже 600 тисяч гривень (2,8%), а також — медикаменти, фармацевтика, медобладнання. На лікарняні засоби витратили понад 3,3 мільйони гривень — у п’ять разів менше, ніж на комунальні послуги.

 

Наприклад, у 2014 році лише 4 із 7 міських лікарень закуповували медикаменти (в цілому 7 закупівель), лише 1 — медичні вироби на зразок шприців чи катетерів (2 закупівлі), 4 медичних заклади купували обладнання (7 закупівель). У той же час усі міські лікарні (що природно) закуповували комунальні послуги. Однак для порівняння: таких закупівель у 2014 році було аж 25.

 

Чи значить це, що у більшості лікарень залишився запас ліків, шприців та бинтів з попереднього року? Або ж пацієнтам доводиться самотужки купувати їх?

 

У лікарнях області ситуація виглядає інакше. Зокрема, більша частина закупівель стосується саме медикаментів та медобладнання — 39 мільйонів гривень (65%). На комунальні послуги у Полтавській області (крім полтавських міських лікарень) уклали угоди на 14 мільйонів гривень — трохи більше 24% бюджетних коштів. І, нарешті, в середньому по 2-2,3 мільйони гривень на господарські товари, харчування та інші витрати (ремонт, прибирання тощо).

 

Власне кажучи, саме за рахунок більш ефективного використання бюджету, спрямованого саме на охорону здоров’я українців, пріоритети закупівель в області загалом виглядають більш-менш логічно. Зокрема, трохи більше половини об’ємів бюджетних витрат за результатами процедур закупівель спрямовуються на ліки та обладнання, майже 40% — на комунальні послуги.

Порівняння напрямків використання коштів

Порівняння напрямків використання коштів

Об'єми бюджетних витрат ЗОЗ м. Полтава

Об'єми бюджетних витрат ЗОЗ м. Полтава

Об'єми бюджетних витрат ЗОЗ Полтавської області

Об'єми бюджетних витрат ЗОЗ Полтавської області

Катя Кролевська, «Інститут аналітики та адвокації»

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#лікарні #Полтава
Оголошення
live comments feed...